1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Csed, gyed összegének megállapítása többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy leendő édesanya, akinek több mint 2 év folyamatos – heti 40 órás – munkaviszonya van (jelenleg is munkaviszonyban áll). Munkaviszonya mellett őstermelői tevékenységet végez, átalányadózó. A kérdésem az volna, hogy a csed, gyed összegének megállapításakor figyelembe vehető-e az őstermelőként szerzett bevétele (évi kb. 1-1,5 millió forint, mely után ehót és szja-t fizet) is, vagy kizárólag a munkaviszonyból származó jövedelme alapján számítják a csedet, gyedet? Válaszát előre is köszönöm!

Őstermelő értékcsökkenési leírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét az alábbiakkal kapcsolatosan. Mezőgazdasági őstermelő – heti 36 órát elérő munkaviszony mellett – 2015-ben beruházott egy ültetvény létesítésére, melyet állami támogatásból, hitelből és önerőből fedezett. 2015-ben őstermelésből bevétele csak az állami támogatásból volt, jövedelme nem volt, és így adója sem keletkezett. 2016. évben már 600 ezer forintot meghaladó jövedelme volt plusz egyéb állami támogatást is kapott. Tehát 2016-ról a támogatásokkal növelt jövedelme után, a költségek levonását követően adózik. A kérdésem az lenne, hogy milyen mértékben számolhat el értékcsökkenést (a teljes beruházásra, vagy csak a támogatás feletti összeg után)? Illetve az is érdekelne, hogy mikor lehet aktiválni a beruházást, azaz az szja-törvény szerinti "termőre fordulás" hogyan értelmezhető, mivel 2016. évben már termett az ültetvény, és értékesítette is a terményt a gazdálkodó? Válaszát előre is köszönöm!

Több lábon állók járulékfizetése Cikk

Gyakori, hogy valaki egyidejűleg katás egyéni vállalkozó, esetleg őstermelő, s mellette tagi jogviszonyban is van. Hol kell megfizetnie a járulékokat? Olvasói kérdésekre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

Nyugdíjjal kapcsolatos kérdés Kérdés

Tisztelt Cím! Szeretném megkérdezni, hogy ha valaki öregségi nyugdíjba megy, akkor a mezőgazdasági őstermelői tevékenységét kell-e szüneteltetni arra az időszakra amíg a nyugdíjazás lezajlik? Vagy az őstermelői tevékenységet folytathatja mellette? Köszönettel: Vallerné Klári

Ápolási díj melletti őstermelői tevékenység Kérdés

Gyes megszűnését követően az anyuka tartós beteg gyerekével ápolási díjban részesül. Őstermelői tevékenységet folytathat-e, mennyi bevétele, illetve jövedelme lehet- e tevékenységből, hogy a járandóságát ne veszítse el?

Nyugdíjas adószámos magánszemély2 Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm szépen válaszát, de szeretném kérdésemet (ahogy javasolta is) konkrétabban feltenni. Ügyfelem nyugdíjas, adószámos magánszemély, őstermelő. 2016-ban a következő bevételei voltak az általa termesztett szőlő eladásából: nettó 5 679 000 forint, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól 9 325 864 forint vissza nem térítendő támogatást kapott fagykárra, illetve mezőgazdasági fejlesztésre. Ezen kívül mint magánszemély a tulajdonában álló ingatlant bérbe adta egy kft.-nek bruttó 990 000 forintért. A tételes költségelszámolást választja, évközbeni költségei fedezik a szőlő eladásból származó bevételét. Kérdésem az lenne, hogy a 2016-os bevételei után mikor és milyen mértékű adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik? Mivel a bevétele meghaladja az Ön által említett 4 000 000 forintot, így e felett a nettó bevételét jövedelemnek kell tekinteni a költségek levonása nélkül és mindent (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék, szociális hozzájárulási adó, szja) meg kell fizetnie utána és bevallania az év végi adóbevallásában? Köszönöm előre is a segítségét!!!

Őstermelő gazdasági társaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném az állásfoglalását kérni: Mezőgazdasági őstermelő, aki 8 millió forint alatti éves árbevétellel rendelkezik, és negyedévente bevallja és megfizeti maga után az előző évi árbevételének 20 százaléka után a nyugdíj- és az egészségbiztosítási járulékot, gazdasági társaság tagja lett. A gazdasági társaságban megbízási szerződéssel díjazás nélkül személyesen közreműködik. Kérdésem a következő: továbbra is maradhat biztosított mint főállású őstermelő és nem fizet járulékot társas vállalkozóként (és ha igen, milyen jogszabályi hivatkozással), vagy csak akkor nem fizet járulékot társas vállalkozóként, ha nem működik közre személyesen a kft.-ben díjazás nélkül megbízási szerződéssel és akkor csak a nyereség utáni osztalékra lesz jogosult ? A kft. tevékenysége szezonális jellegű április-július, illetve október hónap. Virágpalántát termel fóliasátorban és piacon árusítja és koszorút készít. Várom válaszát, hogy milyen formában maradhat a kft. tagja főállású őstermelőként biztosított. Köszönöm!

Őstermelő saját földjét részesművelésbe adja Kérdés

Tisztelt szakértők! 2015.11.17-én megjelent Földbérletért termény: így adózik – döntött a parlament a bérleti díjról című cikkük 4. bekezdéséhez lenne kérdésem. Őstermelőként (kompenzációs feláras) részesművelésbe adom a földem, melynek keretében én takaríttatom be a terményt, (előfordulhat, hogy a részesművelővel), akkor az én általam finanszírozott betakarítási szolgáltatással arányos részre jutó terményt nem adhatom el mint őstermelő (kompenzációs felárral), hiszen én vagyok bejelentve a földhivatalnál mint földhasználó? Mi a helyzet ha áfás őstermelő vagyok? Szerintem áfaszabályok szerint adom el. Köszönettel előre is válaszukat

Őstermelők, figyelem: sietni kell az idei betétlapok igénylésével! Cikk

Legkésőbb március 20-áig kérelmezniük kell az őstermelőknek a 2017. évre érvényes értékesítési betétlapot, ha azt szeretnék, hogy az év elejétől kezdve folyamatos legyen a státuszuk. Ha kicsúsznak a határidőből, akkor viszont csak a kiállítás napjától hatályos a betétlapjuk, és így a január 1-jétől addig eltelt időszakban kedvezőtlenebb szabályok szerint kell adózniuk.

Nyugdíjas adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az alábbi kérdésekben. Ügyfelem öregségi nyugdíjas, adószámos magánszemély, áfa alá tartozó őstermelő. – Magánszemélyként bérleti díjról is állít ki számlát. Ezt is áfával növelten kell kiállítania? A 10% költséghányad-levonást nem alkalmazhatja, ha adószámos magánszemélyként a tételes költségelszámolást alkalmazza? –Van-e, és milyen mértékű adó- és járulékkötelezettsége a kiadott számlái (szőlőeladás) után, ha a havi bevétele meghaladja a minimálbér 30%-át? – Kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot (fix összegűt) fizetnie? – Mint adószámos magánszemély van-e valamilyen korlátozás a költségelszámolásában, értékcsökkenési leírás elszámolásában? – Úgy tudom, mint adószámos magánszemély, nincs iparűzésiadó-fizetési kötelezettsége. – 2016-ban több alkalommal mezőgazdasági fejlesztési támogatásban részesült (például fagykár miatt), ez ugye nem adóköteles bevétel? Köszönöm segítségét!

Közös őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyermek és édesanya közös őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek. A gyermek nevén van egy szarvasmarha tenyészet, szarvasmarhákkal. A szarvasmarhákat el szeretné adni az édesanyjának, így az ő tenyészetébe kerülnek majd. A kérdés az lenne, hogy az említett adásvétel bevételnek és kiadásnak minősül-e a közös őstermelői tevékenységet illetően, valamint számlát kell-e kiállítani az édesanya felé a szarvasmarhák értékesítéséről? Válaszát előre is köszönöm!

Áfatörvény alkalmazása Kérdés

Az alábbi kérdést tették fel ügyfeleim egy szakértőnek: Van egy áfakörös egyéni vállalkozó, aki mezőgazdasági (őstermelői) tevékenységet is folytat mellette, őstermelői jogviszonyban. Tudomásom szerint egy természetes személy egy adószámmal rendelkezik! 1.) Az egyéni vállalkozónál tiszta, hogy áfaalany, viszont ilyenkor az őstermelői tevékenységére is az általános forgalmi adó szabálya szerint kell eljárni, mert áfakörös az adószáma? 2.) 27%-os áfát számít fel az őstermelő az általa kiállított számlán? 3.) Ilyenkor az őstermelő kompenzációs felár érvényesítésére nem jogosult, igaz? 4.) Nincs rá mód és lehetőség, hogy az őstermelésre külön nyilatkozzon, és más adózási módot válasszon? Az ügyfél a következő választ kapta: mikro- és önálló vállalkozás (25%-nál nincs nagyobb részesedése, nem kapcsolt vállalkozó), akkor az egyéni vállalkozó áfaalanyisága mellett a mezőgazdasági tevékenységére választhatja a kompenzációs felár megtérítésére az igényét. Be kell jelenteni (egyéni vállalkozó változás-bejelentő lap 17T101E B1 lapon (5) rovat – magánszemélyként végzi, plusz F1 lapon (5) 1-s pont, plusz ezen a lapon (6) 7-s pont), hogy a mezőgazdasági tevékenységét magánszemélyként végzi (nem vállalkozóként), és a kompenzációs felár megtérítésére tart igényt, áfás adószám mellett is lehet. Ez így helyes? Várom mielőbbi válaszukat. Köszönettel.

Őstermelő utólagos családi járulékkedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Főállású őstermelő előző évi bevételének 20%-a, 2 millió Ft után fizette meg 2016-ban a 4% és 10% járulékokat, 280 000 Ft-ot. 2016-ban őstermelésből jövedelme nem keletkezett, szja-fizetési kötelezettség nem terheli. 1653-as bevallásban érvényesítené a rá eső 1 500 000 Ft családi kedvezményt. Ez a kedvezmény a 12 hónapban nem azonos mértékű, csak a május-november közti időszakokat érinti. Ezek alapján mennyi járulékkedvezmény vehet igénybe? Hogyan értelmezendő itt a negyedéves családi kedvezmény és adóelőleg alap-különbözet, ha nincs adóelőleg alap? Utólagos érvényesítés esetén is kell negyedévente vizsgálni a különbözetet vagy csak éves szintes összesen? Köszönettel.

Őstermelő és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Havi áfakörös őstermelő 2016.12. 01-ei teljesítésű áfás számláját, melyet 2017. január 03-án fizettek ki részére, most hozta könyvelésre. Az áfa szempontjából jó a teljesítéstől számított 45 nap? Tehát a januári bevallásban kell szerepeltetni? A számlának a könyvelésben hol a helye: a 2016-os vagy a 2017-es évben? Köszönöm válaszát.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Ingatlan bérbeadása és áfa Tisztelt szakértő! Áfakörbe tartozó őstermelő a tulajdonában levő ingatlanban orvosi rendelőt bérbe ad. Az orvosi rendelőt adó alól mentesen szeretne bérbe adni. Van-e erre lehetősége? A számlázás hogyan történhet? Várom válaszát. Saját kérdés

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés és értékvesztés nyilvántartása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Üzletrész értékesítése - észrevétel

Pölöskei Pálné

adószakértő

Jogosítvány

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink