685 találat a(z) adókedvezmény cimkére

Az adókedvezmény nem minősülne támogatásnak Cikk

Az adókedvezmény nem minősülne támogatásnak a közbeszerzési törvényben az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága által csütörtökön javasolt módosítása szerint.

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy egyéni vállalkozó a 2013. évi adóbevallásban érvényesítette az 50 százalékos fejlesztési adókedvezményt, akkor ennek a fejlesztési tartaléknak az utolsó felhasználási éve 2016 vagy 2017. december 31.?

Egyesület adományozása Kérdés

Közhasznú minősítéssel nem rendelkező egyesület gazdasági társaságtól adományt kap a működési költségek fedezésére. Hogyan kell ezt elszámolni az egyesületnél, és milyen adókedvezményt tud érvényesíteni az adományt nyújtó társaság? Felmerül-e áfafizetési kötelezettség? Az egyesület alanyi adómentes. Köszönöm válaszukat!

Műemlék-felújítás, társaságiadó-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. Két magánszemély tulajdonos tulajdonában lévő műemlék családi ház felújítása után igénybe vehető-e a 2017-től érvényesíthető társaságiadóalap-kedvezmény? 2017-től a társaságok csökkenthetik adózás előtti eredményüket a tulajdonukban lévő műemlék vagy a helyi egyedi védelem alatt álló épület, építmény karbantartásának költségeivel. A kft., amely a felújítást végezné, szintén ugyanezen két magánszemély tulajdonában áll, az épület nem a kft. tulajdona, nem szerepel a társaság tárgyi eszközei között, tehát ilyen módon nem alkalmazható rá a taotörvény 7. § ty) pontja. Ennek ellenére adózási cikkekben olvastam, hogy ebben az esetben is érvényesíthető a társaságnál a kedvezmény, és az ezáltal jövedelemhez jutó magánszemélynek az szja-törvény szerint nem kell adót fizetnie. Terheli-e az ügylet által bármelyik felet adó- vagy járulékfizetési kötelezettség? Köszönettel!

Kisgyermekes munkavállaló után járó adókedvezmény Kérdés

Kedves Adózóna! Az alábbi kérdésem lenne kisgyermekes munkavállaló után járó adókedvezmény igénybevételével kapcsolatban. A munkavállaló gyed folyósítása alatt vissza állt munkába 2014.09.01-jén. Ettől a hónaptól kezdődően igénybe is vették utána az adókedvezményt igazolás alapján. A jogviszonya megszűnt 2015.02.28-án, tehát 6 hónapig vette igénybe a kedvezményt a munkavállaló. Ezt követően 1 évig nem volt állása 2016.02.29-éig. Az új jogviszonya 2016. március 01-jétől van, ahol a kedvezményt még nem vettek igénybe. A törvény értelmében 45. hónap végéig, de legfeljebb 3 évig lehet igénybe venni a kedvezményt (2 gyerek esetén). - 2014.09.01-jétől kezdődik a kedvezmény igénybevétele, a 45. hónap vége pedig 2018.05.31.? - A három év ebben az esetben mikortól kezdődik és mikor van vége? - Számít-e hogy fél évet vett igénybe, a 45 hónap végéig van még neki 2,5 évnyi kedvezménye vagy 2017.08.31-vel megszűnik neki? - A kedvezmény 2017.08.31-vel vagy 2018.05.31-vel szűnik meg? Segítségüket előre is köszönöm!

Szociális hozzájárulási adókedvezmény (gyermeknevelési támogatás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a szociális hozzájárulási adóból igénybe vehető 462/D. §-ban szereplő adókedvezménnyel kapcsolatos. Egy férfi munkavállalónk, aki 2013. XI. 4-től van munkaviszonyban a cégnél, van 3 családi pótlékra jogosító gyermeke és most igényelte meg a gyermeknevelési támogatást, 2016. XI. 11. naptól. Az ellátásról szóló igazolás kiállítását is most intézi. Eddig a munkáltató nem vett igénybe utána szociális hozzájárulási adókedvezményt. 2016. XI. hónaptól szeretnénk igénybe venni részére/utána szociális adókedvezményt. Kérdésem, hogy a 462/D. § (3)-ban leírtak szerint milyen mértékben lehet igénybe venni? Havi 100 ezer forint bruttó bérnél 27%-kal vagy 14,5%-kal lehet csak számolni (munkaviszonyban van 2013. XI. 4-dikétől)? Bár a 462/D. § (8) kitér erre, de számomra nem egyértelmű a meghatározás. Köszönettel várom válaszukat, Hoffmann Helga

Szoftverfelhasználási jog – taokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég egy meglévő szoftver tulajdonjogának megvásárlásával és továbbfejlesztésével alakította ki a mai rendszereket. Az ügyfél a szoftver megvásárlásakor használati jogot szerez, nem a szellemi termék tulajdonjogát. Az ügyfeleknek a program telepítésekor egy licencszerződést kell elfogadniuk. Ha jól értelmezem a jogszabályt, a kapott ellenértéket meg kell bontani az átruházott szerzői jog ellenértékére, valamint az elvégzett munkadíjra, és csak a szerzői jog értékére lehet adókedvezményt igénybe venni. A társaságiadó-törvény szerint a szellemi alkotás értékesítéséből származó nyereség teljesen mentes a társasági adó alól. A jogdíjnak a szoftverre vonatkozó felhasználási jog biztosításából vagy a szoftver átruházásából származó ellenérték minősül. Kérdéseim: jól gondoljuk-e, hogy a cég érvényesítheti a jogdíj értékére az adókedvezményt, milyen számviteli, egyéb bizonylat szükséges a jogdíj és a munkadíj értékének kimutatására, hogyan, mi alapján választható külön a felhasználási jog értéke és az elvégzett munka értéke? A számlán külön soron szükséges-e kimutatni vagy elegendő tájékoztató adatként feltüntetni? Szükséges külön szerződést kötni vagy elegendő a licencszerződés? Köszönettel: Herczeg Katalin

Adókedvezmény angyaloknak Cikk

Az internet-gazdaság alapjaiban alakítja át a gyártási rendszereket – hangsúlyozta Varga Mihály a második Digitális Jólét Szalon rendezvényén.

Kft.-nél tagsági díj áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértők! Könyvelünk egy egyszerű kis kft.-nek, amely általános iskolás gyermekek úszásoktatásával foglalkozik, illetve jövőre lehetősége lesz a Magyar Vízilabda Szövetségnek utánpótlás-nevelés keretében kicsiknek úszást oktatni, egyesületi szinten. Erre majd fognak pályázni is, és részt vesznek majd a tao-kedvezményekben is, de az ügyvezető kérdése most az volt, hogy ha a gyerekektől havonta tagsági díjat szed be, akkor ennek milyen adóvonzatai vannak, le kell-e számlázni. Ha igen, akkor hogyan? Kell-e áfát is fizetni ez után? Milyen jogszabályok vonatkoznak erre? Köszönöm szépen a segítséget .Krcsik Eszter

Kevesebb adókedvezmény, szűkült a jogdíj fogalma Cikk

Jelentősen csökkentek a jogdíjakhoz kapcsolódó kedvezmények 2016 júliusától. Szűkült a jogdíj fogalma, vagyis ezután csak a szabadalmakból, különféle oltalmakból és szoftverek szerzői jogából, valamint a ritka betegségek gyógyszerévé minősítésből származó eredmény minősül jogdíjnak.

SPORTBEJ nyomtatvány – önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre kérném szíves válaszát. Társaságunk a tao-törvényben meghatározott kedvezmény igénybevételéhez látványcsapatsport-támogatást nyújtott. A törvényben előírt SPORTBEJ nyomtatványt benyújtotta az adóhatóságnak. Sajnálatos módon a bejelentés SPORTBEJ-01-02 lapját nem töltöttük ki. Ennek hiányát az ellenőrzés során a bevalláskitöltő nem jelezte. A nyomtatvány így enélkül küldtük el. Van-e lehetőség arra, hogy önellenőrzéssel, illetve más egyéb módon ezt a hiányosságot pótolni tudjuk? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel!

Itt az Art.-módosítás! Elfogadta az Országgyűlés az új adótitkokszabályokat Cikk

Meg is szavazta ma délután az Országgyűlés kivételes eljárás keretében az adózás rendjéről szóló törvény tegnap benyújtott módosítását, amely adótitoknak minősíti az adózó és a támogatott megnevezését, továbbá a tranzakciók összegét is az adókedvezmények, jóváírások, a törvényben meghatározott célra nyújtott támogatások, illetve a törvényileg kedvezményezett célok esetében. Az MSZP képviselői is igennel szavaztak, később viszont közleményben tudatták, tévedésből rossz gombot nyomtak...

NGM: ezért változnak az adótitokra vonatkozó szabályok Cikk

Az adótitok szabályának egyértelművé tétele a parlamentnek hétfőn benyújtott törvényjavaslat célja, az adózás rendjéről szóló 2003. évi törvényt módosító javaslat elfogadásával egyértelműbb és egységesebb lesz az adótitok kezelése – indokolta Izer Norbert, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adószabályozásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek.

Változik az Art.! Adótitok lesz, ki, mit támogat, miért kapott kedvezményt Cikk

Adótitoknak minősül különösen az államháztartás központi alrendszere terhére nyújtott adókedvezmény, jóváírás,az adózó által törvényben meghatározott célra nyújtott támogatás, vagy az adózó által törvényben meghatározott kedvezményezett célra történő felajánlás esetén a támogatást nyújtó, a felajánló adózó megnevezése, az általa igénybe vett adókedvezmény, jóváírás, valamint az általa juttatott támogatás, felajánlott adó vagy adóelőleg mértéke, továbbá a támogatott megnevezése, a támogatott által kapott támogatás és a támogatott javára felajánlott adó vagy adóelőleg mértéke – így módosítaná a Nemzetgazdasági Minisztérium kivételesen sürgős eljárás keretében az adózás rendjéről szóló törvényt, amelyet a mai napon terjesztett az Országgyűlés elé. Módosító javaslatokat ma 16.58-ig lehet benyújtani.

Ezeket kell tennie, ha adókedvezményt szeretne K+F alapján Cikk

Két jogcímen vehető igénybe a kutatás-fejlesztés (K+F) alapján adókedvezmény. Mindkét jogcímet ismertetjük, a kapható adókedvezmények feltételeit és azt is, melyek a kizáró tényezők. Példákkal segítjük a könnyebb eligazodást.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink