980 találat a(z) árfolyam cimkére
Szentírás az MNB-árfolyam, ha azt választja az egyéni vállalkozó
Cikk
Január 1-jétől az áfás egyéni vállalkozónak is kötelező lesz az áfatörvény által előírt árfolyamot alkalmaznia mind a bevételek, mind a kiadások esetében. Mi a helyzet akkor, ha a szolgáltatás igénybevételekor, illetve a szállítói számlák kiegyenlítésekor eltérőek az árfolyamok – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Szja-változások 2015: új házasok, egyéni vállalkozók, katások
Cikk
Szigorodik az egyéni vállalkozók és az őstermelők veszteségelhatárolására vonatkozó szabály. Osztalékjövedelem lesz a kisadózó vállalkozások tételes adóját választó vállalkozások kisadózóként be nem jelentett tagjainak kifizetett nyereség összege. Tágulnak a családi adókedvezmény igénybe vételi lehetőségei, ugyanakkor szigorítás, hogy a következő év során minden kedvezményezett eltartott részére adóazonosító jelet kell igényelni. Jövőre jön az új házasok adókedvezménye – egyebek mellett ezeket a változásokat hozza a 2015. évi adócsomag.
Alkalmazandó árfolyam
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. közösségen belüli értékesítést tervez. Milyen árfolyamon kell elszámolnia az értékesítést, arról mikor, és milyen formában kell bejelentést tennie a NAV felé?
Kata-bevétel külföldi pénznemben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbiakban egy példán keresztül: Alanyi adómentes kisadózó egyéni vállalkozó euróban állít ki szolgáltatásról átutalásos számlát közösségi partnerének. Például 100 euró, a teljesítés dátuma 2014.10.31. MNB-árfolyamon számolva 30 719 Ft. A 1465 és 14A60-as bevallásaiban ezt az összeget jelentjük le. A vállalkozó számlájára 2015.01.05-én Ft-ban érkezik a bevétele, mivel eurós bankszámlája nincsen. Bankszámlára érkezik: 35 000 Ft A kérdésünk a következő: A bevétel számításánál 2014.10.31-ét kell alapul venni 30 719 Ft-tal, vagy csak 2015-ben lesz bevétele és az 35 000 Ft? A pénzintézettől kapott kamat is a katás bevétel része? A kisadózó egyéni vállalkozó havonta a vállalkozói kiadásokkal és a megfizetett 50 ezer Ft-tal csökkentett bevételét átutalhatja magánbankszámlájára? Válaszát előre is köszönöm.
Euróban fizethető munkabér
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munka törvénykönyve alapján a munkabért megállapítani és megfizetni csak forintban lehet. Jól értelmezem-e, hogy a munkaszerződésben a munkabért csak forintban lehet megállapítani, illetve a kifizetés is csak forintban történhet? Van-e lehetőség arra, hogy a munkavállaló nyilatkozik, a forintban meghatározott munkabérét euróban szeretné felvenni, és a társaság eleget tehet-e a kérésének? Ha igen, milyen módon kell meghatározni az utalandó euró összegét? Segítségét előre is köszönöm.
Paypal elszámolás szabályszerűség
Kérdés
Egy vállalkozó vebáruházat üzemeltet, ahol forintban, dollárban, angol fontban és euróban is állít ki számlákat, melyeket Pay pal útján fizetnek. A vállalkozó részére befolyt összegeket (paypal, de nem közölt) árfolyamon devizáról forintra számítja át az internetes közvetítő bank, amit a vállalkozó OTP devizaszámlájára utal, ahol az OTP saját árfolyamán euróra számítja át. A vállalkozó bankkártyával devizában beszerzett árut is fizetett, sőt úgy is, hogy annak egy részét a forintszámlájáról utalta át, másik részét pedig a befolyt bevételekből, amit árfolyam hiányában nem tudok átszámítani, s nem tudom könyvelni. Több fórumon is felltettem már ezt a kérdést, de megnyugtató választ még nem kaptam, csak általánosságokat írtak. Önöknek is írtam már ebben az ügyben, valamint az Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének (ahol több mint 10 éve vagyok tag), de Önöknek is már több éve vagyok előfizetőjük. Kérem szíveskedjenek válaszolni a drkelemen@t-online e-mail címemre. Köszönettel: Domokosné dr Kelemen Ágnes
Valuta átváltása
Kérdés
T. Szerkestőség! Egy vállalkozás rögzítette a számviteli politkájában, hogy az öszes külföldi pénzértékre szóló eszközöket a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hívatalos devizaárfolyamon számolja át forintra. Kérdésem: ha hivatalos pénzváltónál vált át valutát forintra, mi a helyes eljárás a pénzmozgás rögzítésében? Köszönöm válaszukat.
Katás bevétel meghatározása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A katás egyéni vállalkozó alanya az áfának. Kizárólag külföldi megrendelésre végez webes programozást. A szolgáltatást Magyarországon végzi a vállalkozó. A kiadott számla árfolyamát az áfatörvény 80. §-a szerint feltünteti a számlán. Ennek alapján készül az áfabevallás. A jóváíráskor a bank levon összeget, és kevesebb érkezik a számlára. Mi a katás bevétel helyes forintösszege? A katatörvény 2. § 12. pontja szerint a jóváírás napján érvényes MNB-árfolyammal (akár csökkentett értékkel) számolva, vagy a számla szerinti értékkel és a számlán feltüntetett árfolyammal számolt forintösszeg a helyes katabevétel? Előre is köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Soltész Nóra
Valutában adott előleget munkavállalójának? Figyeljen az árfolyamokra!
Cikk
Ha a munkavállaló valutában kap elszámolásra előleget, amelyet nem teljesen költ el, milyen árfolyamon kell elszámolni az adott és a visszakapott összeget? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.
Árfolyam
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kimenő számlákon milyen árfolyamot kell feltüntetnem? Utazási irodáknál speciális számlázási lehetőségek vannak. A számlakiállítás szinte minden esetben megelőzi a teljesítés idejét, mivel a tényleges teljesítés a hazaérkezés napja. A számlázásnál még nem tudjuk a teljesítéskori árfolyamot. Több utazási iroda működésével kapcsolatos fórumon is elhangzott, hogy a NAV véleménye szerint nem szükséges előleg és végszámlát kiállítanunk, ha a kiállított számla a teljes összegről szól. (Ez speciálisan csak az utazási irodáknak megengedett könnyítés a felesleges számlakészítés elkerülése miatt.) Ebben az esetben milyen árfolyammal számolok? A fizetés is a teljesítés előtt történik, de nem a számla kiállításának a napján.
Így lehet euróért árulni a magyar boltokban: milyen pénztárgép kell?
Cikk
Kell-e engedély ahhoz, hogy egy üzletben forint helyett euróval fizessenek? Milyen valutában kell visszaadni a visszajárót, mit, hogyan kell könyvelni? Olvasónk kérdéseire Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.
Online póker adózása
Kérdés
Az interneten manapság elég elterjedt az online póker, a nyeremény adózásával kapcsolatosan várom véleményüket. Az internetes játék szolgáltatók játékosonként vezetnek egy virtuális pénztárt USA dollárban, amelyen jóváírják a befizetéseket, nyereményeket, és levonják a nevezési díjakat. A nyereményeket jellemzően csak időszakosan veszik fel a játékosok saját forintos bankszámlájukra. Kérdésem: mikor keletkezik az adózandó jövedelem: amikor a virtuális pénztárban USA dollárban jóváírják, vagy a mikor a játékos felveszi bankszámlájára? Ebből következően mi lesz az adó alapja, és milyen árfolyamon? Köszönettel várom válaszukat!
Devizahitel-ügy: a Kúriánál a labda
Cikk
Az Európai Bíróság szerdai ítéletében támpontokat adott a Kúria számára egy magyar házaspár által az OTP Jelzálogbank ellen benyújtott kereset ügyében, amely megtámadta azt a kitételt, miszerint az esedékes törlesztőrészleteket a svájci frank eladási (és nem a devizahitel-szerződés megkötésekor érvényes vételi) árfolyama alapján számolják. Egy nemzetközi jogász is nyilatkozott a várható következményekről.
Devizás költség elhatárolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás éves előfizetéseket vásárol külföldről devizáért. Kérdésem az lenne, hogy az év végi elhatárolást hogyan kell elvégezni ezeknél a költségeknél? Tételesen, minden számlánál, a teljesítéskori devizaárfolyamon, ahogy a könyvelésben szerepelnek, vagy a fordulónapkor érvényes választott (jelen esetben MNB) árfolyamon? Válaszát előre is köszönöm!
Devizás számla könyvelése forintos kiegyenlítés esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég rendszeresen állít ki olyan számlákat, melyeken a szolgáltatások vételára euróban szerepel, de az ügyfél bankkártyájáról az összeget már forintban veszik le, ami általában az előző napi MNB középárfolyamon történik. Ebben az esetben hogyan kell rögzíteni a könyvekben ezeket a számlákat? A számlán természetesen szerepel a tételek és az áfa bontása forintban is. Mikor járunk el helyesen: ha az áfát a számlán szereplő teljesítés szerinti választott (MNB) árfolyamon számoljuk, vagy ha a ténylegesen beterhelt összeg, azaz a számlán szereplő áfa összegét szerepeltetjük a bevallásban? Válaszát előre is köszönöm!