1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelői igazolvány kiváltása és arányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férj és feleség közös őstermelői igazolvány birtokában őstermelőként termeltek és adóztak (átalányadósok voltak) évek óta. A közös igazolvány tulajdonosa a férj volt, a feleség volt a bejegyzett személy. A férj év közben elhunyt. Záró bevallását elkészítették. Később a feleség új igazolványt váltott ki a tevékenység folytatására, melynek ó lett a tulajdonosa, és a fiai a bejegyzett személyek. Az a kérdés, hogy az új igazolvány kiváltását követően (17.09.01) arányosan kell-e figyelni a bevételi határokra (600 e Ft, 4 M Ft, 8 M Ft) a kiváltást követően megszerzett bevételek tekintetében. Köszönettel
Őstermelő – kompenzációs felár II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! köszönöm a válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_22_Ostermelo__kompenzacios_felar_daj Kérdésem az lenne, hogy ha jól értettem, a kompenzációs felár csak az áfastátuszt befolyásolja? Mik a feltételei a kompenzációs felár választásának? Kell-e áfabevallást beadni? Felvásárlási jegy a bizonylatolási kötelezettség? Köszönöm!
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni egy kapcsolt vállalkozás megítélésében. Adott egy őstermelő, áfakörös és adott ugyanannak a magánszemélynek az egyéni cége. A kettő közötti ügyletek a kapcsolt vállalkozásokra vonatkozó előírások figyelembe vételével történhetnek-e, vagy nem vonatkozik rájuk.
Őstermelő – kompenzációs felár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon köszönöm az alábbi kérdésre adott pontos válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_21_Ostermelo_oew#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Ennek kapcsán lenne még egy kérdésem: milyen adózási módot választhat az őstermelő pontosan, és melyiknél mi szerint adózik? Említette a kompenzációs felárat, ebben az esetben hogyan kell adózni, vagy ez csak az áfastátuszt határozza meg? Adózásra, ha jól olvastam, átalányadózás lehet, vagy 10 százalékos költséghányaddal; ez összefügg a kompenzációs felárral? Nagyon köszönöm a válaszát! Most kívánjuk kiváltani az őstermelői igazolványt, és még nem értünk mindent pontosan!
Járulékfizetési 1x1 őstermelőknek Cikk
Noha a mezőgazdasági őstermelő biztosítási és járulékfizetési kötelezettségéről az Adózónán is rengeteg információ található, a témával kapcsolatban érkező kérdések száma arra utal, hogy érdemes összefoglalni a speciális tudnivalókat.
Feles bérlet, terményértékesítés bizonylata, áfatartalom Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az értékesítés formájával és az áfával kapcsolatos lenne. A feles bérleti szerződés értelmében annak díját – megállapodás alapján – terményben egyenlíti ki a bérlő. A bérbeadó a terményt cégünk felé értékesíti. Mivel őstermelői tevékenységet nem végzett ezzel a terménnyel kapcsolatosan, őstermelőként ezt nem értékesítheti felénk, kompenzációs felárra ezzel kapcsolatosan nem jogosult (tudomásom szerint). Kérdésem, hogy akkor hogyan értékesítheti a terményt? Felvásárlási jegyet így nem állíthatok ki, akkor csak egy szerződés alapján történjék a vásárlás, és így nem kell kiállítani más dokumentumot, vagy mégis ki kell állítani bizonylatot, de milyet? Az elszámolásban a magánszemély 8-as adószámával értékesít? Mivel kukoricáról van szó, ami fordított áfás, van-e itt valamelyik félnek áfafizetési kötelezettsége? Nekem mint cégnek van-e jelentési kötelezettségem a 1708-as bevalláson? Köszönöm válaszát.
Őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdéseim a következők lennének: – Őstermelőnek, ha nem áfaalany, akkor is ki kell váltania az adószámot? – Ha igen, akkor ezt milyen nyomtatványon teheti meg? – Őstermelő vállalkozásnak értékesíthet vagy csak magánszemélyeknek? Milyen bizonylatot állithat ki, ha nem magánszemélynek értékesít? Számlát vagy felvásárlási jegyet? Nyugta magánszemélynek? Köszönöm!
Egyéni vállalkozó őstermelő is Kérdés
Van egy egyéni vállalkozóm, aki éttermet üzemeltet, és most őstermelői igazolványt váltott ki. Nekem ilyenem még nem volt. Egyszerűen nem tudom, mit kell tennem. Ráadásul még áfaalany. Most már mindent kiolvastam, de nem lettem sokkal okosabb. A kompenzációs felár jár-e neki, mivel a vállalkozás jövedelme biztos nagyobb lesz, mint az őstermelői? Köszönöm előre is. Üdvözlöm.
Elgaloppírozta magát a NAV, a Kúria megismételteti az eljárást Cikk
Túl alacsony költséghányaddal kalkulált a NAV egy elhunyt őstermelő elmulasztott adóbevallásait pótlandó hatósági eljárásban. Az örökös perre vitte az ügyet, a Kúria ismételt eljárásra kötelezte a hivatalt.
Őstermelőként számláz csed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy 40 órás munkaviszonnyal rendelkező őstermelő ha a munkaviszonyából csedben részesül, akkor számlázhat-e őstermelőként úgy, hogy ne veszítse el a csed jogosultságát? Nem biztosított őstermelőként a 36 órát elérő munkaviszonya miatt, így úgy értelmezem, hogy ez nem minősül keresőtevékenységnek attól, hogy számlázik csed alatt, de azért várnék egy megerősítést. Köszönöm
Iparűzési adó bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben valaki egyéni vállalkozói (szja hatálya alá tartozik) és őstermelői tevékenységet is folytat, ezekről a tevékenységekről külön-külön vagy egyben, összesítetten kell beadni a helyi iparűzési adóbevallást az illetékes települési önkormányzathoz? A probléma akkor vetődött fel, amikor kiderült, hogy az egyik település összevontan kéri a bevallást (adóalanyokat csak adószámonként tartja nyilván), míg a másik település 2 bevallást kér külön-külön a két tevékenységről (egyéni vállalkozókat adószámonként tartja nyilván, őstermelőket adóazonosítóként). Tekintettel arra, hogy székhelyváltozás történt 2017-ben (a telephely megmaradt), a 2017. évről a helyi iparűzési adóbevallást személyi jellegű ráfordítás arányos megosztásával kell megállapítani és mind a két településre be kell nyújtani. Ha azonban a két település eltérően kéri a bevallásokat, a megosztást nem tudom alkalmazni. Kérdésem, hogy melyik önkormányzat jár el helyesen, azaz a két tevékenységről egy bevallást kell benyújtanom vagy kettőt? Köszönöm a válaszukat.
Őstermelői tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem saját jogú öregségi nyugdíjas és élettársával (nem bejegyzett) tulajdonosai egy családi háznak és a hozzá tartozó teleknek. Az élettársnak ezen kívül van még egy telke is. Mindkettő telken kertet művelnek. Az ügyfelem ki szeretné váltani az őstermelői igazolványát és a felesleges konyhakerti termékeket a piacon értékesíteni szeretné. A kérdései a következők: 1. Milyen feltételekkel válthatja ki az igazolványt? 2. Várhatóan az éves bevétele nem fogja meghaladni a 600 000 forintot. Miként kell adóznia és milyen nyilvántartásokat kell vezetni, milyen bevallásokat kell készítenie stb.? Tisztelettel: Somogyi Csizmazia György
Átlagos alkalmazotti létszám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy mezőgazdasági őstermelő, aki a tevékenységét családi gazdaságban végzi, hogyan számolhatja ki az átlagos alkalmazotti létszámot? A tevékenysége mellett heti 36 órát meghaladó jogviszonnyal rendelkezik egy kft.-ben. A családi gazdaság kéttagú, a másik tagnak is heti 36 órát meghaladó jogviszonya van egy kft.-ben, de jelenleg gyesen van. A családi gazdaságnak más alkalmazottja nincs. Köszönöm.
Családi gazdaság – dátumok Kérdés
Őstermelő családi gazdaságot alapított, az erről szóló kérelmet 2017.04.20-án beadta az illetékes hatóságnak. A családi gazdaság nyilvántartásba vételéről szóló határozat 2017.05.29-én kelt. A határozat jogerőre emelkedett 2017.08.02. Kérdésem: a 2017. júliusi búza értékesítésből származó bevétel felosztható-e a családi gazdaság tagjai között?
Csecsemőgondozási díj, gyed, gyes igénylése Kérdés
A kismama 7 hónapos terhes. 2017. 01. 01 .óta őstermelőként fizeti a kedvezményes (előző évi ÁB 20% után) járulékot. Előtte 8 évig pedagógusként dolgozott napi nyolc órában bruttó 200 000 Ft/hó fizetéssel.Szülés után milyen ellátásra lesz jogosult? Igénybe tudja-e venni a csecsemőgondozási díjat és a gyedet, ha igen milyen összegben? Javít-e a helyzetén, ha szülés előtt a minimálbér után fizet őstermelői járulékot Őstermelőként változtathat év közben a járulékfizetés összegén?