800 találat a(z) átalányadó cimkére

Katás adózó iparűzésiadó-megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás adózású egyéni vállalkozó a székhelyén kata szerinti átalányadózást választott iparűzési adó szempontjából (2500 e Ft adóalap után adózik). Év közben létesít egy telephelyet egy másik önkormányzat illetékességi területén, ahol nem választja az előbb említett átalányadózást. Ezt gondolom megteheti, hiszen a törvényben erre vonatkozó tiltást nem találtam. Két eset lehetséges. Azért nem választja, mert látja, hogy az éves összes bevétele a 2500 e Ft-ot sem fogja elérni. Amennyiben tényleg nem éri el, akkor a telephelyen mennyi iparűzési adót fog bevallani? (Tevékenységét ténylegesen adóévben kizárólag a telephelyen folytat.) Másik eset, hogy lekési a 45 napos bejelentkezési határidőt és ezért már nem tudja választani az iparűzési adó kata átalány módját. Ebben az esetben hogy adózik a székhelyen és hogy a telephelyen, ha az éves elért árbevétele pl. 3 millió forint? (Bevétel itt is kizárólag a telephelyen folytatott tevékenységből származik.) Mi a helyzet akkor, ha bevétele mindkét önkormányzat illetékességi területén keletkezik? Hogy osztja meg az iparűzési adóját egy átalány szerinti adózás és egy "hagyományos" adóalap szerinti iparűzési adó tekintetében? Köszönöm válaszát!

Őstermelők negyedéves adóelőlege – bevétel, költség, kedvezmény Cikk

Közeledik az őstermelők számára is a 2017. évi II. negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettség az őstermelésből származó jövedelem után, amennyiben a fizetendő összeg nagysága eléri a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott összeget.

Egyéni vállalkozók: így számít az adóalap, a kivét az adóelőlegnél Cikk

A személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók kétféle adózási mód közül választhattak az adóévre, melyből az egyik a vállalkozói jövedelem szerinti adózás, a másik – a feltételek megléte esetén – a jövedelem átalányban történő megállapítása.

Szálláshely-szolgáltatás átalányadójának bevallása a 1653-ason Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadós szálláshely-szolgáltatást kell-e szerepeltetni a 1653-as bevallásban? Ha igen, milyen mezőkben, mit kell megadni? Üdvözlettel: Miklós Attila

Önálló tevékenységből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Édesapám a főállása mellett átalányadózó méhész. Szokott az MVH-tól vissza nem térítendő támogatást kapni eszközökre, amelyet a tárgyévben fel is használ. Az a kérdésem, helyesen teszem-e, hogy ezt a támogatást beírom a 1653-as bevallás 7. sorába a b és c oszlopba? Köszönöm! Üdvözlettel: Gréta

Állattartók kártalanítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó őstermelő méheit betegség miatt le kellett ölni és a méhkaptárokat meg kellett semmisíteni. A leölési határozat alapján a leölt méhcsaládok és megsemmisített betegségterjesztő tárgyak után a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kártalanítást fizetett ki. Ebben az évben árbevétele nem volt az őstermelőnek. Kérdésem a következő: a kapott kártalanítás hány százaléka (15%, 6%) az átalányban megállapított jövedelem? Vagy a kártalanítás nem minősül árbevételnek és nem kell bevallani, mert ha az őstermelő árbevétele éves szinten nem éri el a 600 000 Ft-ot, akkor az őstermelés miatt nem keletkezik adóbevallási kötelezettsége? Biztosított őstermelőként a 2017. évben mi lesz a járulék alapja? Válaszát megköszönve tisztelettel: Csatáriné Szabó Eszter

Őstermelő negyedéves adóelőlege, ehója, kedvezményei Cikk

Ma van a határideje az őstermelők 2017. évi I. negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettségének az őstermelésből származó jövedelem után. Az adóelőleg alapja speciális szabályoktól és a választott adózási módtól is függ.

Őstermelő átalányadózás Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Mezőgazdasági őstermelő 2015. évre vonatkozóan a tételes elszámolást választotta az szja-elszámolásra. 2016. évre az őstermelői igazolványának érvényesítése során a korábbi tételes elszámolása helyett az általányadózást választotta, amit bejelentett a NAV-nak. A 1553-as személyijövedelemadó-bevallásban azonban nem tett nyilatkozatot erre vonatkozóan. Alkalmazható-e az 1653-as szja-bevallásnál az általányadó szerinti elszámolás? Amennyiben nem, akkor ilyen esetben mi a helyes eljárás? Jogorvoslatnak van-e helye, ha nem alkalmazhatja az általányadózást a 2016. évre vonatkozóan? Válaszunkat köszönöm. Üdvözlettel: Pné

Öregségi nyugdíjas átalányadózása Kérdés

2014-től kiegészítő tevékenységű (öregségi) nyugdíjas vagyok, TEAOR számom: 6622 (biztosítás ügynöki tevékenység). Kérdéseim: 1./ Lehetek-e átalányadózó ebben a tevékenységemben? 2./ A bevétel hány %-a költséghányad (40%)? 3./ 2016-ban bővítettem a vállalkozásomat ingatlan-bérbeadással, és ezen tevékenységből is átalányadót fizettem. Helyesen jártam-e el? Lehet-e az ingatlan-bérbeadás átalányadós, ha nem, hogyan tudom utólag helyesbíteni? Ebben az esetben hány % az elszámolható költség?

Fizető vendéglátó nyilvántartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó fizető vendéglátónak kell valamilyen bevételi nyilvántartást vezetnie az Szja tv. szerint?

Fizető-vendéglátóként tételes átalányadó feltételei Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az szja törvény 57/A §-a szerint fizető-vendéglátóként tételes átalányadózást az választhat, aki tulajdonosa, haszonélvezője az ingatlannak. Kérdésem, hogy 100 százalékos tulajdonosnak kell-e lenni, vagy elég a résztulajdon az átalányadó választáshoz? Köszönöm szépen, üdvözlettel: vbtax

Egyéni vállalkozó átalányadózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállás mellett (8130) zöldterület-kezelést végez mint egyéni vállalkozó. Hány százalék költségátalányt vonhat le az szja számításakor? Segítségét köszönöm Ildi

Átalányadós egyéni vállalkozónak kell-e ehot fizetnie? Kérdés

Átalányadós egyéni vállalkozónak (nem mezőgazdasági őstermelő) a vállalkozói jövedelme után (2016. évi) kell-e ehot fizetnie?

Fontos szempontok az adózási forma választásánál Cikk

„Adott egy másodállású egyéni vállalkozó, jelenleg a kata hatálya alatt, havi 25 ezer forintos járulékfizetéssel. A jelenlegi főtevékenységét, ami biztosítási ügynök, szeretné befejezni, a többi tevékenysége nem termel állandó és magas jövedelmet (átlagban havi 50 ezer forint, de nem állandó rendszerességű). Mi lenne számára az ideális, ha evás lenne, vagy ha bevételarányosan adózna, vagy az átalányadózás?” Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg családi gazdaság vezető tagja vagyok, kompenzációs felárat érvényesítek, átalányadó szerint adózom. Az én adószámom alatt működik a gazdaság. Terveim szerint a családi gazdaságból kilépek, önálló őstermelőként kívánok működni, áfakötelezettséget választva. Ha jól gondolom, én új adószámot fogok kapni. A családi gazdaságból egy másik tag is kilép, fiatal gazda egyéni vállalkozóként folytatja tevékenységét. Van vele kapcsolatban valami tennivalónk? Az új vezető személye kérdéses számomra, mivel úgy tudom, hogy a családi gazdaság vezetője főállásban kell, hogy tevékenységét ellássa. Lehet-e ez a személy nyugdíjas, vagy munkaviszonyban álló? Részére új adószámot kell kérni és az alatt fog a gazdaság a továbbiakban működni? Segítségét megköszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink