12 találat a(z) EU-irányelv cimkére

Állami támogatás autóalkatrész-gyártónak: ellentétes az EU-irányelvekkel a magyar kormány terve Cikk

Nem felel meg az uniós állami támogatási szabályoknak az észak-magyarországi új autóalkatrészgyártó-üzem építésének támogatására irányuló magyar terv – közölte ma az Európai Bizottság.

Erre figyeljünk különösen a visszaélés-bejelentési szabályok alkalmazásánál! Cikk

A visszaélések bejelentéséről szóló 2019/1937. számú EU-irányelv (Irányelv) rendelkezéseit a magyar jogba a 2023. évi XXV. törvény (Törvény) ültette át. A szabályok átültetésével kapcsolatosan számos gyakorlati kérdés felvetődik, így ezeket az alábbiakban megválaszoljuk.

Új fogalmat kell megtanulnunk! Jön az EPR, azaz a kiterjesztett gyártói felelősség Cikk

Az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően, 2023 júliusától várhatóan jelentősen átalakulnak a magyar hulladékgazdálkodási szabályok is. A vállalatoknak a környezetvédelmi termékdíj mellett új fogalmat kell megtanulniuk, hiszen a kiterjesztett gyártói felelősség a gazdálkodók széles rétegét érinti majd. A hulladékkezelés rendszerében várható gyökeres változásokra minden érintett vállalatnak idejében érdemes felkészülni, hívja fel honlapján megjelent elemzésében a vállalatok figyelmét az RSM Magyarország.

Nyilvánosságra kell majd hozni a nagyobb cégcsoportok pénzügyi és adózási adatait Cikk

2021 decemberében tették közzé az EU irányelvét, amely a nagyobb cégcsoportok pénzügyi és adózási adatainak nyilvánosságra hozataláról rendelkezik. A hatályba lépést követően az uniós tagállamoknak 18 hónap áll rendelkezésükre (2023 júniusáig), hogy az adott irányelv rendelkezéseit a hazai jogrendszerükbe átültessék, olvasható a Deloitte közleményében.

Tényleges tulajdonosokra vonatkozó adatszolgáltatás – nyilvános lesz a cégtulajdonos személye Cikk

A tényleges tulajdonosokra vonatkozó központi nyilvántartást magában foglaló jogszabályt – az Európai Uniós Irányelvekkel összhangban – 2021 májusában hirdették ki, ugyanakkor több fontos pontja idén lép hatályba. 2022. február 1-jével bővül azok köre, akik hozzáférhetnek a nyilvántartáshoz, július 1-jével pedig teljes lesz a transzparencia: bárki betekintést nyerhet és megnézheti, ki egy adott vállalkozás tulajdonosa, – hívta fel a figyelmet a Niveus Consulting Group.

Új EU-irányelv a vállalatok országhatárokon átnyúló átalakulásáról Cikk

Január 1-jén új európai uniós irányelv lépett hatályba a vállalatok határokon átnyúló átalakulásáról, egyesüléséről és szétválásáról. Magyarországnak 2023. január 31-éig kell megalkotnia az irányelv nemzeti végrehajtásához szükséges jogszabályokat, amelyek jelentős változást eredményeznek a jelenleg hatályos társasági, munka- és adójogi szabályozásban is.

Kiküldetés: német vagy francia minimálbér, távolléti díj is járhat Cikk

Rendszeresen visszatérő kérdés, hogy milyen munkajogi szabályokat kell betartani uniós országba kiküldött munkavállalók esetében. Az Európai Unió irányelve és számos területen előírja, hogy a fogadó állam jogát kell alkalmazni.

Új EU-irányelv jön! Itt a javaslat az adókikerülés elleni szabályokról Cikk

Jelentős hatással bír a jövőben a magyarországi társaságiadó-szabályokra az Európai Unió Tanácsának a belső piac működését közvetlenül érintő adókikerülési gyakorlatok elleni szabályok megállapításáról szóló irányelv szövegére vonatkozó javaslata. A dokumentumot január 28-án tett közzé az Európai Bizottság.

Veszélyben tízezrek vagyona: a NAV szeme több ezer milliárd forinton Cikk

Több mint 16 ezer magyar állampolgár több ezer milliárdos külföldi bankszámlákon tartott vagyonáról lehet pontosabb képe a NAV-nak egy májusban elfogadott OECD nyilatkozat révén. Az adózási információk automatikus cseréjéről szóló nyilatkozatot 47 ország, köztük Magyarország, Svájc, Ausztria, Luxemburg és több adóparadicsom is aláírta, így a jövőben az eddig rejtve maradt külföldi vagyonokról is adatokat kaphatnak az adóhatóságok.

Közösségen belüli értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van-e arra jogszabályi előírás vagy adóhatósági gyakorlat, hogy közösségen belüli termékértékesítés esetén mennyi időn belül kell kiszállítani más tagállam területére a terméket ahhoz, hogy az adómentesség alkalmazható legyen? Mire kell vigyázni, hogy az adóhatóság ne köthessen bele az adómentességbe? Azért kérdezem, mert úgy emlékeztem, hogy korábban volt erre előirás, most azonban nem találtam semmit erre vonatkozóan az áfatörvényben. Tisztelettel várom válaszát.

Bezárná az EU a kiskapukat: vége az adóoptimalizálásnak? Cikk

Magyarországon keresztül is működő, népszerű adóoptimalizálási lehetőségeket szüntetne meg az Európai Bizottság hét eleji javaslata, amelynek célja az EU anya- és leányvállalati irányelvének módosítása – hívja fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda. Ha az Európai Tanács (EiT) rábólint a javaslatra, akkor jóval szigorúbbá válik az uniós anya- és leánycégek közötti adómentes osztalék-kifizetés.

Áfa 2013: lehetnek még meglepetések Cikk

Remélem a jogalkotási feladatok előkészítéséért felelősek nem esnek abba a hibába, mint amibe én; tudniillik elfelejtkeznek egy több mint négy éve elfogadott irányelvi változtatás 2013. január 1-jei hatályba lépéssel történő átültetéséről. Miről is van szó?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink