1317 találat a(z) áfalevonás cimkére

Nem lakóingatlannak minősülő ingatlanon végzett felújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem, aki a lakóingatlannak minősülő és a lakóingatlannak nem minősülő egyes beépített ingatlan [ingatlanrész] értékesítése tevékenységre az adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt NEM választotta, lakóingatlant vásárol. Ezután az építésügyi hatóságnál irodává minősítteti, majd felújítja. Levonható-e a felújításhoz kapcsolódó áfa? Köszönettel!

Bérelt ingatlanon végzett beruházás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a tájékoztatását kérni az alábbi esetben. Egy kft. egy földterületet bérel, amelyet a tagok bocsátanak a kft. részére 25 éves időtartamú szívességi használat keretében. Erre a telekre a kft. egy épület/csarnok felépítését tervezi. Ezzel kapcsolatban érdeklődnék, hogy az ennek keretében felmerülő költségek esetében az áfa levonásba helyezhető-e? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál, ha a telephelye megegyezik a székhelyével, ahol vállalkozási tevékenységet végez, a számla az ő nevére jön, az elszámolt áram után levonható-az áfa?

Ingatlan – áfa – 2. verzió Kérdés

Egy kft. két ingatlannal rendelkezik, melyeket értékesíteni fog. A kft.-re vonatkozó információk: kizárólag áfás bevétellel rendelkezik; 2010. 08. hóban bejelentette, hogy a lakóingatlannak és nem lakóingatlannak minősülő bérbeadása és értékesítése áfás (adómentesség helyett). Ingatlanokra vonatkozó információk: 1. ingatlan: lakásnak minősülő ingatlan + hozzá tartozó parkoló. A beszerzés időpontja: 2010. október 15.; a beszerzés értéke: 21 840 000 forint (lakás) + 1 760 000 forint (parkoló); a beszerzés áfa adóalany kft.-től történt (fordított áfa); a vásárló kft. a fordított áfa értelmében felszámolta az áfát, viszont levonásba is helyezte (mind a lakásra, mind a parkolóra vonatkozóan); ezt az ingatlant végül nem adta bérbe a cég (a kft. irodaként használja jelenleg is) 2. ingatlan: üzlethelyiség. A beszerzés időpontja: 1999. 04. 30.; a beszerzés értéke: 10 941 760 forint; ez az ingatlan a beszerzés óta bérbe van adva (áfásan). Kérdések: B verzió: következő évben történő értékesítés – 2017. 01. 01-től alkalmazva a kft. az idei év végével bejelentené mind a bérbeadásra, mind az értékesítésre vonatkozóan, hogy szeretné az általános szabályokat alkalmazni, tehát adómentesen számlázná a bérbeadást és az értékesítést is – Ebben az esetben mi történik áfa szempontjából, ha 2017. évben történik az értékesítés? Az üzlethelyiség értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Az üzlethelyiség ingatlannak minősül az áfatörvény szempontjából? A lakás értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Beszerzési áfakorrekció felmerül?

Ingatlan – áfa – 1. verzió Kérdés

Egy kft. két ingatlannal rendelkezik, melyeket értékesíteni fog. A kft.-re vonatkozó információk: kizárólag áfás bevétellel rendelkezik; 2010. 08. hóban bejelentette, hogy a lakóingatlannak és nem lakóingatlannak minősülő bérbeadása és értékesítése áfás (adómentesség helyett). Ingatlanokra vonatkozó információk: 1. ingatlan: lakásnak minősülő ingatlan + hozzá tartozó parkoló. A beszerzés időpontja: 2010. október 15.; a beszerzés értéke: 21 840 000 forint (lakás) + 1 760 000 forint (parkoló); a beszerzés áfa adóalany kft.-től történt (fordított áfa); a vásárló kft. a fordított áfa értelmében felszámolta az áfát, viszont levonásba is helyezte (mind a lakásra, mind a parkolóra vonatkozóan); ezt az ingatlant végül nem adta bérbe a cég (a kft. irodaként használja jelenleg is) 2. ingatlan: üzlethelyiség. A beszerzés időpontja: 1999. 04. 30.; a beszerzés értéke: 10 941 760 forint; ez az ingatlan a beszerzés óta bérbe van adva (áfásan). Kérdések: A. verzió: az idei évben történik a két ingatlan értékesítése – A NAV felé történt bejelentésnek megfelelően az értékesítés mindkét esetben áfásan történik? – Miután a lakás nem volt bérbe adva, és a továbbértékesítési szándék sem valósult meg, a 2010. évben levonásba helyezett áfával van valami teendő (áfatörvény 125. § 2) d)?

Vitorlás hajó bérbeadása és személy szállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfa szempontjából, ha egy vitorlás hajót bérbe adunk, ami a Földközi-tengerről indulva a világ bármely pontjára mehet, tehát uniós területről unión kívüli területre, beszállhatnak unión kívülről unión kívüli útra, vagy az is lehetséges, hogy valaki unión kívül száll be, és unión belül száll ki. Hogyan kell kiállítanunk a számlát magyar, uniós, illetve külföldi állampolgárnak vagy cégnek? S mi van, ha ez már személyszállítás kategória, mert mi adjuk hozzá a hajóskapitányt? S ilyenkor a hajó beszerzésének áfája levonható-e? Ismerjük a 90 százalékos hasznosításos szabályt, de mi van akkor, ha az év 365 napjának 90 százalékában se bérbe, se személyszállításra nem tudjuk a hajót hasznosítani? Vagy ilyen esetben a tényleges hasznosítás 90 százaléka számít? (Ergo mi van, ha csak 3 hétre tudjuk kiadni a hajót, viszont ezen kívül nem használja senki, áll a kikötőben?)

Lízingdíj áfalevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2015 decemberében pénzügyi lízing keretében személygépkocsit rendel meg és fizet 40% lízingdíj részletet, majd 2016. januárjában veszi át az autót és azóta használja. A társaság 2015. 4. negyedéves Áfa bevallásában a lízingdíj részletre felszámított Áfa-t levonásba helyezte, melyet az adóhivatal jogtalan visszaigénylésnak minősített, mivel a gépkocsit adólevonásra jogosító tevékenység érdekében nem használta. Jogos-e a megállapítás? Véleményünk szerint nem állapítható meg a gazdasági és magáncélú használat aránya, hiszen még nem vette át a gépkocsit a társaság. 0/0=0? Ez még matematikailag sem értelmezhető! Az arányszámot a használatbavételtől dokumentált útnyilvántartás alapján van lehetőség megállapítani, és alkalmazni az áfatörvény 120. § a) pontját. Mi az Ön véleménye?

SIM-kártya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. mobiltelefon-szolgáltatást vesz igénybe, a számláján három telefonszám van, amiből az egyik az üzletének a riasztójához kell. Ezen a telefonszámon beszédforgalmazás nem történik, itt csak egy SIM-kártya van beszerelve a riasztó központi egységébe. Kérdésem az lenne, hogy ehhez a telefonszámhoz tartozó összeg (előfizetés és havi fix díj) áfáját 100 százalékban levonhatom-e? Segítségét köszönöm. Ildi

Nyílt végű pénzügyi lízing áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretném a segítségét kérni: A társaság nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárolt személygépkocsit, 90 %-ban a vállalkozás érdekében, 10 %-ban magáncélra használja, így ennek arányában vonom le az áfát. A kérdésem az lenne, hogy a 10 %-ot milyen főkönyvi számlaszámra könyveljem? Segítségét előre is köszönöm.

Áfalevonási jog érvényesítése a 2016-os szabályok szerint Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vitás ügylet miatt 2014. szeptemberi teljesítésről 2016-ban került kiállításra egy számla, amely a számlát befogadó cégnél levonható áfát eredményez. A kérdésem, hogy az áfát melyik időszakban állíthatjuk be levonható adót növelő tételként? A 2016-tól érvényes, kétéves szabályra való tekintettel csak önellenőrzéssel helyezhető levonásba a tétel, vagy mivel a levonási jog 2016. előtt keletkezett, így az elévülési időn belül bármikor lehetőség van a levonási jog érvényesítésére? Köszönettel, Ildikó

Áru selejtezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy induló vállalkozás mobiltelefonokhoz importált termékeket (kijelzőket) Kínából. Sajnos az egyik szállítmány hibás termékeket tartalmazott. Az eladóval folytatott levelezés során nem tudott megegyezni a vevő a termékek cseréjében, illetve a visszaküldés (vámkezelés, szállítás, bevizsgálás) összege közel akkora lenne, mint a bekerülési érték (kb. 300 ezer forint). Hogyan tudja ezt a vállalkozás a könyveiben rendezni? Selejtezésre milyen módon van lehetőség – a hibás kijelzőkkel nem tudnak mit csinálni, megőrzik a selejtezési jegyzőkönyv alátámasztásaként? Az importáfa levonásba helyezhető, keletkezik ez esetben pótlólagos áfafizetési kötelezettségük? Köszönettel.

Áfa-visszaigénylés kettő éven belül Kérdés

2016-tól változott az áfatörvény; az áfalevonási jogot a bevallási időszakban, illetve az azt megelőző évben gyakorolhatjuk. Van egy elfelejtett használteszközszámlám 2015. 01. 20-ai dátummal. Most, 2016. második negyedévben szeretném visszaigényelni utána az áfát. Megtehetem még egyszerűen csak beállítva a levonandókhoz, vagy önrevízióval kell helyre tenni az adott időszakban, vagy elég csak a 2016. évi első negyedévben önrevíziózni?

Személygépkocsi-alkatrész áfa-levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném álláspontját kérni: egy használtautó-kereskedelemmel foglalkozó társaság a továbbértékesítési céllal vásárolt személygépkocsikhoz vásárolt alkatrészeket, illetve javításról is kap számlát. Ezeknek a számláknak az áfatartalmát levonhatom, vagy az áfatörvény 124. § (1) d) pontja szerint nem lehet levonni, illetve a javításnál 50 százalékban lehet levonásba helyezni? Több helyen próbáltam utánaolvasni, de egymásnak ellentmondó cikkeket találtam. Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel Cselyuszka Antalné

Gyűjtőszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: gyűjtőszámla áfája milyen időszakban vonható le? Köszönettel a választ.

Kúria: itt levonható az áfa Cikk

A Kúria az elsőfokú bíróság ítéletét hatályában fenntartotta, vagyis Nem a NAV-nak, hanem az adózónak adott igazat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink