Enyhén csökkent a GKI konjunktúraindexe júniusban

  • adozona.hu

A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint júliusban a fogyasztók kilátásai nem változtak júniushoz képest, de az üzleti szektor kissé pesszimistább lett. Így a GKI konjunktúraindexe csaknem 2 ponttal csökkent, s ezzel két és féléves mélypontjára csúszott vissza. A cégek foglalkoztatási hajlandósága enyhén romlott az előző havihoz képest. Júliusban megállt az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás hosszabb ideje érezhető csökkenése, olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. honlapján közzétett elemzésben.

GKI üzleti bizalmi indexe – a júniusi 1 pontos emelkedés után – júliusban 2 ponttal csökkent az előző felméréshez képest, s ezzel értéke lényegében az év eleji, alacsony szintre tért vissza. Nem érkeztek jó hírek a szolgáltatói, s különösen az ipari szektorból: ez utóbbi ágazat bizalmi mutatója három ponttal csökkent az előző megkérdezéshez képest, míg az előzőé egy ponttal.  A kereskedelmi és az építőipari index értéke ugyanakkor nem változott. Ezek az elmozdulások nem változtattak az összképen, továbbra is az építőipar a legkevésbé és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor.

A vállalkozások összesített létszámgazdálkodási várakozását jelző foglalkoztatási indikátor júliusban enyhén tovább csökkent. E változás júniushoz képest nem drámai, de így e mutató csaknem ötéves mélypontjára csúszott. A következő három hónapban a vállalkozások 7 százaléka készül a létszám bővítésére, míg 13 százaléka szűkítené azt.

gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése júliusban enyhén romlott, e tekintetben a legrosszabb értékelés az iparból érkezett.

Júliusban megállt az árindikátor hosszú hónapok óta tartó folyamatos csökkenése. Az üzleti szféra árképzési terveit egyetlen számba sűrítő mutató az előző hónaphoz képest, ha nagyon enyhén is, de emelkedett. A fogyasztók számára jó hír, hogy a kereskedelem tovább csökkentek az áremelési szándékok. Ezzel szemben a másik három szektorban valamelyest emelkedtek. A következő három hónapban a cégek 18 százaléka szeretne árat emelni, míg árcsökkentésre 8 százaléka készül.

A GKI fogyasztói bizalmi index értéke júliusban nem változott júniushoz képest. A lakosság az elmúlt 12 hónapra vonatkozó pénzügyi helyzetét változatlannak, míg a következő 12 hónapot illető pénzügyi kilátásait kissé javulónak értékelte az előző hónaphoz képest. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése enyhén romlott. A fogyasztók az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét enyhén romlónak gondolták júniushoz képest – ez a várakozás legutóbb 2023. szeptemberben állt az aktuálisnál alacsonyabb szinten. A lakosság inflációs várakozása csökkent, míg a munkanélküliek számának várható alakulását illető kilátás enyhén romlott.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Haszonélvezeti jog illetéke

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Dobos Ügyvédi Iroda

Turisztika, idénymunkás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Átalányadózó apa gyedjogosultsága

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink