1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelő 20 százalék költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő tételes költségelszámolást alkalmaz. A bevétel támogatások nélkül nem éri el a 4 millió forintot, így nemleges nyilatkozatot szeretne tenni. Kérdésem az lenne, hogy a 20 százalékos költségbe beletartozik-e a tárgyévben megfizetett iparűzési adó és az előző évre vonatkozóan a tárgyévben befizetett eho? Válaszuk nagyon sürgős lenne! Köszönöm szépen!
Felvásárlási jegy Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar alanyi adómentes egyéni vállalkozó lengyel őstermelőtől (a lengyel őstermelő nem rendelkezik közösségi adószámmal) vásárolt magyar felvásárlási jeggyel árut. A lengyel őstermelőnek nincs közösségi adószáma. Kérdéseim a következők: Vásárolhat-e a vállalkozó magyar felvásárlási jeggyel közösségen belüli őstermelőtől árut? Ha igen, akkor az áfát ki, hol és milyen mértékben köteles megfizetni? Milyen bevallásokat kell beadni? Importáfát, ha jól gondolom, nem kell fizetni, mert ez nem harmadik ország. Van-e bármilyen egyéb adó, amit az ily módon behozott termék után meg kell fizetni? Köszönöm!
Egyéni vállalkozásból őstermelő Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon szépen köszönöm a gyors választ, 2017.04.24.-én kaptam meg. A vállalkozás megszüntetésekor ha jól értelmeztem az öt év alatt a támogatásból és a gazdálkodás eredményéből vásárolt gépek berendezések felszerelések értékét bevételként kell figyelembe venni, Hogyan lehet az értékeket megállapítani a bevétel elszámolásakor? Ha bevételként elszámoltuk le kell adózni az egyéni vállalkozás szerint, és így kerül a magánszemély a tulajdonába? Kiváltja az östermelői igazolványt , és amilyen értéken kiszállt az egyéni vállalkozásból, azza kerül be az östermelésbe? Tisztelettel Kutasi Gabriella
Őstermelő átmehet-e jogfolytonosan saját egyéni cégébe? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Volt egy egyéni vállalkozásom, melyből most áprilisban egyéni céget csináltunk jogfolytonosan. Szeretném, ha az őstermelői tevékenységem is az egyéni cégemben mehetne tovább. Ezt jogfolytonosan szeretném megtenni, tehát az őstermelőként vállalt kötelezettségeket is átvéve az egyéni cégemben folytatnám az eddig magánszemélyként végzett tevékenységet – felvéve az egyéni cégembe ezeket a tevékenységeket is –, az eddigi eszközöket is az egyéni cégembe vinném át, ahol értékcsökkenési leírás volt, azt folytatnám tovább, az állatoknál a tartási kötelezettséget az egyéni cégemben folytatnám tovább. Úgy gondolom, hogy ez így megoldható, amire figyelni kell az, hogy őstermelőként a földterületeket nem adhatom át, csak bérleti jogviszonyban bérelt területként az egyéni cégemnek. Mindkettő – az egyéni cégem is és az őstermelés is – áfakörös, tehát ez sem okozhat gondot. A kérdésem, jól gondolom, hogy ezt így meg lehet oldani jogfolytonosan? Az őstermelői tevékenységeimet az egyéni cégben felvenném, a szükséges átírásokat megtenném (MVH; földhivatal; NAK; Nébih stb.), és a földterületeimet mint magánszemély legalább 5 éves határozott időre bérbe adnám az egyéni cégemnek. Köszönöm válaszát!
Őstermelő – táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen lehetőségei vannak egy őstermelőnek, hogy betegsége esetén táppénzellátásra jogosult legyen?
Egyéni vállalkozóból őstermelő Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Fiatal gazda egyéni vállalkozó 5 év eltelte után őstermelőként szeretné folytatni a mezőgazdasági tevékenységet, amit jelenleg egyéni vállalkozóként végez. Segítséget szeretnék kérni jelenleg mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó megszűnésének elszámolásához, mivel az 5 év eltelte után a tevékenységét őstermelőként szeretné végezni. Gondolok itt a támogatásból szerzett földterület, gépek beszerzésére. Tisztelettel: Kutasi Gabriella
Őstermelő bértámogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéseimre szeretnék választ kapni. Őstermelő vállalkozóvá váláshoz minimálbérnek megfelelő bértámogatást kapott. Az őstermelő átalány szerint adózik. Az szja bevalláshoz kapott igazoláson a támogatás összege vállalkozói bevételként jelenik meg. E szerint mint egyéb bevétel a támogatás 15%-a a jövedelem. Az Agrofórum honlapján azt olvastam, hogy csak a területalapú támogatás számít vállalkozói bevételnek, e szerint a bértámogatást (vállalkozóvá válási támogatást) önálló tevékenység bevételeként kell szerepeltetni a bevallásban a főlapon. Ha ez a helyes eljárás, ezzel a bevétellel szemben költségként elszámolható a bérköltség, ill. a járulékok 100%-ban? Illetve ha nem számoljuk el költségként, akkor bevételként sem kell az adóbevallásban szerepeltetni? A másik kérdésem, hogy jól értelmezem-e, hogy a tartós befektetésből származó jövedelem után 10% az adó, ha 3 év 6 hónap után történt a befektetés megszüntetése? Válaszát előre is köszönöm!
Válaszol a NAV: gyakori kérdések az őstermelők járulékkötelezettségéről Cikk
Kinek kell járulékbevallást benyújtani, mire kell figyelni a kitöltéskor, ki biztosított, ki nem, lehet-e érvényesíteni a családi járulékkedvezményt? – egyebek között ezekre a kérdésekre ad választ összefoglaló tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Őstermelő bérbead Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelői adószámmal rendelkezem. Szeretném bérbe adni a családi házam telkének egy részét. A bérleti díjról számlát (őstermelői adószámmal) kiállíthatok-e és nyilatkozhatok-e, hogy 10 százalékos költségátalányt kivánok alkalmazni a bérleti díjbevételből?
Őstermelői betétlap érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó őstermelő őstermelői igazolványa 2016.01.01-2020.12.31-ig érvényes. 2017-ben 03.21-től lett érvényesítve a betétlapja. 2017 évre hogyan kell elszámolni a bevételeit? Átalányadózást választott 8 millió forint alatti a bevétele. Kell időarányosítani a bevételét? Válaszát köszönöm!
Felvásárlási jegy jelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Élelmiszerbolt kft.-ként működik és felvásárlási jeggyel vásárol zöldségfélét. Ebben az esetben jelenteni kell a '08-as bevallásban az őstermelő, családi gazdálkodó adatait? Köszönettel.
Őstermelő átalányadózás Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Mezőgazdasági őstermelő 2015. évre vonatkozóan a tételes elszámolást választotta az szja-elszámolásra. 2016. évre az őstermelői igazolványának érvényesítése során a korábbi tételes elszámolása helyett az általányadózást választotta, amit bejelentett a NAV-nak. A 1553-as személyijövedelemadó-bevallásban azonban nem tett nyilatkozatot erre vonatkozóan. Alkalmazható-e az 1653-as szja-bevallásnál az általányadó szerinti elszámolás? Amennyiben nem, akkor ilyen esetben mi a helyes eljárás? Jogorvoslatnak van-e helye, ha nem alkalmazhatja az általányadózást a 2016. évre vonatkozóan? Válaszunkat köszönöm. Üdvözlettel: Pné
Erdőbirtokossági társulás – támogatás kifizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az erdőbirtokossági társulás minden évben Natura 2000 támogatást kapott, az egyik magánszemély erdőtulajdonos kéri ennek kifizetését számára. Milyen módon és formában teheti ezt meg a társulás elnöke? A társulás kettős könyvvitelt vezet, egyszerűsített éves beszámolót készít. Ha a társulás tagja őstermelő, akkor milyen módon fizethető számára bármilyen összeg a társulásból? Köszönöm előre is a válaszát! Papné Galba Márta
Őstermelő 2016 nemleges nyilatkozat, 2017 járulékalapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő 2016-ban értékesítésből származó bevétele 1 millió Ft, földalapú támogatást kapott 100 ezer Ft-ot és még kapott tanyafejlesztési TP-2-2016 de minimisnek minősülő támogatásból 2 millió Ft előleget (a megítélt 3 millió Ft-os támogatásból), amelyből a 2016. évben már elköltött 500 ezer Ft-ot (egy gépet megvett a pályázati kiírásnak megfelelően). Kérdésem: mekkora bevételt kell szerepeltetnie az szja bevallás nemleges nyilatkozatában a 2016. évi bevallásában? Mekkora lesz a 2017. évi járulékfizetésének az alapja? A problémát a megnyert fejlesztési célú támogatásból 2016-ban folyósított előleg okozza, hogy ez teljes mértékében bevétel-e? Hogy ebből az elköltött 500 ezer Ft bevétel-e? Vagy teljesen figyelmen kívül lehet hagyni [Szja. tv. 7. § (1) v.] úgy a nyilatkozatnál, mint a 2017 évi járulékalapnál is? Sért-e jogszabályt az őstermelő, ha a 2016. éves bevallásában 1,1 millió Ft bevételről nyilatkozik és a 2017. évi járulékalapja is ennek a 20%-a lesz, a támogatást és a belőle megvalósított fejlesztést teljesen figyelmen kívül hagyja úgy a bevételi, mint a költség oldalon? Mivel nagyon közel van az első negyedéves 08-as bevallás határideje, gyors válaszukat előre is köszönöm.
Főállású őstermelő biztosítási jogviszonya Kérdés
A főállású őstermelőnek 2020.év végéig érvényes őstermelői igazolványa van. Az értékesítési betétlapot a 2017-es évre a 2017. március 23-án váltotta ki. A NAV szerint a biztosítási jogviszonya a betétlap kiváltási dátumától korábbi nem lehet. Kérdésem: helyes-e a NAV álláspontja a biztosítással kapcsolatban ?