6895 találat a(z) Áfa cimkére

Áfa könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni evás kft. könyvelésével kapcsolatban. A kft. áfás számlát ad ki, a bevételre a bruttó összeget kell könyvelni vagy a nettót, és külön kell az áfát a 467. főkönyvre? Válaszát előre is köszönöm!

Ausztriai vásári értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar cég ausztriai vásáron standot bérelt, ahol magánszemélyek részére értékesített terméket, amelyről nyugtát adott. Áfa tekintetében milyen szabályok vonatkoznak az ügyletre? Köszönöm.

Nem lakóingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nem lakóingatlant értékesítene. Az ingatlant 2010-ben vette, akkor áfát igényeltünk vissza Érdeklődöm, hogy most, ha nincs bejelentkezve áfakörbe erre a tevékenységre, akkor áfamentes számlát állíthat ki? Válaszukat köszönöm.

Könyváfa Kérdés

Újságnyomtatást szeretnénk megrendelni egy nyomdától. A szükséges papírt mi vásároljuk meg. A nyomda 5 százalékos áfakulccsal leszámlázhatja felénk az elkészült újságot? Illetve mi – a papír értékével megnövelt áron – szintén számlázhatjuk 5 százalékkal?

Utazási iroda – ELEKAFA II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016.05.23-án az alábbi kérdést tettem fel: "Magyar utazási irodaként külföldi (EU-tagállam) utazási irodák részére értékesítünk EU-s utazási csomagokat, az utazási irodák ezeket a csomagokat továbbértékesítik, így ezen tevékenységünk tekintetében nem tartozunk az utazásszervezésre vonatkozó különös szabályok alá. Kérdésünk az lenne, hogy EU-s szállásköltség, éttermi szolgáltatások után visszaigényelhetjük-e a tagállamoktól az általános forgalmi adót, valamint jól tudjuk-e, hogy ezt az ELEKAFA nyomtatványon tehetjük meg? Válaszukat előre is köszönjük!" Amire azt a választ kaptam, hogy igen, ELEKAFA nyomtatványon tehetem meg, Viszont a kérdés első fele érdekelne jobban, miszerint mint utazási iroda (amire nem vonatkoznak az utazásszervezésre vonatkozó különös szabályok) visszaigényelheti-e az áfát. Válaszukat előre is köszönöm.

Megjelent a júniusi Válaszadó Cikk

Május elején terjesztette az Országgyűlés elé a nemzetgazdasági miniszter az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az elmúlt hónapban így javarészt a tervezett változtatásokat boncolgattuk cikkeinkben. Egyebek mellett módosulnak a számviteli, az áfa- és az illetékszabályok. Emellett több új szabály lépett életbe az online pénztárgép bevételi adatainak utólagos rögzítésével, az egyedi mentesítéssel, a kódigényléssel és az üzemeltetéssel kapcsolatban. A múlt hónapban is népszerűek voltak oldalunkon a társadalombiztosítási témájú cikkek.

Családi gazdálkodó fordított adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben. Áfakörös, kőműves egyéni vállalkozó építésiengedély-köteles munkát végez családi gazdálkodónál. Helyes-e, ha a kőművesmunkáról kiállított számlát fordított áfásan állítja ki a vállalkozó?

Áfateljesítés megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 58. §-a alkalmazásával kapcsolatos, 2016/24. adózási kérdés értelmezésében kérem állásfoglalását. Az adózási kérdés szerint „… az ellenérték megtérítésére vonatkozó esedékesség időpontja olyan tényező, mely mindkét – az Áfa tv. 58. § (1a) bekezdésében foglalt, a teljesítés időpontjára vonatkozó – különös szabály alkalmazása szempontjából relevanciával bír, így amennyiben ezen információ a bizonylatolás időpontjában nem áll rendelkezésre, az ügyletről kiállított számlán a teljesítés időpontjaként [a különös szabályok alkalmazhatóságát érintő jogszabályi feltétel(ek) teljesülésére vonatkozó ismeret hiányában] kizárólag az Áfa tv. 58. § (1) bekezdésében foglalt főszabály szerinti időpont, azaz az időszak utolsó napja vehető figyelembe. Egy konkrét szerződésben a fizetési feltételek meghatározása a következő. A bérbe adó elkészíti a számlát, és a bérlőnek minden tárgyhónap 5-éig elküldi. A számla kiegyenlítése utalással történik. A számla ellenértékét a számla kézhezvételétől számított 8 banki napon belül köteles kiegyenlíteni a bérlő. E szerződésben meghatározott fizetési határidő alkalmazása esetében az áfateljesítés időpontját az 58. § (1) bekezdése szerint, vagy az 58. § (1a) bekezdése szerint állapítom meg? (A számla postai úton érkezik.) Előre is köszönöm a segítséget.

Így kell számlázni, ha grátisz is ad – az áfát is mondjuk Cikk

Cégünk ásványvízgyártással foglalkozik. Ha mondjuk eladok 100 palack vizet, és 10 darabot grátiszba adok, mi a helyes mód számlázás során? Nulla forinttal tüntetem fel a számlán? Vagy esetleg mínusz összeggel? Illetve adózás szempontjából mi a teendőm? Olvasónk kérdéseire Bartha László adójogi szakjogász válaszol.

Személygépkocsi-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk (normál áfaalany) nyíltvégű lízingszerződés idő előtti lezárásával (60 hónap futamidő helyett 9 hónap után) megvásárolná a lízingelt személygépkocsit, amelyet a lízingszerződés lezárásának napján rögtön tovább is értékesítene. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben áfamentesen vagy áfásan kell a számlát kiállítanunk? Köszönettel.

Üzletviteli tanácsadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunkat megbízták egy támogatás iránti kérelem kidolgozásával, illetve benyújtásával. Mindezt egy fix összegért, és az elnyert összeg bizonyos százalékáért vállalnánk. Hogyan kell helyesen számlázni a fix összegű díjat, illetve a sikerdíjat? Vállalkozásunk áfakörbe tartozik, így áfát is kell felszámítanunk mindkét esetben? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Pihenés ajándékba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület egyetlen alkalmazottja (aki adminisztratív feladatokat lát el) munkája elismeréseképpen egy "lehetőséget" kap ajándékba. Az egyesület megvásárolt részére egy hotelben három nap pihenést. Az egyesület erről egy előlegszámlát kapott, majd akkor adnak végszámlát, ha az alkalmazott elmegy hozzájuk, nulla forint értékben. Kérdés, hogy mikor keletkezik ezután, és kinek, milyen adófizetési kötelezettsége? Akkor, amikor a lehetőséget megkapta a dolgozó, vagy amikor el is megy azt felhasználni? Lehetséges, hogy sosem tud elmenni. Ebben az esetben mi történik? Végszámlát sem fognak kapni akkor. Köszönöm a válaszukat!

Amit az apport cégjogi és adózási szabályairól tudni kell Cikk

Cégalapításkor és törzstőke emeléskor a Ptk. lehetőséget nyújt a tagoknak arra, hogy a vagyoni hozzájárulásukat készpénz helyett apporttal, vagyis nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással teljesítsék. Összeszedtük, milyen cégjogi és adózási szabályokra kell figyelni.

Tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk egyik, a tárgyi eszközök között nyilvántartott gépét az Európai Unió egyik tagállamába értékesítené. Az értékesítés történhet áfamentesen, mint EU-s értékesítés? Szükséges-e áfakorrekciót alkalmazni, ha a tárgyi eszközt a 60 hónapos figyelési időszakon belül értékesíti a vállalkozás? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

Dropshipping: amerikai megbízó, magyar bizományos Kérdés

Tisztelt Szakértő Létre szeretnék hozni egy webshopot. Saját tervezésű polókat árulnék dropship módon (bizományosi ügylet) magánszemélyek részére. Én magam csak a designokat tervezném és az értékesítést végezném. Az “üres” pólók beszerzését, design-ok pólóra való nyomtatását és a pólók kiszállítását egy amerikai cég intézné, Amerikából. A számlát a vevőnek én állítanám ki a kft.-m nevében, az amerikai cég pedig kiszámlázná nekem a költségeit. Nem EU-s vásárlóknak számlázhatok áfamentesen? Mivel az értékesítés során a pólók nem érintenék Magyarország területét, az ilyen ügylet a magyar áfatörvény területi hatályán kívülinek számítana. Viszont az áfatörvény szerint nem EU-s országba a termékértékesítés akkor áfamentes, ha a vámhatóság igazolja a termék EU-ból való kilépését. Hogyan tudnám bizonyítani a NAV-nak, hogy nem végzek exportot, hogy a pólók nem az EU-ból származnak, és nem vagyok áfacsaló? EU-s vásárló esetén 27 százalékos áfával kellene számláznom? Ha igen, akkor szerencsétlen kétszer fizetne adót, mert ki kellene fizetnie a termék EU-ba való beléptetése során megállapított áfát is! Lehetséges volna valamilyen módon áfamentesen számlázni EU-s magánszemélyeknek is? Úgy tudom, termékértékesítés esetében, ha a terméket kiszállítják, akkor a teljesítés helye a küldemény feladásának a helye – esetemben az az USA. A számlakibocsátás pedig a teljesítési hely államának vonatkozó szabályai alapján történik. Ez hogyan érintene engem, mint magyar adóalanyt? Válaszait előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvírás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Németországi ingatlan bérleti dija

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Saját rezsis beruházás?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink