456 találat a(z) adómentes juttatás cimkére

Adómentes lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk adómentes munkáltatói támogatást szeretne adni egyik munkavállalójának lakásvásárláshoz. Az átutalás decemberben megtörténik, viszont az adásvételi szerződés várhatóan 2019. évben készül el. Az lenne a kérdésünk, hogy megfelel-e így az adómentes előírásoknak az ügylet, ha 2019. március 31-éig kapja meg a cég a lakásvásárlást igazoló iratokat? Cégünk bankszámláját az Erste Bank vezeti, egy kitöltendő lapot kaptunk csak ezzel kapcsolatban. Elegendő-e, ha a bank igazolását csak az utalást követően kapjuk meg? Válaszát előre is köszönöm!

Munkáltatói lakáscélú támogatás folyósítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vissza nem térítendő munkáltató támogatást nyújt egy dolgozójának lakásvásárláshoz. Az adómentesség feltételei teljesülnek. Kérdésünk az lenne, hogy mi számít pontosan a támogatás folyósításának? 1. Ha a munkáltatói még idén a pénzforgalmi számlájáról a már megnyitott lakásalapszámlára elutalja a támogatást? 2. A támogatás folyósításával megbízott bank a lakásalapszámláról továbbítja az összeget az ingatlan eladóinak? Az első esetben lenne garantált a támogatás adómentessége, utóbbi esetben nem biztos, hogy még az idei évben továbbítja a bank az összeget. Válaszukat köszönjük!

Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk

Több hónapig tartó huzavona után körvonalazódtak az egyes adótörvények főbb jövő évi változásai, noha a korábbi évek gyakorlatát tekintve korántsem jelenthető ki, hogy az őszi adócsomagban elfogadott módosítások már a végleges szabályokat tartalmazzák, hiszen évről évre fel-felbukkannak az év végi egyéb, költségvetési tárgyú törvényjavaslatokban adószabályokat érintő változtatások is.

Haszonélvezeti jog – adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói lakáscélú támogatás adható-e annak a munkavállalónak mind munkáltatói, mind munkavállalói oldalról adómentesen, aki lakást vásárol, ahol a tulajdonjogot a kis- és fiatalkorú gyermekek kapják, a munkavállaló pedig haszonélvezeti jogot jegyeztet be az ingatlan-nyilvántartásba. A többi feltétel rendben van, ez pedig vita tárgya. A 2014-es NAV-tájékoztató szerint: ... 2. A támogatás akkor felel meg az adómentesség jogszabályi feltételeinek, ha – a támogatást hitelintézet, kincstár útján a rendeletben meghatározott feltételek és eljárás szerint folyósítja a munkáltató, és – a lakáscélú munkáltatói kölcsön elengedésének esetét kivéve – a támogatás magánszemély részére történő átutalásáról a hitelintézet vagy a kincstár az átutalás évét követő év január 31-éig igazolást állít ki a munkáltató részére [rendelet 2. §], – a munkavállaló az ingatlan-nyilvántartás szerint bármely arányban tulajdonjogot, haszonélvezeti jogot szerzett abban a lakásban, amellyel összefüggésben a támogatást kapta (a feltétel teljesül abban az esetben is, ha a tulajdonjog, haszonélvezeti jog megszerzése a támogatás felhasználásával történik, vagy, ha a tulajdonjog megszerzésére zártvégű lízing keretében kerül sor, továbbá házastársak esetében az ingatlan-nyilvántartástól függetlenül is, ha az ingatlan közszerzeménynek minősül), ..... Az szja-törvény 1. számú mellékletének 9.3. pontja ettől szűkebben fogalmaz. Szakmai válaszát előre is köszönöm.

Kiküldetés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk feladata a szaktanácsadás, ezen kívül gyors, pontos és megbízható információk eljuttatása tagjainkhoz. Feladataink ellátása érdekében tanácsadó hálózatot üzemeltetünk az ország egész területén. Ezen, munkaviszonyban álló tanácsadók munkaidejük jelentős részében a tagokat látogatják, míg a maradék időben az adott megye területén lévő irodák valamelyikében fogadják az ügyfeleket. A munkavégzésükhöz a saját gépjárművüket használják, munkaszerződésükben a munkavégzés helyeként az adott megye területe van meghatározva. A fenti körülményekre tekintettel, ezen tanácsadók részére a saját gépjárműhasználat címén 1.) adómentesen fizethető-e kiküldetési rendelvény alapján az otthonról történő elindulás az első ügyfélhez, vagy az ügyeletes irodába, illetve a napi munka befejezését követő hazaindulás az utolsó ügyféltől vagy az ügyfélszolgálati irodából a NAV honlapján közzétett általános fogyasztási norma és üzemanyagár, valamint a kilométerenkénti 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség figyelembevételével? 2.) adómentesen fizethető-e a napközbeni munkavégzés során az első ügyféltől/irodától az utolsó ügyfélhez/irodához történő megérkezésig a költségtérítés a NAV honlapján közzétett általános fogyasztási norma és üzemanyagár, valamint a kilométerenkénti 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség figyelembevételével?

Utazási bérlet 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy a béren kívüli juttatási rendszer változása érinti-e a távolsági bérlet 86 százalékban adómentes elszámolhatóságát, illetve a kiküldetések, munkába járások elszámolhatósága változik-e 2019-től? Köszönöm!

Tűzifajuttatás erdőgazdálkodásban dolgozóknak Kérdés

2019. 01.01-től adható-e adómentesen tűzifa az erdőgazdálkodásban dolgozóknál? A 2009. december 31-én hatályos szja-törvény 8.12 és 8.28 pontja szerint adómentes volt, az adómentesség 2012.01.01-től megszűnt, azonban a Krtv. 206. § (16) bekezdése alapján adómentesség fennáll azon dolgozóknál akik a juttatásra 2009. december 31-éig jogosultságot szereztek. A 2009. évi LXXVII. évi törvény hatályát veszti 2019-től (2012. évi LXXVI. törvény 7. § (3), 92 § (1) és a (10) együtteséből látszik). De a 2012. évi LXXVI. törvény 1. §-ának 1. bekezdése azt mondja, a törvénnyel hatályon kívül helyezett törvény vagy törvényi rendelkezés hatályon kívül helyezése nem érinti az annak alapján e törvény hatálybalépése előtt keletkezett, megszüntetett vagy módosított jogviszonyokat, jogokat és kötelezettségeket. Ezek alapján adómentes juttatásként lehet-e adni a tűzifát vagy nem?

Foglalkozás-egészségügyi ellátás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk munkavállalói közül 2 fő (férj, aki a tulajdonos és a feleség) részére magánklinikai emelt szintű egészégügyi szolgáltatást kíván igénybe venni 2019. évre, 2018. évi megfizetéssel. Értelmezésem alapján az szja-törvény 1. számú mellékletének 8. d) pontja alapján „kötelezően előírt” foglalkozás-egészségügyi ellátás adómentes juttatás. Kérdéseim: • Helyes-e a megítélésem a fenti juttatás adóügyi besorolásában, hogy a korlátlan értékű juttatást nem lehet adómentesen igénybe venni? • Adózás szempontjából egyes meghatározott juttatásnak minősül? Köszönettel várom válaszukat.

Lakáscélú támogatás adómentes elengedése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy a 2018. évet megelőzően juttatott lakáscélú munkáltatói kölcsön (eddig adómentes) elengedése továbbra is adómentes, vagy az új szabályozások vonatkozásában jövedelemként adózik? Köszönöm megtisztelő válaszát!

Cafeteria/lakáshitel Kérdés

Egyik könyvelt cégünk munkavállalója 2017-től munkáltatói támogatásban részesült lakáshitel-törlesztéséhez. 2017-2018-ban közel 1 millió forintot fizetett a cég a dolgozó hiteltörlesztésére. Mivel ennek a cafeteriaelemnek az adómentessége megszűnik jövőre, felmerült a hitel végtörlesztésének gondolata. Mi lehet az adómentes végtörlesztés plafonja: 2 millió forint, mert csak 2 évig volt cafeteriaelem, vagy 400 ezer forint, mert a tárgyévi normál törlesztés már körülbelül 600 ezer forint lesz, vagy az 5 millió forint, maximum a vételár 30 százaléka, mivel az előző 3 évben nem volt ilyen juttatás? Tisztelettel várom válaszát! Amberg Éva Márta

Adómentes lakáscélú támogatás Kérdés

Mint ismeretes, 2019-ben megszűnik a cafeteriaelemek közül a lakáscélú támogatás adómentessége. Ebben az évben a munkáltató egy összegben kifizetheti-e az 5 millió forintig (esetemben 2,4 millió forint) különbözetet, vagy évente csak 1 millió forint lehet a támogatás?

Üzemanyag-megtakarítás: kinek, mennyi adható adómentesen? Cikk

Egy nemzetközi és belföldi fuvarozással foglalkozó cég minden tehergépkocsija 3,5 tonnát meghaladó. Hogyan kell kiszámolniuk az üzemanyag-megtakarítást a gépkocsivezetőknek (melyik két üzemanyag-fogyasztást kell összehasonlítaniuk), és azt milyen bizonylattal kell alátámasztaniuk? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértőnk válaszolt.

Adómentes munkáltatói lakástámogatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az adómentes munkáltatói lakástámogatással kapcsolatban az alábbi, részletező kérdéseket szeretnénk feltenni: 1.) Ugyanazon cégtől ugyanaz a munkavállaló kaphat-e 1 éven belül másik, egyébként a feltételeknek megfelelő lakásra támogatást? A korábban a támogatás segítségével megvett lakást már értékesítette, és másik lakást szeretne venni. Van-e valamilyen korlátja, adóvonzata a fenti megoldásnak? 2.) Az a munkavállaló, aki már kapott adómentes munkáltatói lakáscélú támogatást korábban (2017-ben), másik cégben, egy másik lakás vétele esetén kaphat-e ismét – 2018-ban – adómentesen támogatást? Ha igen, figyelembe kell-e venni a 4 éven belüli 5 millió forintos korlátot? Tisztelettel: Ecker Dániel

Szemüveg adómentes költségtérítése – kiegészítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018.04.14. válaszukban, mely kérdés címe: Szemüveg elszámolása volt (https://adozona.hu/kerdesek/2018_4_13_Szemuveg_elszamolasa_rja), a következő szakaszban írottakra szeretnék rákérdezni, mert amit Ön most írt, és amit az említett kérdésre válaszoltak, eltér egymástól, mégpedig jelentősen. Az akkori válasz ezen részét kérem, hogy magyarázza meg, hogy mire is kell alkalmazni: – A fenti előírásoknak megfelelő képernyős védőszemüveg is adómentes juttatás. Amennyiben azonban a képernyő előtt munkát végző személy egyébként is szemüveget hord, úgy a szemüveg ára nem számolható el védőszemüvegként adómentesen, csak egyes meghatározott juttatásként. A másik kérdésem pedig változatlanul az, hogy milyen igazolás alapján számolható el adómentes juttatásként, és mikor nem számolható el adómentes juttatásként, hanem egyes meghatározott juttatásként? Miután a munkavállalót panasz esetén a munkáltató utalja be üzemorvoshoz, úgy gondolom, hogy az üzemorvosi alkalmassági vizsgálatról hozott igazolás nem elegendő a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges szemüveg elszámolásához. Vagy ez az igazolás is elegendő lehet? Segítségét megköszönve.

Napi munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk közigazgatási határon kívüli lakóhelyéről saját gépjárművel utazna a legközelebbi településig, ahonnan busszal tudna bejutni a munkahelyre. Így a lakóhelye és a legközelebbi buszmegálló között utazási költségtérítést, a buszra pedig bérletet igényelne. A kérdésem, hogy ilyen formában adható-e adómentesen az utazási költségtérítés és a bérlettérítés?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többoldalú követelés/kötelezettség beszámítás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Websopos értékesítés harmadik országba

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink