1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Kistermelői költségátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő ügyfelünk a kistermelői költségátalány alkalmazásával veszteséges lesz (amit ő nem szeretne). Lehet a 40 százaléknál kevesebb költséget is elszámolni, vagy ezzel a lehetősséggel élve köteles vagyok a bevétel 40 százalékát elszámolni? Válaszát köszönöm: Anita
Egyéni vállalkozó, őstermelés, kata Kérdés
Egyéni vállalkozó kocsmát üzemeltet (áfakörös). Mellette magánszemélyként növénytermesztéssel foglalkozik, s családi gazdaság vezetője. A családi gazdaságban az egy főre jutó bevétel 6 millió forint, az egyéni vállalkozásból származó éves bevétel 8-10 millió forint. Kérdésem, hogy jelen esetben a vállalkozó beléphet-e a kata hatálya alá? Tehát össze kell adni az egyéni vállalkozói és a mezőgazdasági bevételt vagy sem?
Őstermelők, figyelem: fizetni kell a negyedéves szja-előleget! Cikk
Január 12-éig kell teljesíteniük az őstermelői tevékenységet folytató magánszemélyeknek a negyedik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettségüket.
Katás egyéni vállalkozó, egyszemélyes kft. Kérdés
Tisztelt Adózóna! Eddig katás egyéni vállalkozó voltam, alanyi adómentes. Mellette őstermelő. A két esetben különböző tevékenységi kört végeztem, mert ugyebár így szabályos. Most egy egyszemélyes kft. tulajdonosává és ügyvezetőjévé váltam. A kft. főtevékenysége és egyéb tevékenységei már megegyezhetnek az egyéni, illetve az őstermelős vállalkozásokkal, vagy ebben az esetben sem lehet azonosság? Kérem az ide vonatkozó jogszabályt is legyen kedves megadni. Köszönöm!
Egyéni vállalkozás szüneteltetése őstermelői tevékenység mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfás egyéni vállalkozó, aki egyéni vállalkozása mellett szintén áfás őstermelő. Egyéni vállalkozását szünetelteti 2 hónapra, mivel idényjellegű a vállalkozása. Ezalatt őstermelőként tovább működik, terményt értékesít, alapanyagot szerez be, azaz fizetendő/visszaigénylendő áfája keletkezik. Tekintve, hogy csak egy adószáma lehet egy embernek, ugyanazon adószámot használja egyéni vállalkozóként és őstermelőként is. Ez esetben hogyan kell áfabevallást beadni arra a két hónapra, amikor az egyéni vállalkozását szünetelteti? Mivel őstermelő, áfabevallást akkor is be kell adnia, nem? Szüneteltetés miatt elvileg záró áfabevallást kellene beadni az egyéni vállalkozásában...
Áfás egyéni vállalkozó, alanyi mentes őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vendéglátással foglalkozó áfás egyéni vállalkozó őstermelőként bort állít elő, amit az egyéni vállalkozásában értékesít. Áfás egyéni vállalkozása mellett őstermelőként választhat-e alanyi mentességet és kompenzációs felárra való jogosultságot? Felvásárlási jegyet vagy számlát állítson ki az őstermelői bor egyéni vállalkozásba való átvételéről? Ha számlát, akkor azt alanyi mentesen kiállíthatja, vagy csak áfásként lehet?
Őstermelő 20 százalékos nyilatkozattétel II. Kérdés
Őstermelő 20 százalékos nyilatkozattételi jogával szeretne élni. Árbevétele 4 millió forint alatti. Kérdésként merült fel, hogy a földbérleti díj (szerződés alapján, szerződés földhivatalhoz leadásra került, banki átutalással kifizetett) elszámolható-e a 20 százalékos költségnyilatkozat esetén? Hiszen számla nincs, csak szerződés.
Őstermelő nemleges nyilatkozattétel Kérdés
Egy őstermelő, akinek árbevétele 4 millió forint alatt van, 20 százalékos nyilatkozatot szeretne tenni. Kérdésem, hogy a 20 százaléknyi költségek között elszámolhatja-e a tárgyi eszközök (nagyértékű) beszerzési értékét?
Őstermelő-felvásárlási jegy Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Vállalkozásunk felvásárlási jegyet állított ki őstermelőnek, de később kiderült, hogy az őstermelői igazolványában nem szerepel az adott termék (szőlő), csak gyümölcsös, és azon belül alma termésűek és csonthéjas szilva. Az lenne a kérdésem, hogy a kiállított felvásárlási jegyben feltüntetett kompenzációs felárat visszaigényelhetjük-e? Vagy mi a teendő ez esetben? Köszönöm
Áfás őstermelő II. Kérdés
Áfakörös őstermelő, aki csak mezőgazdasági tevékenységet végez, és nem mondott le a kompenzációs rendszer alkalmazásáról, saját döntése alapján alkalmazhatja-e az áfatörvény 200-202. §-ait, vagy az kötelező érvényű? Tehát belföldi, nem mezőgazdasági adóalany részére (a feltételek fennállása mellett) kötelező felvásárlási jeggyel értékesíteni (12%,7%-os adókulccsal), vagy dönthet úgy, hogy csak számlát állít ki 27%-os áfatartalommal (az értékesített termék nem kedvezményes adókulcsú)? Ha ez utóbbit alkalmazhatja, és alkalmazza, és csak számlát, nyugtát állít ki, mentesül-e a 199. § (1)b, előzetesen felszámított levonási tilalom alól? Vagy ahhoz, hogy kiadásainak áfatartalmát levonásba helyezhesse, le kell mondania a különös jogállásáról?
Áfás őstermelő Kérdés
Egy őstermelő a következő évtől átjelentkezett áfakörbe. Eddig alanyi adómentes volt, illetve a kompenzációs felár megtérítésére tartott igényt. A változásbejelentő lapon az általános szabályok szerint megállapított áfa mellett jelölhető, hogy lemond különös jogállásáról, a kompenzációs rendszer helyett is általános szabályokat alkalmaz. A különös jogállású őstermelő az áfatörvény 199. § (1) b szerint e tevékenysége körében áfalevonásra nem jogosult. Jól értelmezem-e, ha a változás bejelentésénél nem jelöljük be, hogy lemondunk a különös jogállásunkról, az áfatörvény 197-204. §-ai irányadóak az olyan értékesítéseinkre, amelyeket olyan adóalanynak teljesítünk, aki belföldön nyilvántartásba vett adóalany, illetve nem mezőgazdasági adóalany és természetesen a többi tárgyi stb. feltételek is fennállnak? Ilyen minőségben felvásárlási jeggyel kell értékesítenünk, melyet a termék beszerzője állít ki kompenzációs áfa feltüntetésével. Minden más értékesítésünkkel kapcsolatban áfás számlát, nyugtát kell kiállítanunk. De mivel nem mondtunk le a különös jogállásunkról, ÁFALEVONÁSRA a 199. § alapján nem vagyunk jogosultak. E levonási tilalom a mezőgazdasági tevékenység egészére vonatkozik, vagy csak a kompenzációs felárral, felvásárlási jeggyel értékesített termékkel kapcsolatos beszerzéseinkre? Hiszen ez utóbbiak nem elkülöníthetők, ha viszont a tevékenység egészére fennáll a levonási tilalom, a számlás, nyugtás értékesítéseink után mindig fizetendő áfa keletkezik.
Útnyilvántartás, költségelszámolás őstermelőnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi válaszokban olvastam hogy őstermelő gépjárművel kapcsolatban üzemanyagköltséget számolhat el (nem átalányadózóként). Az útnyilvántartásnak milyen tartalmi követelményei vannak? Akkor is elszámolható az őstermelői tevékenység során felmerült üzemanyagköltség, ha egyéb célra is használatban van a személyautó (például 36 órát meghaladó munkaviszonyban használja azt munkába járásra)? Egyéb gépjárművel kapcsolatos költség (karbantartások, javítások, illetve műszakivizsgadíj) elszámolható-e őstermelőnél, vagy csak üzemanyagköltség (benzin, gázolaj)? Válaszát előre is köszönöm!
Kistermelő Kérdés
Külön jogszabályban meghatározott kistermelői élelmiszertermelés, -előállítás, -értékesítés milyen vállalkozási formában végezhető? Kell hozzá kiváltani őstermelői igazolványt, vagy egyéni vállalkozóként is lehet a magánszemély kistermelő?
Használt mezőgazdasági gépek vásárlása Kérdés
Használt permetezőt, kultivátortraktort szeretnénk értékesíteni, jó állapodban vannak, de a beszerzési számláik már nincsenek meg. Kérdésem, hogy őstermelői bevétel lesz-e az árbevétel vagy önálló tevékenységből származó bevétel? Az árbevétel után kell adózni, mivel nincs száma nem tudjuk megállapítani a bevételből a jövedelmet? Ehovonzata van-e? Üdvözlettel: Kutasi Gabriella
Őstermelő adózása Kérdés
36 órát meghaladó munkaviszony mellett végez mezőgazdasági tevékenységet (állattartást) egy átalányadózó őstermelő, aki kizárólag piacon értékesíti a termékét. Az idei évben az éves bevétele túlhaladta a 600 ezer forintot. Milyen mértékű adót, illetve járulékterheket kell teljesítenie?