6895 találat a(z) Áfa cimkére
Vagyon értékesítése törölt adószámmal
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szívesen vennék egy nagyobb lélegzetvételű cikket, amely azzal foglalkozna, hogyan tudja a jelenlegi adótörvényi előírások keretein belül értékesíteni a vagyonát (például az ingatlanát) egy törölt adószámmal rendelkező cég képviselője (ügyvezető, felszámoló stb.). Konkrét eset: 1. "A" cég adószámát törölték, mivel a mérlegbeszámolóját nem adta be. 2. A cégbíróság elrendelte "A" cég kényszertörlését, kijelölte a (felszámoló)biztost. 3. A cég kirendelt képviselője el akarja adni az "A" cégben lévő (használt) ingatlant, a cég az ingatlan értékesítésére adókötelezettséget választott. 4. "B" cég belföldi áfaalany. 5. "A" cég nem rendelkezik megfelelő könyvelési anyaggal, így nem tudja pótolni a mérlegbeszámolót, nem tudja az adószám érvényességét visszaállítani. "A" cég hogyan tudja értékesíteni, áfaszempontból milyen ügyletnek minősül ennek az ingatlannak az eladása? Álláspontom szerint nem állnak fenn a fordított áfára vonatkozó szabályok, hiszen "A" cég nem rendelkezik érvényes magyar adószámmal. Akkor egyenes adózású az ügylet? Ha igen, akkor "B'" cég vissza tudja igényelni ezt az input áfát? Egyáltalán hogyan tud számlát kiállítani "A" cég, hiszen adószám hiányában nem is végezhet(ne) gazdasági tevékenységet? Nos, röviden ennyi kérdést írtam le, de szerintem számos más kérdés is felmerülhet. Ezen ügyletek jogi szabályozottsága hagy némi kívánni valót maga után, de kérem, cáfoljanak meg. Ellenkezőleg várom tényfeltáró cikkük mielőbbi megjelenését.
Áfa-visszaigénylés és törölt adószám
Kérdés
Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. Melyik időszakban lehet levonható áfát szerepeltetni a havi áfabevallásban? 2016. április hónapban szerepeltethetjük a márciusi költségszámlák levonható áfatartalmát?
Áfa-visszaigénylés törölt adószám esetében
Kérdés
Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. A 2016. február 20-áig beadott áfabevallásban 500 ezer forint következő időszakra átvihető követelés szerepel a 2015. évről. A kft. negyedéves áfabevalló. Kérdésünk a következő: ha a 2015. évi áfabevallásokat önellenőrizzük, és a visszaigénylési feltételeknek megfelelnek, akkor az áfa visszaigényelhető? Mire kell figyelnünk ebben az esetben? (Eddig azért nem lett visszaigényelve, mert hiányosan kaptuk a számlákat.)
Törölt adószám
Kérdés
A következő esettel kapcsolatban kérném szíves véleményüket. A cég – kézbesítés hiányában – nem vette át a KOCKERD kérdőívet, majd emiatt törölték az adószámát, de arról sem értesült, mert azt a levelet sem kapta meg. Ezt követően az addig alvó cég új lehetőséget talált, elkezdett aktívan működni. Negyedéves áfabevallást nyújtott be, melyet a törölt adószám ellenére befogadtak, online pénztárgépet igényelt, és kapott, nem sejtette, hogy nincs adószáma. A törlést követő nyolcadik(!) negyedéves áfabevallásnál a NAV kijavította számítási hibaként a fizetendő áfát, visszaemelte a levont áfatartalmat. Személyes egyeztetésen derült ki, hogy azért nem vonhat le áfát, mert törölték az adószámát. Új adószámot nem adnak, mert a KOCKERD miatti törlés (24/F) eljárási szabálynak a 24/B-t hivatkozza, a 24/B szerinti törlésnél pedig nem lehet újra adószámot kérni (24/B (7)). Kézbesítési vélelem megdöntésére nincs mód, mivel bőven eltelt a határidő, mire észlelték a törlést, hiszen semmi nem utalt arra nyolc negyedéven át, hogy ne lenne adószámuk. A felügyeleti intézkedés iránti kérelem – gyakorlatilag indoklás nélkül – eredménytelen volt. A cégbíróság még nem kezdeményezett kényszertörlést adószám hiánya miatt (2,5 év alatt). De, ha törlik a céget, jelentős veszteséget szenved el a levont, de az adószámtörlés miatt feltehetőleg megfizetni kötelezett áfa miatt. Ha találkoztak már hasonló esettel, annak a megoldásának tapasztalatait kérem, osszák meg velem. Köszönöm!
Áfa, ekáer, ételautomaták: még jobban az adózók körmére néz a NAV
Cikk
Egyebek között az áfanyilatkozatok, az ekáer és az ételautomata-üzemeltetés szabályain szigorítana az Országgyűléshez május 3-án benyújtott adócsomag adózás rendjéről szóló fejezete. Akad azonban néhány – már az idén hatályba lépő – könnyítés is.
Bosszankodnak a felvásárlók: kell-e betétlap az őstermelőknek?
Cikk
Be kell-e mutatniuk a termelőknek az értékesítési betétlapjukat is a felvásárlási jegyek mellett terményeik eladásakor, és érheti-e hátrány – például az áfa visszaigénylésekor – a felvásárlót, ha az eladó nem kívánja átadni a betétlapját – kérdezte olvasónk? Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.
Külföldi áfa – Tó építése
Kérdés
Mint könyvelő két kérdést szeretnék feltenni. Van egy egyéni vállalkozónk, aki földmérő és térképészeti munkákat végez Németországba, német területekről. Magyarországon végzi ezt a tevékenységet interneten keresztül. Kérdésem az lenne, hogy áfaszempontból hogyan adózik? Ki kell-e számlázni a 27 százalékos áfát, vagy közösségi számos mentességet alkalmazhatunk-e? A következő kérdésem: egy horgászegyesület tavat alakít ki, amire a tagok kialakítási pénzt fizettek be. Kérdésem, hogy a befizetés évében az mind bevétel, vagy elhatárolható a kialakítás ütemében? Valamint a földmunkálatok azonnali költségként elszámolhatók, vagy csak értékcsökkenés alapján? Köszönettel: Radicsné Jánka Lívia
Negyedéves elszámolás folyamatos termékértékesítés esetén
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! "A" cég konszignációs raktárból értékesít "B" cégnek terméket. "A" cég havi áfabevallásra kötelezett. A két cég negyedéves elszámolásban egyezett meg (háromhavonta egy számlát állít ki a többszöri értékesítésről). Megfelel-e a jogszabályoknak az áfatörvény szerint a fenti eljárás? Főleg annak tükrében, hogy A cég havi áfabevalló, és a 164. paragrafus ez esetben havi elszámolást engedélyez, viszont az 58. paragrafusban megadja a lehetőséget rá. Válaszát előre is köszönöm.
Megjelent a májusi VálaszAdó
Cikk
Váratlan adóemeléseket is tartalmaz a kormány május 3-án bejelentett tavaszi adócsomagja. A törvényjavaslat csaknem harminc törvényt módosít, 260 paragrafusban.
Tárgyi eszközök áfakorrekciója: mikor kötelező? Példákkal
Cikk
Az adózó használatában lévő tárgyi eszközök forgalmi adóját az adóalany meghatározott időszakon belül jogosult, illetve köteles kiigazítani. Példákon keresztül ismertetjük a szabályokat.
Csökken az áfa, nő a cigi adója, javul az üzemanyag-elszámolás
Cikk
Több terméknek csökken jövőre az áfakulcs, sőt 2018-tól is – egyebek között ez szerepel a kormány tavaszi adócsomagjában.
Weblaptervezés, -üzemeltetés
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Katás ügyfelem weblapot, számítástechnikai programokat készít és üzemeltet a közösség területén kívül és belül, cég és magánszemély ügyfelek megrendelésére. Szeretném megtudni, hogyan érinti ez a kata adózását, az áfát, mindent, mi mindenre kell figyelnem? Még nem könyveltem ilyen tevékenységet, kérem, ha tud, minél kimerítőbb választ legyen szíves adni! Előre is köszönöm: V.Mária
Ingatlanáfa átalakulás után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" társaság saját tulajdonú ingatlan bérbeadására áfakötelezettséget választott. "B" társaság ingatlannal nem rendelkezik, de főtevékenységként saját tulajdonú ingatlan adásvétele van megjelölve. Ha a két cég összeolvad, és az ingatlan áfakötelességének megmaradása a cél, melyik megoldás választható, jól látom-e a lehetőségeket? 1. B beolvad A-ba, nem változik az ingatlan áfa pozíciója.2. A beolvad B-be. B év végén jelentheti át az ingatlant az adóköteles körbe. Év közben a bejegyzését követően az ingatlan-bérbeadás áfamentes. 3. A két cég összeolvad, és az ingatlan adókötelessé tételét választja az átalakulás során. Az ingatlan áfapozíciója így változatlan marad. Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlant vesz, elad. Meddig magánszemély és mikortól vállalkozó?
Cikk
Alkalmi vétel, kicsit összepofozza, majd jó pénzért eladja. Meddig vagyunk magánszemélyek, és mikortól számítunk vállalkozónak? Hány éven belül és hány ingatlan vásárlása, majd értékesítése számít gazdasági tevékenységnek? A kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszol.
Felszólítási díjak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésünk lenne, hogy a felszólítási díjakat, amiket például az áram-, telefon- vagy gázszolgáltató kiszámláz, áfamentesen vagy 27 százalékos áfával növelten kell-e számlázni, mivel, hogy nem egységesen számláznak? Köszönettel: Tóth Mária