286 találat a(z) Lízing cimkére

Feljesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy taós cég 2019. december 18-án haszongépjárművet vásárolt. A lízingszerződése is megérkezett még decemberben. Kérdésem: lehet-e úgy, hogy csak január 1-jén aktiválja a haszongépjárművet, s ezért a 2019. évben fejlesztési tartalékot képez, amit a 2020. évben fel is használ, vagy mivel az előleget még 2019-ben megfizette, ami a vételár 10%-a volt, ezért nem lehet áthozni a 2020 évre? Előre is köszönöm.

Maradványérték: mit tartalmazhat? Kérdés

A cégem nyílt végű lízingben vásárolt gépkocsit. A futamidő végén 3. félt jelölt meg vevőnek. A lízingbe adó cég küldött számlákat a tőkerészről, a kamatról, majd a kettő összegéről. Az eladási árnál (tőkerész+kamat) az egészre számolta fel az áfát, szabályos ez? A lízingbe adó cég és az autókereskedő cég között létrejött adásvételi szerződésben a finanszírozott összeg 2 160 725 Ft volt, míg a lízingszerződésben a lízingbe adó a cégem felé már 2 178 275 Ft-ot szerepeltetett, nem értem miért?

Személygépkocsi-javítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyíltvégű lízinges személygépkocsit kft. 100 százalékban üzleti célra használ. A lízingdíj áfáját teljes egészében levonásba helyezzük. A javítási számlák áfáját csak 50 százalékban szabad levonni, vagy lehet az is 100 százalék? (A cégautóadót megfizetik.) Köszönettel!

Lízing ügylet Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egy munkagép-kereskedelemmel foglalkozó cégről van szó, egy lízingeléssel foglalkozó zrt.-nek értékesített munkagépet 6 200 000 Ft + 1 674 000 Ft értékben, az erről szóló számla kiállítását megelőzően a cég kiállított egy előlegszámlát a lízingbe vevő cég részére 1 674 000 Ft értékben, áfát nem számított fel az ügylet során, a lízingbevevő cég átutalta a 1 674 000 Ft-ot a kereskedőnek, a maradék 6 200 000 Ft-ot a lízingbevevő a Lízing Zrt.-nek utalta át. A kereskedő az előleg összegét ezt követően sztornózta. Szeretném megkérdezni, hogy a kereskedő helyesen járt-e el, amikor az előleget áfa nélkül számlázta ki, van-e valamilyen törvényi hivatkozás ezzel kapcsolatosan? Nagyon szépen köszönöm!

Áfaügyek személygépkocsi nyílt végű lízingjének lejártakor Cikk

Személygépkocsi nyílt végű lízingjének lejártakor felmerülő fontos áfakérdésekről érdeklődött olvasónk. Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.

Személygépkocsi nyílt végű lízinggel – maradványérték könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném megerősítését: Kft. személygépkocsit lízingel nyílt végű lízing keretében. A futamidő végén maradványértéken megvásárolja az eszközt. Az áfa nem levonható termékbeszerzés miatt. Tekintve, hogy számvitelileg az eszköz aktiválása már megtörtént a futamidő elején, így a futamidő végén kiszámlázott maradványérték nettó értékével a fennálló hiteltartozást vezetjük ki. A le nem vonható áfa és a lezárási díj egyéb ráfordításként/költségként számolandó el? Tekintve, hogy a futamidő elején csak a számviteli törvény miatt történt tárgyieszköz-aktiválás, az áfatörvény szerint viszont csak a futamidő végén, így egy, a maradványértéken történő vásárlást követően értékesítésre kerülő eszköz (áfamentesen) miatt a (figyelési időszakra tekintettel) a korábban levont áfát nem szükséges módosítani. Jól gondolom? Köszönöm.

Hétfős személygépkocsi alkalmazottak szállítására Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a cég Dacia személygépkocsiját csak az alkalmazottak szállítására használja, levonható-e a dízelolaj áfatartalma, illetve a hozzá vásárolt alkatrészek, kiegészítők – például ablaktisztító folyadék, ablaktörlőlapát stb. – áfája? Menetlevelet vezetnének. Az autó, ha zárt vagy nyílt lízinggel lenne lízingelve, akkor az önerő, illetve a havi részletek áfatartalma levonásba helyezhető-e? Köszönöm előre is a válaszát!

előleg elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő, Adott egy autókereskedelmi kft., ahol új és használt gépkocsik értékesítésével, valamint szervizelésével is foglalkoznak. A kérdésem a következő: Ha a vevő előlegbekérőre utal, kiállítjuk az előlegszámlát (utalás napi teljesítéssel), telik az idő…, megjön az autó és a vevő lízingelni szeretné, lesz egy pozitív hitelbírálat, majd sztornózzuk az előlegszámlát, de nem utaljuk vissza az összeget. A sztornószámla megfelel a dátumozásnak, de az áfában a számla keltével egyező hónapban szerepeltetjük a gazdasági eseményt. Majd kiszámlázzuk a pénzügyi intézetnek és a vevőtől kapott előleget betudjuk ebbe a számlába, melyről van a bankkal megállapodás. Megfelelően járunk el az előlegszámlát illetően? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Blaskó Nikolett

Szükségesnél nagyobb lízing-kezdőrészlet bekérése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem belföldi illetőségű áfaalany, egy gépet zárt végű pénzügyi lízing keretében lízingel egy zrt. lízingtársaságtól. A lízingtársaság a kezdő részletet bekérte ügyfelemtől, amit az be is fizetett, erről a lízingtársaság korrektül előlegszámlát állított ki, mely áfát tartalmazott, a teljesítés dátuma az utalás dátumával megegyezett. Ezt követően kaptunk egy számlát, amiben a gépet ügyfelem felé leszámlázták, és a komplett előleg összegét levonták a számlában. Ezt követően kiderült, hogy a bekért előleg összege túl magas volt, a számla előleggel csökkentett végösszege alacsonyabb volt, mint a törlesztőterv szerinti tőketartozás összege a kezdőrészlet levonását követően. A lízingcég a többletet ügyfelem felé visszautalta, és egy "előlegbekérő" levelet állított ki erről negatív előjellel. Kérdésem, hogy a lízingcég így helyesen járt-e el? Azt látom, hogy összességében az áfaegyenlegünk rendben van, mert a gép számlájában a komplett előleget levonták, de az az érzésem, hogy ezt a gépi számlát stornózniuk kellett volna, a csökkentett előleget kellett volna ott csak levonniuk, és a fölösleges előleg összegének visszautalásakor egy előleg jóváíró számlát kellett volna kapnunk. A lízingcég álláspontja, hogy a visszautalás a végszámla teljesítési időpontja után történt. Ez már nem tekinthető az előlegszámla korrekciójának. Itt egy egyszerű túlfizetésről van szó, melyet visszatérítettek ügyfelem felé. Segítségét előre is köszönöm.

Nyílt végű pénzügyi lízing, értékcsökkenés Kérdés

Tisztel Szakértő! Adott egy cég, mely személyautót lízingel, a futamidő 36 hónap. Az értékcsökkenés elszámolásában szeretnék segítséget kérni. Mivel előreláthatólag 3 évig kívánja használni a cég a személygépkocsit, így a számviteli törvény szerinti értékcsökkenést három évre osztjuk, vagyis évi 33,333 százalék? Az autó értéke viszonylag magas (18 millió forint). A Tao törvény szerinti értékcsökkenés pedig 20 százalék? Majd rendezzük az adóalap-módosító tételeket a tao-bevallásban? Ha egyéves lenne a futamidő, akkor az értékcsökkenés 100 százalék? Várom megtisztelő válaszát!

Beruházással kapcsolatos kifizetés a kivában II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A korábbi ugyanilyen tárgyú kérdéshez hasonló további kérdésünk is felmerült: A Kiva tv. 20. § (7) bekezdése szerinti beruházással kapcsolatos kiadásnak számít-e a beruházásra felhasznált pénzügyi lízing adóévi törlesztésének tőkerésze? Ha igen, akkor további kérdés lehet a lízing lejáratakor (vagy megszakításakor), hogy van-e valamilyen speciális teendő a kiva alapjával kapcsolatban, ha az eddigi lízingbevevő a korábbi években a lízingtörlesztést beruházási kiadásként levonta a kiva alapjából, majd lejáratkor mégsem él a vételi jogával, és emiatt a tárgyi eszközt ki kell vezetni a könyvekből? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó – lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt egy traktort. A finanszírozó pénzintézet a tőkét, áfát és kamatot havonta számlázza. A kamatot költségként számoljuk el, az áfát visszaigényeljük.Az üzemben tartó az egyéni vállalkozó, aki technikai számlát kapott a traktor nettó áráról. Kérdésünk: 1. Egyszeres könyvvezetésnél a lízingbe vevő szerepeltetheti-e a nyilvántartásában a tárgyi eszközt és amortizációt számolhat-e el? Ebben az esetben a havi tőketörlesztések költségnek nem minősülő kiadásként jelentkeznek az Szja tv. 11. mell. IV.3. pontja alapján? 2. A 2018. évben képzett fejlesztési tartalék feloldható-e a nyíltvégű pénzügyi lízing összegével?

Lízingelt személygépkocsi értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. január 1-jétől nem szükséges útnyilvántartást vezetni a bérbe vett céges személygépkocsik magáncélú használatáról, a nyílt végű lízingdíj áfájának 50 százaléka igazolás nélkül is levonható. Jól gondolom, hogy aki 2019-ben így járt el, az az adózó már értékesítéskor köteles a személygépkocsira áfát felszámítani? Köszönettel!

Jó eredményeknek örülhetnek a lízingcégek Cikk

Az idén az első hat hónapban a Magyar Lízingszövetség tagvállalatainál a finanszírozott összeg 375 milliárd forintra rúgott, ami 14 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest és 2008 óta a legmagasabb féléves érték. Egyben azt is jelenti, hogy napi átlagban – a hétvégékkel együtt – 2,1 milliárd forintot helyeztek ki a lízingcégek.

Tulajdonszerzési jog átengedésének adókövetkezményei lízingnél Cikk

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (4) bekezdése értelmében, ha a lízingbe vevő jogosult a lízingbe vett dolog tulajdonjogának vagy jognak a megszerzésére, e jogát a lízingbeadó hozzájárulása nélkül jogosult harmadik személyre átruházni. A hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény 6. § 89. pontja szintén a pénzügyi lízing ismérvei közt említi, hogy a lízingbe vevő jogosultságot szerez arra, hogy a szerződésben kikötött időtartam lejártával a lízingdíj teljes tőketörlesztő és kamattörlesztő részének, valamint a szerződésben kikötött maradványérték megfizetésével a dolgon ő vagy az általa megjelölt személy tulajdonjogot szerezzen.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink