685 találat a(z) adókedvezmény cimkére
Nem titkolózhat az adókedvezményekről az NGM Cikk
A Kúria szerdai döntése értelmében nyilvánosságra kell hozni a kormánnyal stratégiai megállapodást kötött nagyvállalatoknak nyújtott adókedvezményeket – erről a jogi eljárás kezdeményezője, az LMP társelnöke tájékoztatta az MTI-t.
NYESZ adókedvezmény igénybevétele Kérdés
Nyugdíjasként a NYESZ-be - melyből még nem veszek igénybe kifizetést - befizetett összeg utáni adókedvezmény, max. 130 ezer forintot, igénybe vehetem-e az ingatlan-bérbeadásból levont szja terhére? Úgy tudom, hogy az osztalékból levont szja-ból nem lehet adókedvezményt érvényesíteni.
Kkv beruházási adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állategészségügyi (állatorvosi) ellátást végző kft. 2016. évben VTSZ 9018 908 alatt vásárolt állatgyógyászati műszert. Besorolható-e a műszaki gépek közzé, és igénybe vehető-e a Tao tv. 7. § (1) bekezdésének zs) pontja szerinti kedvezmény? A számvitelben műszaki gépként szerepeltetésénél gondot okoz-e, hogy korábbi években vásárolt hasonló gépeket nem a 13-as, hanem a 14-es, egyéb berendezések, felszerelések, gépek főkönyvi számlán tartja nyilván? Egyszerűsített éves beszámolót készítő, tehát külön mérlegsoron nem jelennek meg a műszaki gépek és egyéb gépek a könyvelésében. Válaszukat köszönöm.
K+f tevékenység adókedvezménye Kérdés
Saját tevékenységi körben végzett közös k+f projektet bonyolít le egy belföldi társaság egy másik, 100%-ban állami tulajdonban álló nonprofit társaságként működő kutatóintézettel. A társaság igénybe vehet-e, és ha igen, mekkora adókedvezményt a kutatóintézet teljesítése után? A Tao tv. 7. § (1) bekezdés t) pontja alapján "az adózó saját tevékenységi körében végzett alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés közvetlen költsége (ide nem értve a belföldi illetőségű adózótól, .... közvetlenül vagy közvetve igénybe vett kutatási és kísérleti fejlesztési szolgáltatás ellenértéke alapján elszámolt közvetlen költséget)" alapján úgy tűnik, mintha nem lehetne figyelembe venni. Azonban a 7. § 17) pontja alapján a többségi állami tulajdonban lévő gazdasági társaság formájában működő kutatóintézet és az adózó által írásban kötött szerződés alapján közösen végzett kutatás és fejlesztés esetén az adózó az (1) t) pontjában foglaltak alkalmazásakor az ott meghatározott összeg háromszorosát, legfeljebb 50 millió forintot vehet figyelembe". A 18) pont alapján a fentiek a megrendelőnél akkor alkalmazhatók, ha a szolgáltatást nyújtó a megrendelőnek nyilatkozik arról, hogy a szolgáltatást nem belföldi illetőségű adózótól... megrendelt k+f szolgáltatás igénybevételével teljesítette. Jól értelmezzük-e, hogy a 17-18. pontok "felülírják" a 7. § t) bekezdésében szereplő "ide nem értve..." kitételét ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönjük.
Közvetlen támogatás, adófelajánlás: mutatjuk, mi a különbség Cikk
Tapasztalatok szerint az adózók számára sok esetben nem világos a különbség a filmgyártás, az eladó-művészeti szervezet és a látványcsapatsport támogatásának lehetséges formái között. Cikkünkben összefoglaljuk a kétféle lehetőség közötti eltéréseket, valamint a számviteli elszámolásra, kedvezményre vonatkozó tudnivalókat.
Adókedvezmény (részben) a tao számításakor Kérdés
Ügyfelem 1 millió forintot adott látványcsapatsport-támogatásra. Az adókedvezmény nélkül számított adója ennél kevesebb. Megbonthatja-e ezt az összeget az évek között, azaz vehet-e igénybe (részbeni) adókedvezményt? Köszönöm ha válaszolnak, CsK
Lakásbérbeadók, óraadók, fizetővendéglátók: itt az ideje adóelőleget fizetni! Cikk
Az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatott önálló tevékenységek (például óraadás, bérbeadás, tervezés) esetén az adóelőleg-fizetési kötelezettség jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akiknek nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni. Adóelőleget kell fizetni akkor is, ha a magánszemély nem önálló tevékenységére tekintettel nem magyarországi kifizetőtől kapja a jövedelmét. Az adóelőleget az összevonandó jövedelmekre kell kiszámítani.
Látványcsapatsport-támogatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Adózóna! 2016. évi 1629-es bevallásban szeretne egy kft. a szabályoknak megfelelő mennyiségű adót felajánlani egy sportegyesületnek. Melyik évben könyvelhető le ráfordításként a felajánlás, igénybe vehető-e adókedvezmény, és melyik évben? Köszönettel: Fix Kft.
Látványcsapatsport-támogatás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésekre kérjük szíves állásfoglalásukat: 1. Kft. a 2015. évi társaságiadó-előlegből 2015 novemberében felajánlott egymillió forintot egy sportegyesületnek. A NAV ezt az összeget 2015 novemberében el is utalta az egyesületnek és a sportági szövetségnek. A 2015. decemberi feltöltésből 11 millió forintot ugyanennek az egyesületnek felajánlott, ezt a NAV 2016 januárjában utalta el a sportegyesületnek és a szövetségnek. A 2015. évi eredmény összeállításánál azonban kiderült, hogy nem lesz elég nyeresége a kft.-nek, amiből ezt a felajánlást ki lehetne fizetni. Ugyanakkor a kft.-nek volt 13 millió forint tao-túlfizetése a folyószámlán 2016 júniusában. A NAV-val történt egyeztetés után ebből az összegből 3 milliót utaltak vissza (tényleges tao) azzal, hogy a fennmaradó adót visszatartják a látványcsapatsportnak tett felajánlás rendezéséig. A folyószámlán azóta se történt semmilyen rendezés. A kft. 2016-ban nem fizetett adóelőleget, mert a NAV szerint vissza nem kaphatja, de mégis lelakhatja a "túlfizetést". Kérdés: mikor mit lehet lekönyvelni, mi a könyvelési tétel, mely időpontban? 2015-ben lehetett-e adókedvezményt elszámolni, egyáltalán jár-e adókedvezmény, és melyik évre? Köszönettel: Fix Kft.
Megjelent az áprilisi VálaszAdó Cikk
Bár fejlesztési tartalék képzésére már a 2002. adóévtől lehetőség van, még ma is számtalan kérdés adódik e szabállyal kapcsolatban; összefoglaltuk a 2016. adóévi kötelezettségnél figyelembe veendő előírásokat. A társaságiadó-bevallások előtt azt is érdemes tudni, hogyan lehet utólag igénybe venni a korábban nem érvényesített adókedvezményeket. Az egyre népszerűbb ingatlanbefektetések előtt érdemes tisztában lenni az adózási, különösképpen az áfára vonatkozó szabályokkal. A munkáltatóknak a munkavállalói költségtérítések okoznak fejtörést.
Látványcsapatsport-támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átfogó ellenőrzés keretében megállapítást nyert, hogy jogtalanul vettük igénybe 2014. adóévben a tao-kedvezményt. Támogatást adtunk egy sportegyesületnek. Mindent időben bejelentettünk, átutaltunk, de véletlenül a támogatási összeg 1 százalékának a 2/3 részét 2015. január 20-án utaltuk el. A tao-kedvezményt a támogatás után igénybe vettünk. Az átfogó ellenőrzés 2016-ban volt. Kérdésem a következő: a 2016. évi tao elszámolásánál igénybe vehetjük adócsökkentő tételként a revízió által megállapított 2014. évi adóhiány, támogatás összegét? Milyen különleges adójogszabály vonatkozik erre az esetre? Csökkenthetjük a 2016. évi tao összegét a 2014. évi támogatás összegével? Válaszukat előre köszönöm. Lengyelné
Súlyos fogyatékosság adókedvezménye Kérdés
Köszönettel megtudtam Lepsényi Mária szakértő válaszából, hogy munkanélküli ellátásból is igényelhető a súlyos fogyatékosság adókedvezménye. Kérdésem: akkor is igényelhető-e a kedvezmény, ha a munkanélküli ellátás a betegség kialakulásának évében, de a betegség kialakulása előtti hónapokban volt? Másik kérdésem, hogy ha 2015. 06.10-étől áll fenn a betegség, akkor júniustól decemberig, tehát azokra a hónapokra kérhető 2015-ben a havi 5250 forint, amely hónapokban a betegség fennállt (jelen esetben 7 hónapra)? Köszönöm válaszukat!
Újraéledő adóverseny: Magyarország lehet az egyik nyertes Cikk
Szigorította a szellemi termékekkel (immateriális javakkal) kapcsolatos kedvezmények igénybevételére vonatkozó nemzetközi szabályokat nemrégiben az OECD adóelkerülést nehezítő akcióterve. A magyar adórendszerbe mintegy fél éve átültetett változtatások és a vonzó adózási környezet együttes hatására több külföldi cégcsoport dönthet úgy a közeljövőben, hogy hazánkba telepíti kutatás-fejlesztési (k+f) központját – véli a Niveus tanácsadó cég.
Cégek összeolvadása: főbb lépések és adózási tudnivalók Cikk
Két kft. az összeolvadást választaná. Mik a feltételei ennek, hogyan kell a gyakorlatban az összeolvadást kivitelezni? – kérdezte olvasónk. Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.
Súlyos fogyatékosság adókedvezménye Kérdés
Adózóna cikkben olvastam: "Ha valaki a korábbi adóévekben már jogosult lett volna a kedvezményre, de azt nem érvényesítette, az igazolás beszerzését követően az elévülési időn belül benyújtott önellenőrzéssel utólag igénybe veheti azt." Kérdésem ezek alapján: ha a betegség kialakulása 2015., de 2015-ben csak munkanélküli segélyben részesült, nem dolgozott a súlyos fogyatékkal élő, akkor abból visszamenőleg érvényesíthető-e a súlyos fogyatékosság adókedvezménye? Ha igen, kell-e időarányosítani, akkor ha a betegség (orvosi igazolás) 2015.06.10-től áll fenn? Mennyi a cikkben említett elévülési idő, 5 év?