hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Aktuális tudnivalók földeladóknak, őstermelőknek

  • Lepsényi Mária adószakértő

A termőföldeladási szezon a tél végéhez közeledve többnyire lezajlott, így az új gazdák használhatják többnyire az idei gazdasági évben a földet. Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adójogilag kezelni azokat az eseteket, amikor a magánszemély, a mezőgazdasági őstermelő, illetve az egyéni vállalkozó termőföldértékesítéssel összefüggésben előleget kap a másik féltől, vagy termőföld vásárlása során előleget ad a másik félnek. Kérdés az is, mikor számít megszerzettnek ez a bevétel, főként olyan esetben, ha az előleg és a vételár kifizetésére, megszerzésére két egymást követő évben kerül sor.

Magánszemély az eladó

Abban az esetben, ha a termőföld adásvételére az ingatlan átruházásából származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni (a termőföldet nem az őstermelői, vállalkozási tevékenysége során használja, használta a magánszemély), akkor a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 59. paragrafusában foglaltak értelmében az előleggel összefüggésben a bevételt azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az érvényes adásvételi szerződést benyújtják a földhivatalhoz.

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó az eladó

Ha a kizárólag üzleti célt szolgáló termőföldet mezőgazdasági őstermelő vagy egyéni vállalkozó értékesíti, és az ügylet során előleget kap a másik féltől, akkor a kapott bevételt mindaddig bevételnek nem számító tételként kell a nyilvántartásban szerepeltetni, amíg az eladó a teljes vételárat meg nem szerzi a vevőtől. Az előleg tehát abban az évben számít bevételnek, amikor a termőföld adásvétele ténylegesen megtörténik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a vonatkozó adószabályokat arra az esetre, ha őstermelő vagy egyéni vállalkozó a föld vásárlója, s részletezzük az ültetvény, fa kivágására, virágtermesztőkre érvényes rendelkezéseket is.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink