88 találat a(z) étterem cimkére
Fogas kérdések az éttermi áfáról. Válaszol a NAV Cikk
Mikor 18 százalék a vendéglátásban az áfa, és mikor 27? Kell-e arányosítani a felszolgálási díjat, mi az előírás a becsomagoltatott maradékra, a cateringre, az alkoholt tartalmazó ételre? A gyakran ismételt kérdésekre a NAV válaszolt.
Kedvezményes 18%-os áfakulcs alkalmazása a vendéglátásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretném a segítségét kérni. Az áfatörvény szerint 2017. január 1-jétől a vendéglátásban alkalmazható 18%-os áfakulcs egyik feltétele, hogy az adóalany által végzett ügylet az SZJ 55.30.1 éttermi szolgáltatás kategóriába tartozzon. Ügyfelem 56.10 (Éttermi, mozgó vendéglátás) és 56.21 (rendezvényi étkeztetés) alá tartozó tevékenységeket végez. Saját készítésű ételeket és többek között saját készítésű nem alkoholtartalmú italokat szolgál fel az éttermében, helybeni fogyasztással. Kérdésem, hogy a bejelentett fenti TEÁOR kodú tevékenységei kimerítik-e a feltételként előírt 55.30,1 SZJ-t vagy szükséges-e egyéb TEÁOR kodú tevékenység bejelentése a 18%-os áfakulcs alkalmazásához? Köszönöm a segítségét!
Vendéglátás áfája 2017 Kérdés
Egy hotelben éttermet üzemeltetünk. Az étterem célja elsősorban, hogy az ott megszálló vendégeket kiszolgálja, de természetesen bárki bemehet, és be is szokott menni. A hotelt egy másik vállalkozás üzemelteti, az éttermet (konyhával együtt) mi, tehát mi végezzük a felszolgálást, meg mindent, ami az étteremhez tartozik. Azonban a vendég nem nekünk fizet, hanem a hotel üzemeltetőjének, akinek mi számlázzuk ki a szolgáltatást. Ez esetben alkalmazható-e a kedvezményes áfakulcs?
Fel van adva a lecke: áfakulcs étteremben, menzán, diszkóban Cikk
Bonyolult előírások szabályozzák, hogy milyen esetekben alkalmazható januártól kedvezményes áfakulcs ételre, italra. Erre utal a KSH, a NAV és az NGM alábbiakban közölt közös tájékoztatója is.
Figyelem, új adó a csomagban! Ez az ára az 5 százalékos áfakulcsnak Cikk
Új adó, úgynevezett turizmusfejlesztési hozzájárulás bevezetését csempészte be a parlament törvényalkotási bizottsága az adótörvénycsomaghoz készített összegző módosító javaslatba, amelyet múlt hét pénteken nyújtottak be, most kedden pedig már szavaz is róla az Országgyűlés.
Étterem – anyag vagy áru? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Étterem a működésének keretében vásárol italokat, üvegben és nagyobb kiszerelésben is. A megvásárolt italok számviteli megítélése szerint anyagnak vagy árunak számítanak? Változatlan formában történő értékesítésnek számít, ha az italt nem a konyhán az ételhez használják fel, hanem a csomagolást megbontva, kimérve értékesítik a vendégeknek?
Munkaidőkeretben történő foglakoztatás – vasárnapi pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésünk, hogy ha a munkáltató egyhavi munkaidőkeretben dolgoztatja a doglozókat, kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? A cég szórakoztató, illetve éttermi jellegű szolgáltatást nyújt (bowling, billiárd). A nyitvatartási idő: 9-24 óra, minden nap. Vasárnap és ünnepnapon is nyitva vannak. Kell-e a dolgozóknak valamilyen pótlékot fizetni abban az esetben, ha kapnak másik szabadnapot a vasárnap, illetve ünnepnapon végzett munka esetén? Kell-e pótlékot fizetni, ha a dolgozó munkaideje változó? 9-17, 16-24, 10-18: ilyen beosztások is előfordul egy embernél. Kell-e alkalmazni a 30 százalékos éjszakai pótlékot, ha 18-24 óra között dolgozik a dolgozó, mivel eltérő a munkarendje, tehát nem minden nap ugyanabban az időben dolgozik? Amennyiben a dolgozó nem kapja meg a kellő szabadnapot, arra az időre, ami a munkaidőkereten felül van, milyen bért, pótlékot kell fizeni? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel: ADINO Kft.
Italok könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy panziót, éttermet üzemeltet. Kérdésem az étterem költségeinek elszámolásához kapcsolódik. Az ételek nyersanyagait, valamint az italokat hova kell kontírozni? A lisztet, zöldségeket, húst stb. az 512-re könyveljük, a vásárolt italokat (sör, bor, üdítők) a 8-asokba kell könyvelni? Köszönöm a segítségét.
Foglalkoztatás munkaidőkeretben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. kocsmát és panziót üzemeltet. A kocsma jelenlegi nyitvatartása: szerda-szombat 15-24 óráig. Egy munkavállaló van heti 40 órában bejelentve, a bérét órabérben határoztuk meg. Kérdésem: jó megoldás-e a heti munkaidőkeretes foglalkoztatása? Kell-e bármilyen pótlékot fizetni (délutánra, éjszakára, szombatra)? A panzióban 3 munkavállaló fog dolgozni, akik a panzióval egy épületben lévő étteremben (amit másik cég üzemeltet) is dolgoznak egyidőben, az ügyvezető szerint 20-80 százalékos arányos munkaidőben. Jelentsük be a panzióba heti 2 órában, az étterembe heti 6 órában munkaidőkeretes megoldással? Nekik jár-e bármiféle pótlék? Válaszát előre is köszönöm.
EKAER-rendszer Kérdés
Mi a teendője például az éttermeknek és a pékeknek? 1) Étterem ugyan 3,5 tonna alatti saját járművel (kockázatos) kimegy élelmiszert beszerezni egy hipermarketbe. Előre nem is tudja mit, és mennyit fog vásárolni. Rá vonatkozik az EKAER? 2) Reggel korán szintén saját járművel indítja (ez is 3,5 tonna alatti, de kockázatos) a pékség a boltokba az árut. Rá is vonatkozik az EKAER-rendszer? Előre is köszönöm.
Meggyűlhet a baja a NAV-val, ha így tárolja a borravalót Cikk
Hogyan kell elkülöníteni a borravalóként kapott összegeket az egyéb bevételektől – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Tanácsadó Kft. vezérigazgatója válaszolt.
Étterem italáru beszerzése Kérdés
Egy étterem a felszolgált nem jövedéki terméknek minősülő italokat beszerezheti kiskereskedésben is? A jövedéki terméknek minősülőket csak nagykereskedésben vásárolhatja meg?
MOSZ-javaslat: "legyen bruttó 120 ezer forint a minimálbér" Cikk
Bruttó 105 ezer forintos minimálbért és bruttó 120 ezer forintos garantált bérminimumot javasol 2013-ra a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) - tájékoztatta a szervezet hétfőn az MTI-t.