980 találat a(z) árfolyam cimkére
Angol szakmai folyóirat előfizetés
Kérdés
Tisztelet Szakértő ! Cégünk 2015. évre angol szakmai folyóiratra fizetett elő az angliai kiadónál. Az angol kiadó a számlát 2015.02.09-ei dátummal állította ki, melyet cégünk a kézhezvételkor 2015.02.25-én áutalt a kiadónak. A számlán az alábbiak szerepelnek: Nyomtatott + online előfizetés sub total 840 euro vat 84 euro total 924 euro Kérdéseink: 1. A könyvelésbe a számlát a 2015.02.09-ei euro árfolyamon átszámítva kell lekönyvelni és a 02.25-ei átutaláskor a különbözet árfolyam-különbözet lesz? 2. Hogyan kezeljük a számlán szereplő angol áfa 84 eurós összegét ? 3. A 2015.02. havi áfabevallásban fizetendő és visszaigénylendő adóként is be kell állítani, mint közösségi adóalanytól igénybevett szolgáltatást, de itt adóalapnak a 924 eurót kell-e tekinteni és erre számolni a magyar áfát ? Válaszukat előre is köszönöm.
Hitel könyvelése
Kérdés
Kedves Szakértő! Szeretnék érdeklődni, hogy ha 2014. évben a kft. kapott 6700 euró hitelt a banki folyószámlájára, akkor technikailag hogyan kell azt év végén könyvelni, illetve milyen árfolyamon számíthatom át forintra? Köszönöm.
Adószámos magánszemély – bevétel USA-ból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem a segítségét: Egy adószámmal nem rendelkező magánszemély 2014-ben eladta a saját tulajdonát képező domain nevét egy USA-beli közvetítő cégen keresztül. A vételárat USD-ben fizették meg belföldi forintalapú bankszámlára utalással. A vételár 176 000 forint volt. A kérdéseim: kell-e az szja-bevallásban szerepeltetni, ha igen, melyik sorban? Ha kell, melyik értéken? Amin a bank váltotta át, vagy az MNB-s akkori középárfolyamán? Köszönettel: Bognár Balázs
Egyéni vállalkozó devizás bevétele
Kérdés
Áfaalany katás egyéni vállalkozó devizában kiállított számláira az MNB-árfolyam alkalmazását választotta. Kiállított számlát egy harmadik országbeli adóalanynak. A bankszámlájára forintosítva érkezik a bevétel, nincs külön devizaszámlája. Kérdésem, hogy az adóalapot milyen dátummal (számlán szereplő teljesítési idő, kiegyenlítés dátuma, stb.) és milyen árfolyamon (MNB-árfolyamon, a választás szerint, vagy a hitelintézet által megadott árfolyamon) számítsuk ki? Válaszát előre is köszönöm.
Devizás könyvvezetésre történő áttérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2015.01.01-től eurós könyvvezetésre kíván áttérni. Eddig a devizás tételeit MNB árfolyamon számolta el. Devizás könyvvezetés esetén a forintos számláit továbbra is a számla kiállítás napján érvényes MNB árfolyamon számolja át? A számla kiegyenlítésekor milyen árfolyamot alkalmaz? Itt is a FIFO módszert kell alkalmaznia? Köszönöm a segítségét.
Áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő négy kérdésem lenne, amire már kaptam választ a törvény szövegét idézve, hogyha lehet konkrét válaszokat szeretnék. 1.) A kérdésem az, hogy közösségi beszerzésről szóló számla áfáját a számlakibocsátáskor érvényes árfolyamon kell megállapítani az áfabevalláshoz, könyveléshez a teljesítéskori árfolyam alkalmazandó? 2.) Közösségi értékesítésről szóló számlán, amennyiben áfát is fel kell tüntetni, mert nem állnak fenn a mentes értékesítés feltételei, itt is a számlakeltekor érvényes árfolyammal kell számolni? 3.) Hogyha belföldi vevőnek euróban számlázunk termékértésítést, az alkalmazott árfolyam a teljesítéskori árfolyam? 4.) Ingatlanvásárlás esetén, hogyha az eladó euróban számláz, de belföldi az eladó, és fordítottan számláz, mert azt választotta, az alkalmazott árfolyam az áfabevalláshoz a teljesítéskori árfolyam? Köszönettel a választ.
Osztalék devizában
Kérdés
Tisztelt szakértő! A magyar kft. külföldi tagjának euróban fizetné ki az osztalékot. MNB árfolyamot használ egyébként a könyvelésében és a deviza bankszámlájáról utalná el euróban Kérdésem, hogy helyes-e, ha a kifizetéskor a jóváhagyott osztalék forint összegét az aznapi MNB árfolyamon számítja át euróra és utalja el. Az euró bankját, mivel átlagárfolyamon vezeti, az euró devizabank készlet nyt. árfolyama és az MNB árfolyam közötti különbséget pedig nyereség/veszteség oldalon könyveljük el.
Közösségi áfa árfolyam
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) A kérdésem az, hogy közösségi beszerzésről szóló számla áfáját a számlakibocsátáskor érvényes árfolyamon kell megállapítani az áfabevalláshoz, könyveléshez a teljesítéskori árfolyam alkalmazandó? 2.) Közösségi értékesítésről szóló számlán, amennyiben áfát is fel kell tüntetni, mert nem állnak fenn a mentes értékesítés feltételei, itt is a számlakeltekor érvényes árfolyammal kell számolni? 3.) Hogyha belföldi vevőnek euróban számlázunk termékértésítést, az alkalmazott árfolyam a teljesítéskori árfolyam? 4.) Ingatlanvásárlás esetén, hogyha az eladó euróban számláz, de belföldi az eladó, és fordítottan számláz, mert azt választotta, az alkalmazott árfolyam az áfabevalláshoz a teljesítéskori árfolyam? Köszönettel a választ.
Külföldi áfa visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar cég Dániából szeretne visszaigényelni (teljesen jogosan) egy dán áfával kiszámlázott termékbeszerzést. A számlát euróban kapták, viszont Dániából csak dán koronában lehet áfát visszaigényelni. Kérdésem, hogy milyen árfolyamon számítsuk át az áfaösszegét dán koronára az ELEKÁFA bevallásban? EKB árfolyamra szavaznánk, de kérnék egy megerősítést, akinek ebben tapasztalata van. Köszönöm, Üdvözlettel, Attila
Árfolyam
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ha egy devizás szállítói számlán szolgáltatás szerepel (a számlán megjelölve az időszak), akkor milyen árfolyamon könyveljük a számlát? A befogadó MNB-árfolyam alá van bejelentkezve. Folyamatosan vannak ilyen számlák, az egyik számlán például október 1-től október 15-ig terjedő időszakra számlázza a szolgáltatást. A következő számlán október 16-tól október 31-ig terjedő időszakig. A partner a kelte szerinti árfolyamon állítja ki a számlát. Köszönettel: Miglécz Petra
Német minimálbér forintosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy a 8,5 euró német minimál órabért milyen árfolyammal kell majd forintosítanunk a bérszámfejtésnél? Köszönöm előre is a választ.
Egyszeres könyvvitelben az árfolyam kezelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszeres könyvvitel vezetésekor egy magyar partnertől, de euróban kiállított számla fizetésének könyvelésekor milyen árfolyammal kell a pénztárkönyvben szerepeltetni a számlát? Az egyértelmű, hogy a számlán szereplő árfolyamon kerül be az áfabevallásba és a könyvelésbe is, de a valóságban a vállalkozónak nem annyi forintba kerül, ha a fizetés szerinti árfolyamot nézzük (akár FIFO), tehát egy külön soron szerepelhet az árfolyam-különbözet? Külföldi számla esetén milyen árfolyammal kell átszámolni és könyvelni (a számla keltének időpontjában, vagy figyelni kell, hogy a bevételkor mi volt az árfolyam)? Ha nem követem le az árfolyam-különbségeket, akkor év végével false forintösszeg keletkezik a könyvelésben az euróbankszámlán. Az világos, hogy év végi átértékelés nincs, de az év közbeni forgalmak árfolyamának használata nem világos. Köszönettel.
Pótbefizetés várhat a cégekre a gyengélkedő forint miatt
Cikk
A forint árfolyama 2014. december 31-én 18 forinttal volt gyengébb, mint 2013 utolsó napján, és ennek súlyos számviteli következményei lehetnek az euróban eladósodott cégek tömegére nézve – figyelmeztetett Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója. Ugyanis annak ellenére, hogy az árfolyamveszteség nem realizálódott, a számvitel szabályainak megfelelő elszámolás mégis rontja az eredményt és ez végső soron pótbefizetési kötelezettséget eredményezhet.
Devizás értékesítés árfolyam
Kérdés
Devizás értékesítésnél az áfát, illetve január 1-jétől már a nettó érték árfolyamát is a kereskedelmi bank aktuális devizaeladási árfolyamán kell számolni. Az OTP Banknál van egy külön külkereskedelmi devizaeladási (illetve természetesen vételi és közép) árfolyam is. Melyiket kell használnom, mert ez egyáltalán nem mindegy (a külkerárfolyam mindig kedvezőbb)? Külföldi, devizás utalásainknál egyébként az OTP mindig a kedvezőbb, a külkerárfolyam szerint konvertálja a forintunkat.
Árfolyam használata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés utáni napidíjat a megelőző hónap 15. napján érvényes MNB-árfolyamon forintosítom. Ha ezen a napon nincs árfolyam (például szombatra – nem munkanap –, vasárnapra, ünnepnapra esik), melyik árfolyamot kell használnom? Köszönve válaszukat!