707 találat a(z) adókedvezmény cimkére
Látványcsapatsport-támogatás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésekre kérjük szíves állásfoglalásukat: 1. Kft. a 2015. évi társaságiadó-előlegből 2015 novemberében felajánlott egymillió forintot egy sportegyesületnek. A NAV ezt az összeget 2015 novemberében el is utalta az egyesületnek és a sportági szövetségnek. A 2015. decemberi feltöltésből 11 millió forintot ugyanennek az egyesületnek felajánlott, ezt a NAV 2016 januárjában utalta el a sportegyesületnek és a szövetségnek. A 2015. évi eredmény összeállításánál azonban kiderült, hogy nem lesz elég nyeresége a kft.-nek, amiből ezt a felajánlást ki lehetne fizetni. Ugyanakkor a kft.-nek volt 13 millió forint tao-túlfizetése a folyószámlán 2016 júniusában. A NAV-val történt egyeztetés után ebből az összegből 3 milliót utaltak vissza (tényleges tao) azzal, hogy a fennmaradó adót visszatartják a látványcsapatsportnak tett felajánlás rendezéséig. A folyószámlán azóta se történt semmilyen rendezés. A kft. 2016-ban nem fizetett adóelőleget, mert a NAV szerint vissza nem kaphatja, de mégis lelakhatja a "túlfizetést". Kérdés: mikor mit lehet lekönyvelni, mi a könyvelési tétel, mely időpontban? 2015-ben lehetett-e adókedvezményt elszámolni, egyáltalán jár-e adókedvezmény, és melyik évre? Köszönettel: Fix Kft.
Megjelent az áprilisi VálaszAdó
Cikk
Bár fejlesztési tartalék képzésére már a 2002. adóévtől lehetőség van, még ma is számtalan kérdés adódik e szabállyal kapcsolatban; összefoglaltuk a 2016. adóévi kötelezettségnél figyelembe veendő előírásokat. A társaságiadó-bevallások előtt azt is érdemes tudni, hogyan lehet utólag igénybe venni a korábban nem érvényesített adókedvezményeket. Az egyre népszerűbb ingatlanbefektetések előtt érdemes tisztában lenni az adózási, különösképpen az áfára vonatkozó szabályokkal. A munkáltatóknak a munkavállalói költségtérítések okoznak fejtörést.
Látványcsapatsport-támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átfogó ellenőrzés keretében megállapítást nyert, hogy jogtalanul vettük igénybe 2014. adóévben a tao-kedvezményt. Támogatást adtunk egy sportegyesületnek. Mindent időben bejelentettünk, átutaltunk, de véletlenül a támogatási összeg 1 százalékának a 2/3 részét 2015. január 20-án utaltuk el. A tao-kedvezményt a támogatás után igénybe vettünk. Az átfogó ellenőrzés 2016-ban volt. Kérdésem a következő: a 2016. évi tao elszámolásánál igénybe vehetjük adócsökkentő tételként a revízió által megállapított 2014. évi adóhiány, támogatás összegét? Milyen különleges adójogszabály vonatkozik erre az esetre? Csökkenthetjük a 2016. évi tao összegét a 2014. évi támogatás összegével? Válaszukat előre köszönöm. Lengyelné
Súlyos fogyatékosság adókedvezménye
Kérdés
Köszönettel megtudtam Lepsényi Mária szakértő válaszából, hogy munkanélküli ellátásból is igényelhető a súlyos fogyatékosság adókedvezménye. Kérdésem: akkor is igényelhető-e a kedvezmény, ha a munkanélküli ellátás a betegség kialakulásának évében, de a betegség kialakulása előtti hónapokban volt? Másik kérdésem, hogy ha 2015. 06.10-étől áll fenn a betegség, akkor júniustól decemberig, tehát azokra a hónapokra kérhető 2015-ben a havi 5250 forint, amely hónapokban a betegség fennállt (jelen esetben 7 hónapra)? Köszönöm válaszukat!
Újraéledő adóverseny: Magyarország lehet az egyik nyertes
Cikk
Szigorította a szellemi termékekkel (immateriális javakkal) kapcsolatos kedvezmények igénybevételére vonatkozó nemzetközi szabályokat nemrégiben az OECD adóelkerülést nehezítő akcióterve. A magyar adórendszerbe mintegy fél éve átültetett változtatások és a vonzó adózási környezet együttes hatására több külföldi cégcsoport dönthet úgy a közeljövőben, hogy hazánkba telepíti kutatás-fejlesztési (k+f) központját – véli a Niveus tanácsadó cég.
Cégek összeolvadása: főbb lépések és adózási tudnivalók
Cikk
Két kft. az összeolvadást választaná. Mik a feltételei ennek, hogyan kell a gyakorlatban az összeolvadást kivitelezni? – kérdezte olvasónk. Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.
Súlyos fogyatékosság adókedvezménye
Kérdés
Adózóna cikkben olvastam: "Ha valaki a korábbi adóévekben már jogosult lett volna a kedvezményre, de azt nem érvényesítette, az igazolás beszerzését követően az elévülési időn belül benyújtott önellenőrzéssel utólag igénybe veheti azt." Kérdésem ezek alapján: ha a betegség kialakulása 2015., de 2015-ben csak munkanélküli segélyben részesült, nem dolgozott a súlyos fogyatékkal élő, akkor abból visszamenőleg érvényesíthető-e a súlyos fogyatékosság adókedvezménye? Ha igen, kell-e időarányosítani, akkor ha a betegség (orvosi igazolás) 2015.06.10-től áll fenn? Mennyi a cikkben említett elévülési idő, 5 év?
Energiahatékonysági beruházás kedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tao-törvény 22/E paragrafusában szabályozott energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás adókedvezményével kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy a cég besorolása mi alapján történik? A kedvezményt igénybe venni szándékozó vállalkozás a kkv-besorolás három mutatóértéke (létszám, nettó árbevétel, mérlegfőösszeg) alapján mikrovállalkozásnak minősül. Mivel erre a kategóriára külön nem tér ki a jogszabály, csak a kisvállalkozásnál a plusz 20 és középvállalkozásnál a plusz 10 százalék kedvezményre, így a fent leírt társaság hány százalékos adókedvezményt tud érvényesíteni? Előre is köszönöm segítő válaszát.
Megszűnt NYESZ-számla adókedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016 áprilisában öt év után megszüntettem a NYESZ-számlámat. Teljes elszámolást kaptam, minden rendben is volt. A kérdésem az adókedvezménnyel kapcsolatos. A 2016. évben a számla megszűnéséig még 60 000 Ft-ot fizettem be erre a számlára. Az utána járó 20%-os adókedvezmény a NAV-tól még jár nekem? Ha jár, akkor ezt hova kell utaltatnom? Köszönöm válaszukat.
Szja-kedvezmények: gyakori kérdésekre válaszol a NAV
Cikk
A személyijövedelemadó-kedvezmények igénybe vételével kapcsolatos gyakori kérdésekre adott válaszokból közölt összefoglalót az adóhatóság.
Késve leadott beszámoló – adókedvezmény megvonás
Kérdés
Amennyiben egy társaság nem teszi közzé a törvényes határidőig a beszámolóját, és nem nyújt be adóbevallást, a NAV utólag megvonhatja-e az igénybe vett adókedvezményt a társaságtól?
Beszerzendő dokumentumok kedvezmények érvényesítéséhez
Cikk
Van még ugyan idő a társasági adóbevallás esedékességéig, de nem árt számba venni, hogy milyen okiratokra, igazolásokra, nyilatkozatokra van szükség a különböző – az adófizetési kötelezettséget befolyásoló – kedvezmények igénybe vételéhez. Lehetséges ugyanis, hogy ezek egy részének beszerzése hosszabb időt igényel.
Új adócsökkentő kedvezmények 2017-ben – a bulizás is olcsóbb lehet
Cikk
Az idei évtől több új kedvezményt vehetnek igénybe a vállalkozások, amelyek a beruházások növelésére, kutatás-fejlesztésre, a foglalkoztatás bővítésére ösztönöznek.
Adókedvezmény mértéke
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2017. évi adóelőleg-nyilatkozattal kapcsolatban kérdezném – mivel a munkahelyemen nem fogadják el az indoklásomat –, hogy helyesen értelmezem-e a következőket az ismertetett példa analógiájára vonatkozóan? „Egy családban négyen élnek: apa, anya, a nappali tagozatos egyetemista fiuk és az apa húga, aki rokkantsági járadékot kap. A rokkantsági járadékban részesülő személy után a testvére (az apa) veszi igénybe a családi kedvezményt. 2016-ban az apa nem veheti figyelembe eltartottként az egyetemista gyermekét, így az eltartottak száma egy fő. Azonban a módosítás alapján 2017-től már az egyetemista is eltartottnak minősül, azaz a családban az eltartottak száma két fő. Erre tekintettel a rokkantsági járadékban részesülő személy után havi 100 ezer forint családi kedvezményt érvényesíthet az apa.” A családunkban a feleségem rokkantsági járadékban részesül. Két gyermekünk ebben az évben kezdte első egyetemi nappali szakon folyó tanulmányát. Mind a négyen egy háztartásban élünk, gyermekeink nem keresők. Esetünkben ki és milyen mértékben, hány személy után vehet igénybe családi kedvezményt? Értelmezésem szerint a családi kedvezmény a feleségem járadéka alapján jár és 3 személy, 3 eltartott után. Egy jogosult a járadék alapján és 1+2 eltartott személy a jogosult. Az eltartottak együttes száma háom. Tehát ez évre családi kedvezményként 12x3x33000 forint családi kedvezményt vehetünk igénybe? Válaszukat előre is köszönve tisztelettel: Dr. Tolnay Lajos
Több tízmilliárdos kompenzáció közép-magyarországi cégeknek
Cikk
Fejlesztési forrásokkal és adókedvezménnyel is élhetnek a főváros és Pest megye vállalkozói. Uniós forrásokból a Versenyképesség Közép-Magyarország Operatív Programban (VEKOP) egyebek közt támogatja az állam a versenyképesség javítását, a technológiai innovációt, az infokommunikációt, a turisztikát, a hatékonyabb energiafelhasználást. Hazai forrásból pedig Pest megyében kompenzálják a régió fejlettségéből adódó kevesebb uniós lehetőséget.