1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelő, ügyvezető járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Két kérdésben kérném a segítségét. 1. Egy főállású őstermelő előző évi bevétele után fizeti a járulékokat. Emellett egy kft. ügyvezetője, tagi jogviszonyban mint tulajdonos, jövedelme ebből a jogviszonyból nem származik. Helyes-e hogy ezek alapján főállású őstermelőként biztosított, vagy a tagi jogviszonyban lenne elsődlegesen járulékfizetési kötelezettsége? 2. Egy őstermelő érvényes betétlappal rendelkezik 2017.01.01-től. 2016-ban a mezőgazdasági tevékenységet egyéni vállalkozásban végezte, 2017-től őstermelő. Azonban a NAV törzsadatokban még nem jelentette át a tevékenységet egyéni vállakozásban végzett tevékenységből magánszemély által végzett tevékenységgé. Mikortól számítanak a bevételek és költségket őstermelői tevékenységbe? A betétlap érvényesítéstől ( 2017.01.01) vagy amikor a NAV törzsadatban is változtatva lesz (várhatóan 2017.03.10)? Köszönettel
Családi gazdaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném megerősítését: véleményem szerint egy fiatal gazda pályázaton nyert egyéni vállalkozói igazolvány birtokában családi gazdaságot alapított családi gazda az szja-bevallását a közös őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint köteles megállapítani. Ennek következtében, mivel a fiatal gazda támogatást is a mezőgazdasági tevékenységéhez kapta, annak elszámolására is a közös őstermelőkre vonatkozó szabályok vonatkoznak. Így csak az szja-bevallás őstermelőkre vonatkozó lapjait kell kitölteni, ha nem volt csak az szja szerinti őstermelői tevékenységből származó bevétele.
Őstermelő/kistermelő esetén kompenzációs felár alkalmazhatóságának szabályai, feltételei Kérdés
Őstermelő/kistermelő az általa megtermelt, előállított élelmiszert, nevezetesen: saját állatállományból származó, feldolgozott hús-, füstölt áru (kolbász, szalámi, szalonna, májas stb.) értékesítése során élhet-e a különleges jogállásával, azaz jogosult-e kompenzációs felár alkalmazására? Az Áfa törvény 7. melléklete taxative ezt nem tartalmazza. Az értékesítés feltételeit az 52 /2010. (IV. 30.) FVM rendelet szabályozza, jól körül írva, ám a kompenzációs felár lehetőségéről nem találtam leiratot.
Őstermelő járulékfizetése egyéni vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy évek óta egyéni vállalkozó fodrász az elmúlt években rendelkezett őstermelői igazolvánnyal, de nem volt ebből a tevékenységből bevétele. Most szeretne főként az őstermelői tevékenységgel foglalkozni, és a vállalkozását csak mint plusz tevékenységet végezni. A kérdésem az lenne, hogy lehetséges-e, hogy az őstermelés legyen a főállása, az ott elért jövedelem után fizesse az előírt járulékokat, és mellette maradjon egyéni vállalkozó? Vagy az egyéni vállalkozásban mint főállásban kell mindenképpen megfizetnie a járulékokat maga után? A 1041-es bejelentőn nem találtam olyan kategóriát, hogy "egyéni vállalkozó őstermelői jogviszony mellett". Ha lehet, akkor kérem írjon jogszabályi hivatkozást is a válaszában. Válaszát előre is köszönöm!
Kompenzációs feláras őstermelő és katás egyéni vállalkozó alanyi mentes értékhatára Kérdés
Őstermelő kompenzációs felárat alkalmaz, emellett katás egyéni vállalkozóként alanyi áfamentes fizető-vendéglátó tevékenységet végez. Magánszemélyként lakást ad bérbe. Áfa szempontjából az alanyi értékhatárba mindhárom tevékenység beszámít? Alanyi mentes értékhatár változik-e, ha a vállalkozási tevékenység szünetel pár hónapra, kell-e valamit arányosítani?
Adószámos magánszemélyből egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni. Adott egy adószámos magánszemély (aki egyben őstermelő is). Egy pályázat miatt szükséges lenne, hogy a jelenleg adószámos magánszemélyként bejelentett tevékenységeit egyéni vállalkozói formában folytassa. A kérdésem az lenne, hogy fenntarthatja-e mindhárom adózási formát egy időben (őstermelőként is azonos tevékenységet végez), ha igen, milyen módon kell megkülönböztetnie a bevételeit, kiadásait adózási formák szerint? Illetve milyen módon lehet az adószámos magánszemélyes tevékenységet átalakítani egyéni vállalkozói formává? Megoldható-e a webes ügysegéden keresztül, vagy az önkormányzatnál, illetve az adóhivatalnál tudnak-e ebben segíteni? Előre is nagyon köszönöm a segítségét, válaszát!
Családi gazdálkodás alanyi adómentessége Kérdés
Adott őstermelő például 2012-ben kezdett és 2016-ban családi gazdaságot hozott létre, melynek jogerőre emelkedése 2016.06.01. (az egyszerűség kedvéért). A kérdésem az lenne, hogy az őstermelő alanyi adómentessége hogyan alakul a családi gazdaságban? Itt most mi az irányadó, és mennyivel kell számolni, maximum alanyi adómentességgel, ha a családi gazdaság tagjainak száma 4 fő? Köszönettel: Eszter
Családi gazdaság alapítására és működtetésére vonatkozó alapvető szabályok Cikk
A „családi gazdaság adózása” címmel érkezett olvasói kérdéshez – pontosabban az arra foglaltakra írt válaszomból megjelent cikkhez – több hozzászólás, vélemény jutott el hozzám a családi gazdaság munkaviszonyban álló vezetőjének társadalombiztosítási jogállását érintően, illetve abban a kérdésben, hogy a családi gazdaság tagjainak muszáj-e közös háztartásban élniük, vagy sem. Mindezekre reagálva, fontosnak tartom a szóban forgó kérdésre adott válaszomat kiegészíteni az alábbiakkal.
Őstermelői költség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az őstermelő elszámolhatja-e költségként a tartozásának rendezése kapcsán az általa a végrehajtónak és a hitelezőnek kifizetett végrehajtói költséget és végrehajtói jutalékot?
Őstermelő járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság 2016. évi bevétele úgy alakult, hogy az egy főre eső bevétel (támogatás nélkül) meghaladta a 8 millió forintot. Kérdésem, hogy 2017. évben hogyan alakul a járulékfizetés, minek alapján kell fizetni (minimálbér) és havonta vagy negyedévente? Köszönöm a segítségét!
Erdőtelepítés költségeinek elszámolása Kérdés
Őstermelő erdőt telepít, támogatás igénybevétele nélkül. Mivel az erdő nem amortizáltatható, hogyan számolható el a telepítés költsége?
Őstermelőből mezőgazdasági vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörbe tartozó mezőgazdasági tevékenységet folytató őstermelő hogyan folytathatja mezőgazdasági tevékenységét vállalkozóként?
Ingatlan bérbeadása és áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörbe tartozó őstermelő a tulajdonában lévő ingatlanban orvosi rendelőt bérbe ad. Az orvosi rendelőt áfamentesen szeretné bérbe adni. Van-e erre lehetősége? A számlázás hogyan történhet? Várom válaszát.
Őstermelő költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő a 2016-os évben 7 millió forint értékben értékesített gabonát egy gazdasági társaság részére. Ez a gazdasági társaság a 2016-os évben mezőgazdasági munkákat végzett az őstermelő részére bruttó 10 millió forint értékben. A két fél a számlákat az év végével egymással beszámította, így az őstermelőnél a bevétel számla teljes egészében kiegyenlítésre került, azonban a mezőgazdasági munkáról szóló számla, csak részben, 7 millió forint összegben. A különbözet 2017-ben kerül átutalásra. Kérdésem, hogy az őstermelő 2016. évi szja bevallásában a beszámítással "kifizetett" 7 millió forint (ennek nettó összege) költségként figyelembe vehető vagy majd csak a számla második felének kiegyenlítésekor (2017-ben) az egész összeg? Köszönöm mielőbbi válaszát!
Ők lehetnek családi gazdaság tagjai, és így adóznak Cikk
Hol kell élniük a családi gazdaság tagjainak, hogyan és hová kell iparűzésiadó-bevallást benyújtaniuk, s milyen járulékszabályokkal kell tisztában lenni – tudakolta olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.