206 találat a(z) Túlóra cimkére
Szabadidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaügyi segítségre lenne szükségem. Cégünknél a túlórák kifizetése eddig elvileg úgy történt, hogy a dolgozó "csúsztathatott" – ha kérte –, ha egy-két túlórája volt az adott hónapban, ha elérte a nyolc óra túlórát, akkor meg kifizettük. Érdeklődnék, hogy ez így jó-e, illetve lehet-e halmozni a túlórákat például, ha 3 hónap alatt jön össze, a nyolc túlóra, az kifizethető-e? Válaszát előre is köszönöm.
Ezt kell tudni a túlóráról, hogy a főnök ne nézhessen rabszolgának Cikk
Amikor a munkáltató túlórára kötelezi a munkavállalót, akkor a pihenőidejéből vesz el, melyet anyagilag és/vagy szabadidővel kell kompenzálni. Az éves plafon a törvény alapján 250 óra, az elrendelés folyamán vizsgálni kell a munkavállaló körülményeit, munkaszüneti napon pedig csak kivételes, extrém esetekben túlórázhatunk.
Túlórára eső pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyik munkaterületen a munkavállalók úgy dolgoznak, hogy az egyik nap 7-11 óráig, a másik nap 7-18 óráig, a harmadik nap pedig pihennek, ez a munkaidő-beosztásuk is, heti 20 órára, napi 4 órára vannak bejelentve. Mivel ez nem általános munkarend, kötelező munkaidőkeretet alkalmazni? Ez az egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkáltató döntésén múlik, kötelező a munkaidőkeretben való elszámolás? Azokon a napokon, amikor a munkaidő-beosztás szerint 7-18 óráig dolgoznak, kell pótlékot fizetni, ha nem alkalmazunk munkaidőkeretet? A munkáltatón múlik, hogyan osztja be a munkavállaló a munkaidejét. Ha nem az általános munkarendben kívánja foglalkoztatni a munkavállalót, akkor ezt csak munkaidőkeretben teheti meg, vagy el lehet számolni az általánostól eltérő munkaidő-beosztással foglalkoztatott munkavállaló munkabérét munkaidőkeret alkalmazása nélkül is? A rendkívüli munkavégzésért járó pótlékot ugye a munkaidő-beosztástól eltérő rendkívüli munkaidőben kell elszámolni, ha munkaidőkeret alkalmazása nélkül a munkavállaló munkaidő-beosztás szerint az egyik nap 11 órát kell, hogy dolgozzon, akkor erre jár pótlék vagy sem? Köszönöm szépen a segítséget.
Diák foglalkoztatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2 fő diákot szeretne munkaviszonyban foglalkoztatni nyáron, 2-3 hónap időtartamra. Mindkét diák betöltötte már a 18. életévét. Ebben az esetben őket napi 8 órában alkalmazhatja vagy számukra elrendelhet esetleg túlórát is? Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Rugalmas munkaidő – rendkívüli munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál 4 fő rugalmas munkaidőben van foglalkoztatva, heti 40 órás munkarendben és 8:30-12:30 tartó törzsidővel. Munkaidő-nyilvántartás készül a jelenlétekről tételesen. Abban az esetben, ha a dolgozónak hónap végére túlórája keletkezik, akkor annak kifizetését későbbi időpontra lehet tenni? Mondjuk félévente, vagy kötelező annak kifizetése az adott hónap vonatkozásában? Válaszát előre is köszönöm.
Pótlékátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. dolgozói határozatlan idejű, munkaidőkeretes munkaidő-beosztásban rendszeresen túlóráznak, havi 10-15 órát. Eddig a kft. számfejtette a műszak- és túlórapótlékokat. Most szeretne megállapodni a dolgozókkal havi fix pótlékátalányban, tehát, hogy a havi fix bérük tartalmazza a műszakpótlékokat is. A kérdés az, hogy ezt megteheti-e, illetve, hogy ebben az esetben a műszakpótlékot nem, viszont a túlórapótlékot ugyanúgy el kell számolni?
Napi pihenőidő Kérdés
Az Mt 104. § (2) bekezdése szerint a napi munkaidő vége és a másnapi munkakezdés között legalább 8 óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani a munkavállaló részére. Kérdésem: ha a készenlét megszakításával munkavégzésre kerül sor (túlóra), akkor is jár nekik a munkavégzést (akár fél óra munkavégzést) követően a 8 óra pihenőidő a munkakezdésig? (Például hajnali 2-3-ig munkát végez a készenlét megszakításával, reggel 7-kor pedig kezdődhet-e a rendes munkaideje?) Előre köszönöm a válaszát!
Buszvezetők foglalkoztatási típusa és munkaidő-nyilvántartási formája Kérdés
Tisztelt Szakértő! 10 fő alatti létszámmal dolgozó, buszvezetőket foglalkoztató kft.-ről van szó, ahol jellemző a szezonalitás. Szezonon kívül a munkaidő még a napi 8 órát sem fedi le. Tavasztól őszig erősebb a munkavégzés, ilyenkor a napi munkaórák száma jóval meghaladja a 8 órát (12 óra is lehet). Ha a cég a szokásos munkaidő-nyilvántartási formát használja, akkor a téli időszak ráfizetés lenne, mivel nem tudják kihasználni a dolgozók 8 órás munkaidejét. A szezon folyamatos túlórát (napi minimum 10-12 óra) és hétvégi munkavégzést jelent, ami túl költségesnek tűnik a túlóra és hétvégi munkavégzés általános szabályai szerint. Milyen foglalkoztatási típus és munkaidő-nyilvántartási forma javasolt abból a célból, hogy megfeleljen a jelenléti vagy munkaidő adminisztrációnak, ugyanakkor ne kelljen indokolatlanul magas járulék- és adóalappal számolni? (Az indokolatlanságot arra értjük, hogy ha léteik erre a kiegyenlítetlen munkaidő beosztásra kedvező foglalkoztatási típus, akkor ennek ismeretében ne fizessen feleslegesen többet a munkáltató.) Válaszát előre is köszönve. Tisztelettel.
Alkalmi munkavállaló pótléka és feor számok a bejelentéseknél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy benzinkútnál folyamatos munkarendben 3 havi munkaidőkeretben dolgoznak napi 12 órás beosztásban. Most alkalmi munkavállalókat is foglalkoztatnak. Ebben az esetben kell-e az alkalmi munkavállalóknak a 12 órás napi munkaidő miatt 4 óra túlóra pótlékot fizetni? A másik kérdés, hogy januártól a bizonyítványokat is be kell jelenteni a NAV felé, itt most több helyen kiderült, hogy az adott szakképzettséghez nincs meg a végzettsége a munkavállalónak. Alkalmazhatja-e végzettség nélkül szakképzett munkakörben, ha el tudja látni azt a munkakört? Vagy 9-es feor-ba sorolással lehet megoldani ezt a problémát? Biztos, hogy akkor is azt a munkakört fogja végezni a dolgozó. Esetleg nem igényeljük a szochokedvezményt a szakképzetlen bejelentésnél? Mennyire szabályos ez? Várom válaszukat.
Munkaidőkeret Kérdés
Egy vállalkozás 6 havi munkaidőkeretben foglalkoztatja munkavállalóit. A munkaidőkeret lejártakor elszámol a munkavállalókkal a túlórák, pihenőnapok stb. tekintetében. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor szabadságon volt stb.? Túlórája mindkét esetben keletkezett. Hogyan kell számolni és kifizetni ezekben az esetekben a pihenőnapokat, a túlórákat?
Áthelyezett munkanap ledolgozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közalkalmazotti jogviszony (kisgyermeknevelő egy állami bölcsődében) 2015. 12. 23-án megszűnik. Mi a teendő, ha a december 12-ei napot (annak december 24-ei ledolgozása címén) a munkáltató ledolgoztatja? Abban az esetben, ha a ledolgozott nap túlmunkának minősül, akkor mi a helyes eljárás, ha a munkáltató kijelenti, hogy túlórát nem tud fizetni? Köszönöm a válaszukat!
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Cégünknél munkaidőkeretben foglalkoztatjuk a munkavállalókat. Beosztás szerinti munkaidejük 12 óra. Ha egyszerűsített foglalkoztatás keretében is szeretnénk munkavállalókat foglalkoztatni, és csak 1 napra, abban az esetben a 8 órán felüli idő túlórának számít-e?
Hanyag munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégtulajdonos új raktárkezelő programot állított üzembe, a raktárkészlet adatainak feltöltése a munkavállalók feladata volt. Utólag – teljesen véletlenül – kiderült, hogy a dolgozók figyelmetlensége miatt az árakat nem minden esetben tüntették fel pontosan, emiatt a leltárkészlet-érték, eladási ár sok esetben téves. A teljes lista átnézése, kijavítása több órát vett igénybe, a normál munkaidő alatt. Emiatt a többi feladatra nem jutott idő, vagy túlórát kellett elrendelni. Ki kell-e a munkáltatónak fizetnie ezt a hibás munkavégzés miatti pluszmunkát? Milyen kártérítést követelhet? Köszönöm a válaszát!
Túlóra elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy átlagos, heti 40 órás munkaviszonyban, a munkavállaló túlórázik (munkaideje 8:00-16:00-ig tart hétköznapokon) például 16:00 helyett 17:00-ig dolgozik, jár neki 100 % bér és 50 % pótlék vagy másnap 8:00 óra helyett 9:00 órakor kezdődhet a munkaideje? Esetleg 9:30-kor? Hogyan kell a túlórát pihenőidővel megváltani? Vagy jár a munkabér (100 %) az egy óra túlórára és az 50% pótlék helyett pihenőidő? 50 % mennyi pihenőidőnek felel meg? Köszönettel.
Délutáni pótlék Kérdés
A munkáltató bevezeti a kétműszakos munkarendet, és túrórapótlékot is fizetne. Kérdésem: helyesen járok el, ha a dolgozóknak a törvényi előírástól eltérően 15 százalékos délutáni pótlékot számfejtek, és a túlórát hétköznap 50 százalékos pótlékkal, a hétvégi túlórát 100 százalékos pótlékkal számolom?