212 találat a(z) Túlóra cimkére
Nem fizet a munkáltató a túlóráért? Vitás esetben ezt teheti a dolgozó
Cikk
A havi rendszerességgel túlórázó dolgozók egynegyedének több mint 24 óra többlet munkaórája gyűlik össze havonta – derült ki a Profession.hu által végzett felmérésből. A túlórázók fele többségében előre tudja, mikor kell tovább bent maradnia a munkahelyén. A kutatás arra is fényt derített, hogy a megkérdezettek többségének a munkáltató nem fizeti ki a túlórát.
Túlórázik, hazaviszi a munkát? Cégek, amelyek tiltják ezt
Cikk
Hat óra van, és még mindig a munkahelyén ül? Emailekre válaszolgat? Úgy érzi, hogy baromi fáradt és már semmire sincs energiája? Több országban és cégnél már tudják erre a megoldást. Egyre több helyen központilag tiltják be a hivatalos munkaidőn kívüli emailezést és telefonálást, van, ahol pedig felemelkednek az asztalok, így nem tudnak dolgozni rajta a dolgozók. És ez a cégnek is jó, higgye el! Mi, magyarok erről csak álmodhatunk – írja a hvg.hu.
Alkalmazás órabérben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaügyi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Lehetősége van-e a munkáltatónak olyan szerződést kötni az alkalmazottjával, hogy tisztán órabéres elszámolásban alkalmazza a munkavállalót? Megengedik-e a jelenleg hatályos törvények, hogy olyan szerződést kössön, amelyben nem határozza meg, hogy heti/napi hány órában alkalmazza? Az alkalmazás 20-25 óra között mozogna. A munkaadó nem szeretne túlórát fizetni, azonban esetenként – természetesen közös megállapodás alapján – 20 óránál több órát dolgozna az alkalmazott. Mindenképpen meg kell határozni, hogy hány órában alkalmazza, hiszen a bejelentésben meg kell adni az alkalmazás óraszámát? Esetleg megoldás lehet ilyen esetekre a megbízási szerződés, ha alkalmazottként ez nem lehetséges? Válaszát előre is köszönöm!
Így gürizhet napi 12 órát munkáltatói utasításra
Cikk
Átmenetileg napi 12 órában szeretné foglalkoztatni dolgozóit a munkáltató. Megteheti-e, kell-e munkaszerződést módosítania, kell-e túlórapótlékot fizetnie? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Ellenőrzés során lejár a munkaidő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk fuvarozó és a kérdésünk a következő lenne: mi a teendő abban az esetben, ha a tehergépkocsi menet közben ellenőrzést kap, ami 1,5 órán át tartott, és a dolgozónak időközben lejárt a munkaideje? Hogyan járjunk el a dolgozóval szemben helyesen számfejtésileg?
Munkaidőkeret elszámolása
Kérdés
Tisztelt dr.Hajdu-Dudás Mária! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni. Hogyan állapítom meg a 3 havi munkaidőkeretben meghatározott túlórák számát? Például: ha a munkaidőkeret az első hónapban 184 óra, és ledolgozva 220 óra van, akkor a különbözet a túlóra? Vagy a heti 48 óra fölötti rész lesz a túlóra? Vagy meg kell várjam a 3. hónap végét, összesítem a ledolgozott órákat, és akkor fogom látni a plusz többlet órákat? Ezek lesznek a túlórák? Hogyan határozható meg, hogy 50 százalékos vagy 100 százalékos bérpótlékkal kell kifizetni? Az engedélyezett fizetett távollét, például szabadság, beleszámít a munkaidő keret óráiba, és figyelembe kell venni ledolgozott óraként? Akkor hogyan vesznek ki szabadságot azok a munkavállalók, akik ilyen módon vannak foglalkoztatva? Várom szíves segítségét, őszinte köszönettel Jakab Tímea
Munkarend és a túlóra
Kérdés
A cég négyhavi munkarendben foglalkoztatja a dolgozóit. A napi munkaidő 8 óra. Mezőgazdasági cég vagyunk, így a nyári munkák ideje alatt (június 20-ától július 31-éig), amikor az időjárás engedte, napi 10-12 órát dolgoztak a munkavállalók szombaton és vasárnap is. Túlórát kell-e fizetnünk? Ha kell, 50 vagy 100 százalékot?
Amit a munkaidőkeretről és az elszámolási időszakról tudni kell
Cikk
Mit jelent az elszámolási időszak, és mit a munkaidőkeret? Az utóbbi alkalmazása esetén hogyan kell elszámolni a túlórát? Példákkal segítjük a munkajogi fogalmak megértését.
Készenlét és túlóra
Kérdés
A dolgozóink júniusban a fizetett ünnep alatt készenlétbe voltak beosztva a lakásukon, ebben az esetben hogy kell elszámolni ezt az időt? A másik kérdésem a túlórára vonatkozik, ha délután például 16-21 óráig túlóráztak, akkor jár éjszakás pótlék vagy csak a túlóra? És milyen mértékben?
Túlórakeret időszámla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Német tulajdonban lévő társaság egy időszámla-rendszert szeretne a munkaügyi nyilvántartásában bevezetni, ami a következőképpen nézne ki: Minden dolgozó részére egy úgynevezett időszámlát nyitna, amelyben 40 óra túlórakeretet állapítana meg. Amennyiben a dolgozó ezt a 40 órát túllépné, abban az esetben a 40 óra feletti túlórát kifizetné. Ezt a túlórakeretet a munkavállaló lecsúsztathatja, és ezzel a felhalmozott túlóra csökken, de mínuszba nem mehet. Ezzel a munkavállaló túlórakeretben felhalmozott túlórája fel-le mozoghat. A keretben felhalmozott túlórát (maximum 40 óra) csak abban az esetben fizetnék ki, ha a munkavállalónak megszűnik a munkaviszonya. A Magyarországon érvényes jogszabályok lehetőséget adnak az ilyen vagy hasonló nyilvántartási és elszámolási rendszer bevezetésére? Köszönettel.
Munkaidőkeretben dolgozó órabéres dolgozók munkabére
Kérdés
Egy cukrászda dolgozói a tevékenység sajátosságára tekintettel a hónap minden napján dolgozhatnak. Munkaidejük kéthavi munkaidőkeretben van meghatározva, és jövedelmüket órabérben kapják. A munkaidő beosztása során figyelnek arra, hogy minden dolgozó annyi napot dolgozzon, ahány munkanap van az adott hónapban. A kérdésem az lenne, hogy helyes-e, ha egy 20 munkanapos és 1 fizetett ünnepes hónapban minden dolgozó bére azonos? Az egyezőség oka, hogy mindenki 20 munkanapot dolgozott. Aki dolgozott a fizetett ünnepen, az kapott 100 százalékos túlórapótlékot, valamint egy pihenő napot a ledolgozott fizetett ünnepnap helyett. Aki nem dolgozott a fizetett ünnepen, annak számfejtve lett 20 munkanap és a fizetett ünnep. Helyesen számfejtek-e, vagy a fizetett ünnepen dolgozónak jár még 8 órára jutó jövedelem? Ha igen, milyen jogcímen?
Túlóra elszámolása
Kérdés
Adott egy cég, ahol az egyik dolgozó 4 órát túlórában dolgozott, mondjuk hétfőn. Másik napon nem tudja megkapni a 4 órát, mert nem volt lehetőség kiadni a dolgozónak, túlórában kifizetik a 4 órát. A dolgozó óradíja 900 forint. Mennyi a helyes összeg? 4x900 + 1800 (50 százalékos pótlék) = 5400 forint vagy 50 százalék pótlék, azaz 1800 forint? Nagy Bálintné
Túlórázni kell a munkahelyen? Mit tehet a munkáltató és a dolgozó?
Cikk
Gyakran előfordul, hogy a munkavállaló rendes munkaidejében nem tudja elvégezni a kiszabott feladatokat, mert előre nem látott teendők merültek fel, vagy ügyeletet rendel el a munkáltató. Ilyen esetekben rendkívüli munkavégzésről beszélünk. Cikkünkben azt vizsgáltuk meg, mikor, hogyan rendelhető el a túlmunka? Mit tehet a munkavállaló, ha a munkáltató nem fizeti meg a bérpótlékot, vagy a törvényes kereten felül kötelezi túlmunkára? Mitévő legyen a munkáltató, ha a munkavállaló figyelmen kívül hagyja a túlórára vonatkozó utasítást, vagy éppen rendkívüli munkavégzés címén a lábát lóbálja az internet előtt?
Munkaidőkeret
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vendéglátóipari egység havi díjas konyhai kisegítő alkalmazottja az alábbi munkarendben dolgozik: havi munkaidőkeret, napi 6 óra alapulvételével. Heti két pihenőnapja: vasárnap és hétfő. November hónapra a vasárnap és hétfői pihenőnapjai miatt ezen ledolgozandó munkaóráinak száma 126 óra. Ez eltér az éves munkaidő-naptárban közölt 120 órától, ami szombat vasárnapi pihenőnapokkal számol. Tekinthetjük-e úgy, hogy ez az adott dolgozó személyes munkaidőkerete (ami egyébként néhány hónapban viszont kevesebb, mint a munkaidőnaptár szerinti), és nem számfejtünk 6 óra túlórát? Természetesen azon hónapokban is a teljes havi díját kapja, mikor kevesebb a kerete óraszáma, mint az országos munkaidőnaptárban szereplő óraszám.
Szenved a munkahelyén? Ezt teheti, ha cége megszegi a szabályokat
Cikk
Nem kapta meg a munkabérét a munkavállaló adott hónap 10-éig, a túlórát rendszeresen nem fizeti ki a munkáltató, szabadságot nem ad ki, a közvetlen felettes megalázó hangnemben beszél a dolgozóval, vagy jogellenes utasítást ad, esetleg nem térítik meg a munkába járással kapcsolatos utazási költségeket. Cikkünkben arra keressük a választ, hogy ilyen esetekben hová fordulhat jogorvoslatért a sérelmet szenvedett munkavállaló?