1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelő biztosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos őstermelő az igazolványát 2017. március 24-én újította meg. A bevétel 20 százaléka után fizet negyedévente 10 százalék nyugdíj- és 4 százalék egészségbiztosítási járulékot. Kérdésem, hogy a késedelmes őstermelői igazolvány megújítás miatt, az első negyedévre milyen járulékalap után fizessen? Kiesik-e a biztosítási idejéből a március 23-áig terjedő időszak? Várom mielőbbi szíves válaszukat, hogy a bevallást határidőben be tudjam adni. Köszönettel.
Kié a bevétel az őstermelői igazolvány érvényesítése előtt? Cikk
Kit illet a bevétel és az hogyan adózik az őstermelői igazolvány érvényesítése előtt? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Őstermelő adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdésem lenne. Az egyik: őstermelő, aki a minimálbér után kíván adózni, annak az egészségbiztosítási 7% és nyugdíjbiztosítás 10% járulék mellett van-e egyéb fizetési kötelezettsége? Ha van, mi és milyen százalék? A másik: földalapú támogatás és az állattenyésztés után kapott egyéb támogatás az őstermelő bevételének minősül-e? Az szja-bevallásban köteles szerepeltetni a támogatást, ha a 600 ezres határt nem éri el a tényleges jövedelme? Járulékalap számításánál bevétel a támogatás? Válaszát előre is köszönöm!
Őstermelő 20 órás munkaviszonnyal Kérdés
Üdvözlöm! Őstermelő adószámos magánszemély korábbi 36 órát meghaladó munkaviszonya 20 órásra változott. Ebben az esetben keletkezik járulékfizetési (és ezzel együtt bevallási) kötelezettsége? Előre is köszönöm.
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő munkaviszony melletti munkahelye megszűnt, és a munkaügyi központban regisztrálták, ellátást is kapott, mindez 2015-ben történt. Főállású munkanélkülinek a 1041-en a harmadik hónap leteltével jelentkezett be. Tehát arra az időszakra, amíg munkanélküli volt, ugyanúgy heti 36 óra melletti munkaviszonyosként volt a NAV-nál nyilvántartva. Nullás igazolást kért volna most, és azt a hibaüzenetet kapta, hogy ebben az időszakban heti 36 órát el nem érő munkaviszony mellett végezte az őstermelői tevékenységet, és adja be a T101-es lapot. Amíg a munkaügyi központtól ellátást kapott, és regisztrált munkanélküli volt, beadta a 1558-as járulékbevallást, és meg is fizette a járulékokat. Véleményem szerint erre az időszakra nem kellett volna járulékot fizetnie. Jól gondolom? Ha igazam van, akkor kérdés, hogy a NAV-nál ezt miért nem vették észre? Vagy mégsem, és a 36 órát meg nem haladó munkaviszony (jelen esetben munkanélküli ellátás) mellett is meg kell fizetnie a járulékokat? Köszönöm szépen.
Őstermelő bevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérem segítségét. 1. Ha valaki nem főállású őstermelő, hogyan szükséges az őstermelésből származó bevételét bevallani? 2. Ha pedig valaki főállású őstermelő hogyan kell kiszámítani a járulékköltséget és hogyan kell a bevallást teljesíteni? Várom válaszát.
Családi gazdálkodó – őstermelői igazolvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodás vezetője a 2017. évi őstermelői betétlapját március 23-án érvényesítette. Figyelemmel a 326/2001. kormányrendelet 4. § (2), illetve 5. § (1) szakaszaira a családi gazdálkodói nyilvántartásból a mai napig nem törölték. Kérdésem, hogy a január 1. és március 22. közötti bevétel önálló tevékenységből származó bevétel-e, vagy a családi gazdálkodók közös bevétele, melyre a kedvezőbb őstermelői adózás alkalmazható? Ha önálló tevékenységből származó bevétel, az a családi gazdálkodás minden tagjának bevétel, vagy csak az őstermelői igazolvánnyal (és adószámmal) egyedül rendelkező vezető bevétele lesz?
Járulékfizetés gyes mellett? Kérdés
Az anyuka munkaviszonyban dolgozott, amikor kiderült, hogy 4 éves gyermeke leukémiás, hosszan tartó kórházi kezelésre szorul. A munkáltató az javasolta, hogy menjen vissza gyesre. Egyébként őstermelői tevékenységet is végez, amiből van bevétele. Ha megszüntetik a munkaviszonyát – nem tudom, hogy az jogszerű lenne-e – akkor főfoglalkozású őstermelőnek számítana, miközben gyesen van. Őstermelésből van bevétele. Kell-e járulékot fizetnie az őstermelői bevétele után?
Őstermelő ápolási díj mellett – Járulékfizetés Kérdés
Közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező, egy házban élő, 6 fő felnőtt földművelést, állattenyésztést végez. Az egyik fő tartósan beteg gyermekével 2016-ig gyesen volt (a gyermek 10 éves koráig), majd ápolási díjat kap, havi bruttó 29500 forintot. Ha az anyuka az őstermelői tevékenységet végezheti gyermeke ápolása mellett, a rá eső őstermelői bevétel után járulékfizetési kötelezettség terheli-e, vagy csak a 1758-as bevalláson, mint kieső időt, az ápolási díjat kell jelenteni, és nem fizet járulékot? (Mivel az ápolási díj jogviszonynak számít, nem szeretné elveszíteni az ápolási díjra való jogosultságot.)
Őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérném segítségét: ha valaki főállású őstermelő 2013. 07. 01-jétől, hogyan szükséges az 58-as bevallások elkészítése, mivel előtte csak kiegészítő tevékenységet végző őstermelőnek számított? Várom válaszát.
Őstermelőből egyéni vállalkozó Kérdés
Üdvözlöm! Őstermelő (adószámos magánszemély) egyéni vállalkozóvá szeretne válni, olyan módon, hogy az őstermelésben végzett tevékenységét vinné tovább. Egyszerre ugyanazt a tevékenységet nem végezheti mindkettőben (és nem is szeretné az őstermelést magánszemélyként folytatni). Milyen módon lehetséges a váltás? A NAV-nál kell jelenteni az adószámos magánszeméllyel kapcsolatos dolgokat, a webes ügysegéden keresztül az egyéni vállalkozással kapcsolatos dolgokat. Meg kell-e szüntetnie először az adószámos tevékenységét vagy az egyéni vállalkozás indításával (ha felveszi ugyanazt a tevékenységet) automatikusan megszűnik a magánszemélyként végzett tevékenysége? Az őstermelői igazolványát vissza kell adnia benne az esetben és újat kiváltania? Előre is köszönöm a választ!
Őstermelő járulékbevallásának önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2012 óta őstermelő munkaviszony mellett, 2015-ben egy pár hónapig főállású volt. A járulékbevallását úgy készítette el, mintha kezdő őstermelő lenne, a minimálbér alapján. Lehet-e önellenőrzéssel javítani a 8 millió forint alatti bevétel alapján, az őstermelőkre vonatkozó 20 százalékos járulékalapra a bevallást? Köszönöm.
Őstermelőnek lehet katás vállalkozása? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy őstermelő, akinek eddig egyéb bevétele a földalapú támogatáson kívül nem volt. Most pályázna a "fiatal gazdák" támogatásra. A tevékenységi köre nem változik, maradhat-e őstermelő és egyéni vállalkozó is? A pályázathoz egyéni vállalkozónak kell lennie. Arra gondoltunk, hogy katás vállalkozást indítana. Kérdésem, hogy az őstermelésből és a katás vállalkozásból származó bevétele összeadódik-e, illetve az esetlegesen elnyert pályázat összege a kata értékhatárát terheli-e, és a földalapú támogatás nem számít katás bevételnek? Köszönettel: Varró Krisztina
Őstermelő és a kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelői tevékenységet végző feleség azt az információt kapta, hogy külföldre csakis egyéni vállalkozóként értékesítheti a termékeit. Ez valóban igaz? A férj katás egyéni vállalkozó. Ha a férj becsatlakozik a feleség őstermelői tevékenységébe, akkor milyen járulékfizetési kötelezettségek merülnek fel? Illetve a jövedelemadózás hogyan alakul? A feleség a költségek elszámolása tekintetében az átalányadózást választotta. Előre is köszönöm a segítségüket. Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Őstermelő és egyéni vállalkozó is egyben iparűzési adó tekintetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megtaláltam egy 2014-es cikküket, melyben foglalkoznak azzal a kérdéskörrel, hogy egy személy egyéni vállalkozó és őstermelő is egyben. Viszont arra már nem találtam megoldást, ha más adózási formát választ egyéni vállalkozóként, és mást őstermelőként (például katás egyéni vállalkozó és átalányadózó őstermelő), akkor az iparűzésiadó-bevallást hogyan kell elkészíteni. Esetleg még megcifrázza szüneteléssel a vállalkozói idejét. A másik kérdésem: a helyi adókról szóló törvényben, mely 2017.01.01-től hatályos, szerepel, hogy a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezők az adószámos adóalany nevében benyújthatják az iparűzésiadó-bevallásukat, a többiek nyilatkoznak. Ez vonatkozik a családi gazdaságra is, mint lehetőség. Már a 2016-os évre szóló bevallásban alkalmazhatjuk ezt a megoldást? Vagy csak 2017-től? Nagyon köszönöm válaszukat!