1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Társadalombiztosítás: így módosulnak januártól a szabályok Cikk

A múlt pénteken kihirdetett adócsomag számos tb-szabályt módosít 2017-től. A tavaszi ülésszakon is elfogadott az Országgyűlés egy olyan módosító törvényt, amely szintén rendelkezett a Tbj. jövő januári változtatásairól. Összefoglaltuk a két törvénycsomag azon Tbj. módosításait, amelyeket 2017. január 1-jétől kell alkalmaznunk.

Mezőgazdasági őstermelő és mezőgazdasági termelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos mezőgazdasági őstermelő vagyok, aki rendelkezik érvényes őstermelői igazolvánnyal, MVH-s regisztrációs számmal. Kérem tájékoztatásukat arra vonatkozóan, hogy élhetek-e a tárgyi eszköz beruházási költségének egyösszegű költségelszámolásával, ha a tárgyi eszközt kizárólag az őstermelői tevékenységemhez használom? Ha igen, akkor az egyösszegű költségelszámolás alkalmazható-e szántó művelési ágú földterület beszerzési értékére is? Szeretném megkérdezni, hogy van-e különbség mezőgazdasági termelő és mezőgazdasági őstermelő között az egyösszegű költségelszámolásnál, vagy azzal csak a családi gazdálkodás élhet? Kérem szíves tájékoztatásukat. Zsuzsa

Őstermelő Kérdés

Őstermelőként meglévő készleteimet (termény, állat) gazdasági társaságba szeretném apportálni. Milyen adózási kötelezettség keletkezik e tranzakció következtében? GYL

Kezdő őstermelő Kérdés

Egy magánszemély 2015. márciusban kiváltotta az őstermelői igazolványt, azonban az adóhivatalhoz nem jelentkezett be, adószámot nem kért. 2015. júniusban leérettségizett, s szeptembertól munkaviszonyt létesített, ami 2016. januárig tartott. Azóta biztosítással járó jogviszonyt nem létesített, viszont őstermelőként most kezdene decembertől működni, értékesíteni. Kérdésem, hogy a 2016. évben járulékot mi alapján fizessen be, kezdőnek minősül vagy nem? Az adószámot is most váltaná ki, mit írjon a tevékenység kezdő időpontjának?

Beruházásra adott előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodóként tevékenységet folytató (szja-törvény szerint adózó) őstermelő az elkövetkező évben elkészülő beruházására ebben az évben előleget fizet. Kérdésem, hogy a kifizetett előleget költségként elszámolhatja-e? Ha igen, akkor az szja-bevallásban tekinthető-e ez az előleg úgy, mint tárgyi eszköz egyösszegű beszerzése? Családi gazdálkodóként ugyanis az adott év tárgyieszköz-beszerzési árát egy összegben elszámolhatja. Válaszát előre is köszönöm.

Őstermelő járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy rokkantsági ellátásban részesülő magánszemély hölgy mezőgazdasági őstermelést szeretne folytatni. A hölgy 1954-ben született, még nem érte el a rá irányadó időszakot, tehát még nem nyugdíjas. A kérdésem az lenne, hogy hogyan alakul a hölgy járulékfizetése, ha 2016 decemberében vált ki őstermelői igazolványt? Továbbá hogyan alakulna akkor a járulékfizetése, ha a fiával közös őstermelői igazolványt váltana, csak a fia rendelkezne adószámmal, és kikötnék, hogy csak a fia értékesít, a hölgy csak a piaci árusításban venne részt? Nem nagy volumenű gazdálkodást terveznek, csak zöldség-, gyümölcstermelés és -értékesítés lenne, maximum 1 millió forint/év forgalommal. A fiú nagykorú, heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik, tehát ő nem lenne biztosított. Szíves válaszukat előre is köszönöm.

Mezőgazdasági őstermelő kompenzációs felára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választó mezőgazdasági őstermelő Németországba szeretne számlázni. Nem vagyunk azzal tisztában, hogy mikor kell ebben az esetben kompenzációs felárat számlázni. Azzal tisztában vagyunk, ha belföldi áfaalanynak értékesít, akkor a másik fél állít ki felvásárlási jegyet. Érdekelne bennünket, ha például a magyar piacon ez a személy értékesít, akkor alanyi adómentesen állít ki nyugtát? Mi van, ha külföldi áfaalanynak vagy külföldi magánszemélynek számláz? Ekkor alanyi adómentesen kell neki a számlát kiállítani vagy a kompenzációs felárat kell alkalmazni, amit bejelentkezéskor választottunk? Mi a helyzet, ha a mezőgazdasági őstermelő áfakört választott, akkor a piacon hogyan számláz, felárral vagy 27 százalékos áfával. És ekkor nullás számlát állít ki egy másik adóalany felé vagy kompenzációs felárral számláz? Úgy tudjuk, hogy a külföldi fél a kompenzációs felárat visszaigényelheti, de mikor és milyen esetben? Előre is köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Vállalkozóból őstermelő Kérdés

Adott egy egyéni vállalkozó, aki a bolti kereskedelem mellett mezőgazdasági tevékenységet is végzett. Áfakörös. Az elmúlt években a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódóan ültetvényt telepített, gépeket vett. Most meg szeretné szüntetni az egyéni vállalkozását, és a mezőgazdasági tevékenységet őstermelőként szeretné folytatni. Még ebben az évben a tevékenységi köréből törölni szeretné a mezőgazdasági tevékenységet, és őstermelői igazolvány kiváltását tervezi. Eddig áfás volt, őstermelőként kompenzációfeláras szeretne lenni. Ebben az esetben a már meglévő tárgyi eszközei után van-e valami fizetési kötelezettsége? Számít-e ez a vállalkozásból való kivonásnak, hiszen az őstermelés is egyfajta vállalkozás? Van-e áfafizetési kötelezettsége ebben az esetben?

Nappali tagozataos egyetemista járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nappali tagozaton tanult diák őstermelői tevékenységet szeretne végezni. Milyen járulékfizetési kötelezettségei vannak? Kötelező neki maga után fizetni a járulékokat, vagy az iskola miatt eleve biztosított, így eleve nem kell megfizetni neki a járulékot? Előre is köszönöm. Reinhardt Éva

Őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő termőföldet szeretne értékesíteni - termőföldet kb. 18 éve örökölte - a föld értékesítése szintén őstermelőnek fog történni, aki állattenyésztéssel is foglalkozik. A kérdésem lenne hogy ilyen esetben a termőföld után adófizetési kötelezettsége keletkezik-e? Illetve a termőföld értékét (eladási árát) őstermelésből származó bevételnek kell-e tekinteni vagy ezt mint magánszemély örökölte és adta el? Amennyiben őstermelői bevételnek kell tekinteni mivel az eladási ár igen magas - milliós nagyságrendű - őstermelői igazolványát le kell-e adnia (vissza kell-e adni)? Mielőbbi válaszunkat várva, tisztelettel OÁ

Őstermelő helyettesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy őstermelő például betegség miatt nem tud elmenni a termelői piacra árulni, megbízási szerződéssel megbízhatja-e élettársát, hogy a nevében áruljon? Ha ezért nem részesül díjazásban, bejelentési és bevallási kötelezettsége nincs. Milyen feltételekkel állíthat ki a nevében nyugtát? Szakszerű válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó helyett őstermelő: így lehet váltani Cikk

Egyéni vállalkozó vezeti a családi gazdaságot, sokkal jobban járna, ha őstermelővé válna. Válthat-e gazdálkodási formát szankció nélkül? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértőnk válaszolt.

Eszközbeszerzés – nyílt végű lízing Kérdés

Egy mezőgazdasági munkagépet, tehát nem járművet szeretnénk nyíltvégű lízing keretében használni, majd maradványértéken megvásárolni. A NAV ügyfélszolgálata két egymástól távoli régióját is felhívtam arra vonatkozóan, hogy egyéni vállalkozóként a lízingdíjait, hogyan kell a könyvelésemben szerpeltetni, hogyan tudom azt elszámolni. Azt a válasz kaptam, hogy az a személyi jövedelemadóról szóló törvény egyéni vállalkozónak, őstermelőnek nem teszi lehetővé a lízing elszámolását, amennyiben 1997 után kötött erre vonatkozóan szerződést. Az szja-törvényben szerepelnek a lízing elszámolásának szabályai, a 3. paragrafus amely fogalommeghatározásokat sorol fel a 47. pontjában az alábbiak szerint meghatározza a lízing fogalmát "47. Lízingnek minősül a tárgyi eszköz használatba adása 1997. január 1-je előtt kötött olyan szerződés alapján, amely annak határozott időre szóló, de 365 napot meghaladó bérletéről azzal a kikötéssel rendelkezik, hogy a bérlő a tulajdonjogot legkésőbb az utolsó bérleti díj kiegyenlítésével, illetőleg a szerződés lejártával megszerzi vagy számára a bérbeadó vételi jogot biztosít." A fenti megfogalmazás szerint csak az 1997. január 1-je előtt kötött lízingszerződések minősülnek lízingnek, és csak ezekre alkalmazhatók a törvényben egyébként megfogalmazott lízingre vonatkozó szabályok? Bárki, aki ezen időpont után kötött lízingszerződést, az nem minősül lízingnek, és ezért nem is alkalmazhatja a törvényben meghatározott elszámolási szabályokat?

Őstermelés, hrsz Kérdés

Érdeklődöm, hogy az őstermelőknek be kell-e jelenteni a NAV felé (101 nyomtatványon) a művelés alatt álló összes szántóterület helyrajzi számát? Állítólag az Art. alapján ez kötelező, de gyakorlatban erre még példát nem láttam. Szerintem a könyvelőknek szinte lehetetlen évente nyomon követni a hrsz- változásokat.

Fontos őstermelői feladat még az idén Cikk

Januártól már csak az új, a fogyasztókat és a tisztességes termelőket védő őstermelői igazolványok lesznek érvényesek – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerdán az MTI-vel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés és értékvesztés nyilvántartása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Üzletrész értékesítése - észrevétel

Pölöskei Pálné

adószakértő

Jogosítvány

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink