800 találat a(z) átalányadó cimkére

Átalányadózás (késve érkezik a bevétel) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál a bevétel abban a hónapban érkezik meg, amikor a teljesítést történt. Ha az egyéni vállalkozó adott hónapban nem kapja meg a bevételt, amely után az átalányadót kiszámítjuk, akkor mikor kell a járulékot vagy a minimálbér vagy az átalányadó után megfizetni? 1.) Abban a hónapban, amikor nem kap bevételt, akkor a minimálbér után így is, úgy is meg kell fizetni vagy abban a hónapban, amikor megkapja, akkor kell utána a járulékot bevallani, és megfizetni a kiszámított átalányadó-alap után? Ha abban a hónapban, amikor nem kapott bevételt, a minimálbér után fizetjük a járulékot, és a következő hónapban megkapja a bevételt, akkor a jóváírás hónapjában kell a minimálbér és a megkapott bevétel alapján kiszámított átalányadó alapja közötti különbözet után a járulékot bevallani? Például január hónapban nem kapott bevételt, de februárban megkapta. Akkor január hónapra a minimálbér után valljuk a járulékot és fizetjük, és február hónapban, amikor például a hónap elején megkapja a bevételt, akkor már csak a különbözet után kell vallani és fizetni. Tehát, ha később kapja meg az egyéni vállalkozó a bevételt, akkor csak a minimálbér után kell megfizetni a járulékot? Előre is köszönöm.

Átalányadós egyéni vállalkozó adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a mellékállásban (heti 36 órás munkaviszony mellett) átalányadós egyéni vállalkozónak a bevétele utáni (60 százalékos adóalapra vetítve) 15 százalékos szja megfizetése után milyen egyéb járulék- és adófizetési kötelezettsége van még? Ha esetleg van járulékfizetési kötelezettség, akkor azt milyen módon kell bevallani? További kérdésem, hogy az átalányadó alól mikor és hogyan lehet kilépni (átlépni a katába)? Köszönöm előre is válaszát.

Szálláshelykiadás közvetítőn keresztül Kérdés

A 16T101 bejelentőn igényeltem adószámot 2016-os évben (alanyi adómentesség és tételes átalányadózás váléasztásával). Kérdéseim a következők: 1. A tételes átalányadózás választása csak a 2016-os évre szól, tehát jövőre újra meg kell adni, hogy melyik adózási módot választom? 2. Ténylegesen csak az utolsó negyedévben lesz tevékenységem. Az egész évre meg kell fizetnem az átalányadót (plusz az ehót)? Ha egész évre kell, akkor utólag hogyan adhatom be ezeket a bevallásokat? Milyen nyomtatványt kell beadnom? Normál szja és eho adónemeken kell megfizetni a közterhet? 3. A vendég felé a teljes összegről kell egy 0 százalék áfatartalmú számlát adnom? A közvetítő részemre a levont jutalékról állított ki számlát, ezzel akkor nem kell csökkentenem a számlámat? 4. Az ez évre szóló adóbevallásomban, milyen módon kell majd szerepeltetni az átalányadót? Köszönettel: Miklós Attila

Heuréka! Visszaszorulóban az eho itt is, ott is Cikk

Tovább szűkül az állam egészségügyi hozzájárulásból származó bevétele az Országgyűlés előtt lévő törvénymódosító csomag szerint. Összefoglaljuk, mely területeken járnak jól az adózók.

Családi gazdálkodás tagjainak adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves útmutatásukat az alábbi közös őstermelői igazolvánnyal működő őstermelőket, valamint a családi gazdaságot érintő adózási kérdésekhez. Úgy értelmeztem, hogy mindkét működési formánál, ha év közben új tag lép be, akkor az adóév utolsó napján fennálló létszám figyelembevételével kell felosztani a bevételt, és tételes költségelszámolás esetén a költséget a teljes adóévre vonatkozóan? A mezőgazdasági kistermelőket megillető kedvezmények érvényesítésénél az új belépő tagot is megilleti például – 600 ezer forintig az szja-mentesség, – 4 millió forintig a nemleges nyilatkozattétel, ha rendelkezik 20 százalékos költségszámlával, – 8 millió forintig a 40 százalékos kistermelői költségkedvezmény TELJES összegben? Vagy évközi belépésnél arányosítani kell a kistermelői értékhatárokat a belépő tagok működési napjainak arányában? Kérem útmutatásukat továbbá, hogy átalányadózás esetén nem alkalmazható a létszámarányos bevételmegosztás? A közös őstermelői tagok és a családi gazdálkodó, illetve a családi gazdaság tagjai csak azután a bevétel után átalányadózhatnak, amely a saját nevükre szól? Átalányadózásnál nem egyenértékű a bármely tag nevére kiállított bizonylat? Kérem szíves tájékoztatásukat Köszönöm: Zsoldosné

Elhunyt egyéni vállalkozó: mi dolguk az adóval az örökösöknek? Cikk

Az egyéni vállalkozó halála napján megszűnik az egyéni vállalkozói tevékenységre jogosultság az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény alapján. Az elhunyt magánszemély végleges adóját az adóhatóság állapítja meg, mint ahogy az egyéni vállalkozó kifizetői, munkáltatói minőségében keletkezett adókötelezettségét is, abban az esetben, ha a tevékenységet nem folytatja valaki. Ha mégis, akkor a tevékenység folytatójának kell a volt egyéni vállalkozó ez irányú adókötelezettségét teljesítenie.

Lakáskiadás adója – megszólalt a NAV Cikk

Különbséget kell tenni a hosszabb időre szóló ingatlan-bérbeadás és a rövid távú, néhány vendégéjszakára szóló szolgáltatás között. Míg az egyiknél nem, a másiknál kötelező az adószám – írja közleményében a NAV.

Így állapítható meg az őstermelő iparűzési adójának alapja Cikk

Olvasónk arról érdeklődött, hogy az őstermelő helyi iparűzési adó alapjának megállapításánál a bevételnél figyelembe kell-e venni a különböző (például földalapú) támogatások összegét? Lepsényi Mária adószakértő válaszát közöljük.

Őstermelők, itt az előlegfizetés határideje! Példákkal Cikk

Hogyan állapítja meg adóelőlegét a tételes költségelszámolást választó őstermelő, és hogyan az átalányadózó? Milyen kedvezmény-szabályok és ehoelőírások alkalmazhatók? Összefoglaltuk.

Fizetővendéglátó tételes adója Kérdés

Magánszemély 2015 szeptemberében fizetővendéglátó engedélyt kapott, a NAV-hoz bejelentette a tevékenységet, és arra tételes átalányadót választott. Egy kiadó szobája van. Ezzel kapcsolatos kérdéseink: – 2015-ben a szobánkénti teljes évi 32 000 forint szja-t + 6400 forint ehót meg kell-e fizetnie, ha nem, akkor mennyit? – Ha a teljes évit kell megfizetnie, akkor a bevallásban melyik negyedévre milyen összeget kell bevallani?

Általányadózás Kérdés

Egy kezdő egyéni vállalkozó általányadózást szeretne választani a vállalkozói tevékenységére. Heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik. A tevékenységi köre biztosítások kötése lenne. Jól értelmezzük a törvény, hogy Ő választhatja az általányadózást? Köszönjük válaszukat.

Átalányadós egyéni vállalkozó járulékfizetése Kérdés

Azt szeretném megkérdezni, hogy 36 órás munkavégzés mellett átalányadós egyéni vállalkozó milyen mértékű járulékot fizet, és azt hogyan vallja be, milyen nyomtatványon?

Őstermelés – egyéni vállalkozó Kérdés

Egy magánszemély kétféle tevékenységet kíván végezni. Főállású őstermelőként méhészettel foglalkozik, átalányadózó. E mellett szeretne egyéni vállalkozást indítani, melyben gyertyakészítéssel, viasz és műlép-értékesítéssel foglalkozna, s méhészet témakörében tartana előadásokat. Kérdésem, hogy ha őstermelőként átalányadózó, akkor egyéni vállalkozásában választhatja-e a tételes elszámolást? Ha egyéni vállalkozóként átalányadózást választana, akkor bevételének hány százaléka lesz költség a fent említett tevékenységek esetében (az illető nyugdíjas). Válaszukat előre is köszönöm

Átalányadós egyéni vállalkozó egyéb közterhei Cikk

Átalányadózást választó egyéni vállalkozó eredményének adókötelezettségének levezetését kérte olvasónk. Azt kérdezte: kell-e ez esetben fizetni a vállalkozói szja-t és az ehót, mert a törvényből csak azt olvasta ki, hogy összevontan adózik. További kérdése: mi az iparűzési adó alapja? Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Lehet, hogy rosszul választott adózási formát? Cikk

Olvasónk rájött, hogy nem választhatta volna a tételes átalányadózást. Mit tehet utólag? Kérdésére Surányi Imréné adószakértő válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink