6895 találat a(z) Áfa cimkére

Sorozat értékesítés? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfához kapcsolódóan az alábbi kérdésekben kérem szíves tájékoztatásukat: 1. Több magánszemély tulajdonában van egy építési telek (a magánszemélyek nagyon régen vásárlás, illetve öröklés utján jutottak hozzá). Ezt az építési telket megosztják kétfelé és 1-1 ikerházat épít fel rajta vállalkozási szerződés keretében egy kft. A vevők felé a kivitelezést a kft. számlázza, az ingatlan tulajdonosai pedig a felépítést követően telekhányadokat értékesítenek 4 vevőnek, tehát nem lesz önálló hrsz-a az egyes ingatlanrészeknek. Az áfatörvény 6. § (4) bekezdés b, c pontjai, illetve a 259. § 18. pontja alapján felmerül-e a magánszemélyeknél a sorozat jellegű értékesítés? 2. Ingatlanforgalmazó kft. ingatlanértékesítés tevékenységre nincs bejelentkezve az áfa alá, ha generálkivitelezőként új lakást épít (amit áfásan kell értékesíteni mindenképpen) ez probléma-e? Esetleg az alvállalkozói számlák esetében okozhat-e problémát? Szíves válaszukat köszönöm.

Lendületben a lakásépítési piac Cikk

Lendületbe jött a lakásépítési piac Magyarországon, a lakásépítési engedélyek, illetve bejelentések növekedése alapján az idén 10-15 ezer új lakás építése kezdődhet meg a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) szerint.

Számlagyár volt a nyomravezető a másfélmilliárdos csalási ügyben Cikk

Egy debreceni számlagyár vezette az utóbbi évek legnagyobb motorolaj hamisítóinak nyomára a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyi nyomozóit – közölte a NAV észak-alföldi bűnügyi igazgatója kedden sajtótájékoztatón Debrecenben.

Devizás számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két belföldi vállalkozás devizában számláz egymásnak. A beszerző az MNB árfolyamot használja, az értékesítő pedig egy bank deviza eladási árfolyamát. Jól értelmezem-e, hogy a beszerző akkor is az eladó által forintban feltüntetett áfa összeget helyezheti levonásban, ha az több, mint amennyit az MNB árfolyam alapján meghatározott? Köszönettel Vágner Emília

Német cég üzletkötője - jutalék adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy külföldi német cég (GmbH), ami minden vevőnek egyedi weboldalakat készít és azokat havonta 40-50 euróért árulja nekik. Terjeszkedni szeretne Magyarországon és rajtam keresztül vevőket szerezni. A kérdés a következő: - A cég küldött nekem egy aláírásra váró egyezséget, melyben rögzül, hogy minden megszerzett vevőért kapok tegyük fel 50 eurót. Csinálhatom-e adószámos magánszemélyként ezt a tevékenységet? - A szerződésben rögzítve van, hogy ezzel sem társadalombiztosítási viszony, sem munkaviszony nem alakul ki. Milyen módszer szerint kell a bevétel után akkor adóznom? - A munka része a vevők adatainak továbbítása mellett a kommunikációjuk biztosítása, hiszen azt németre kell fordítanom. Ez beleférhet-e az adószámos magánszemély státuszba? - A német áfa 19 százalék. Ha a magyarok az én közvetítésem által a német cégtől vásárolnak a német 19 százalékos áfán, nekem ehhez van-e valami közöm? (Ők elintézik egymást között, igaz a vevők német nyelvű számlát kapnak.) Kell-e nekem számlát adnom, vagy egyszerűen csak a jutalék összegét kell leadóznom? Köszönöm a választ

Így változnak az adók az idén és jövőre Cikk

Hogyan módosulnak a társasági adó, az általános forgalmi adó, a helyi adó szabályai és más közterhek 2016-ban és 2017-ben? A BDO Magyarország összefoglalóját közöljük.

Sorsjegy, áfa arányosítása és könyvelése egyéni vállalkozónál Kérdés

Egyéni vállalkozó trafikot üzemeltet. Eddig dohány, és ital értékesítésével foglalkozott, most a Szerencsejáték Rt.-től vásárolt sorsjegyeket is fog árusítani. Nyilván az el nem különíthető kiadásokat például könyvelési díj, be kell vonni az arányosításba. Jól gondolom, hogy csak az ital- és sorsjegy-bevétel arányában kell a levonható áfát arányosítani? (A dohánybevétel nem számít). A sorsjegy-bevételt be kell ütni a pénztárgépbe? Hogy kell könyvelni egyéni vállalkozó esetében a nyeremény kifizetését? (Kifizeti a nyertes részére, majd beváltja egy nagyobb lottózóban.) Segítségüket előre is köszönöm

Íme az 5 százalékos áfa 7 feltétele Cikk

Folyik az építkezés, elérkezett a számlázás ideje. Nagyon nem mindegy, hogy lehet-e 5 százalékos áfával számolni. Olvasónk kérdésére Bartha László adójogi szakjogász válaszol.

Új lakás építése esetén az alvállalkozó áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély megrendelésére egy kft. új lakást épít. Az elkészült munkáról 5 százalékos áfát tartalmazó számlát fog kiállítani. Kérdés, hogy a munkában részt vevő alvállalkozóknak az áfa vonatkozásában fordított adózást kell alkalmazni, vagy pedig a 27 százalékos áfát számítják fel? Köszönettel.

Alapanyag gyártáshoz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. harmadik országbeli adóalanynak áru próbagyártásához alapanyagot ad át, ingyenesen. Az ingyenes átadás célja, hogy az elkészült termékhez a jövőben a kft.-től vásárolja az alapanyagot. Kell-e számlát kiállítani, ha igen, milyen értékben? Milyen áfa- és társaságiadó-szabályokat kell figyelembe venni? Válaszukat előre is köszönjük.

Használt telefon áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy webshop használt telefon árusításával foglalkozna. Kérdésem, hogy a használt telefon értékesítésére mikor kell áfát számolni? Csak közületi vagy lakossági értékesítésnél is?

Áfalevonás ellenérték részletekben történő megfizetésével egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany egyéni vállalkozó – aki nem választott pénzforgalmi áfaelszámolást – a vállalkozásában bevételszerző tevékenysége végzéséhez mobiltelefont vásárolt. A készülék vásárlásról az eladó az áfás számlát kibocsájtotta. A készüléket tárgyi eszközként állományba vettük az egyéni vállalkozónál. Az ellenérték megfizetése a vásárláskor megfizetett induló összeg után, az eladó által az esedékesség előtt megküldésre kerülő részletfizetési értesítő alapján történik. Tekintettel arra, hogy az egyéni vállalkozónál a bevételek és a ráfordítások elszámolása a pénzügyi teljesítéskor történik, helyes-e az eljárás, ha a vásárláskor levonjuk a számla alapján az áfát, vagy majd csak akkor lesz jogosult az egyéni vállalkozó a készülék áfájának a levonására, amikor az utolsó részletet is megfizeti? Köszönettel: Rozika könyvelő

Termékmozgatás saját cégek között, közösségen belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországi anyavállalatnak van Magyarországon fióktelepe. Bérbeadással foglalkozunk, Európa-szerte vannak fióktelepek, leányvállalatok a cégcsoporton belül. Az eszközök a legtöbbször elég nagy értékűek, több 10 millió forintot vagy még többet is érnek, és rendszeresen "vándorolnak" a leányvállalatok között, mert ezekből a különösen drága eszközökből a cégcsoportnak sincs sok, és a bérlésnek megfelelően szállítják egyik leányvállalattól a másikig. Egy hónapig itt van bérbe adva Magyarországon, aztán teherautóval kivisszük Prágába, és ott lesz 2 hónapig, majd visszajön hozzánk. A kérdésem az, hogy ez közösségen belüli termékmozgatásnak számít-e, és felmerül-e ezzel kapcsolatban áfafizetési, levonási, bevallási kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.

Tárgyi apport Kérdés

Egy kft. magánszemély tulajdonosai jegyzett tőke feltöltése érdekében tárgyi apportot vittek a társaságba, 2,5 millió forint értékben. A magánszemélyek privát emberek, nem áfaalanyok. A kérdésem az, hogy ebben az esetben hogyan valósul meg az apport áfakötelezettsége? Az apportot fogadó társaság fizeti-e meg az általános forgalmi adót, és azt a bejegyzés időpontjával azonos időben vissza is igényelheti? Ebben a kérdésben kérem szíves segítségüket.

Áfa lízing esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. havi áfabevalló, állandó visszaigénylő pozícióban van, és az áfát 45 napra kéri ki. Vásárolt egy tehergépkocsit zárt végű pénzügyi lízing keretében. A végszámlát nem a tehergépkocsit forgalmazó cég állította ki a kft. nevére, hanem a lízinget folyósító cég. Kérdésem az lenne, hogy így az áfa hány napra fog visszajárni: 45 vagy 75? Ha csak 75 napra kérhetem ki az áfát, akkor ez a futamidő végéig így lesz, vagy csak a vásárlás hónapjában? A szállítói tartozásom azzal megszűnt, hogy előírtam a hitelt: Válaszát előre is köszönöm! R. Rita

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvírás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Németországi ingatlan bérleti dija

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink