6895 találat a(z) Áfa cimkére

Letartóztatták a több százmilliós kárt okozó fakereskedőket Cikk

Százmilliós károkat okozó fakereskedő bűnözőkre csaptak le egyszerre két helyen is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) észak-alföldi pénzügyi nyomozói. Négy embert előzetes letartóztatásba helyezett a bíróság.

Áfa egészségügyi szolgáltató kft.-nél Kérdés

Egészségügyi szolgáltató kft. árbevételének 90 százaléka az OEP-től származik. A maradék kb 5 százalék például jogosítványhoz kötött vagy egyéb egészségügyi alkalmassági vizsgálatok díja magánszemélyeknek számla ellenében. A társaság az arányosított áfát alkalmazza. Bevallási kötelezettsége negyedéves. Probléma: Az OEP elszámolás 3 havi csúsztatással történik. Például január havi bevétel áprilisban érkezik meg a társaság bankszámlájára az elszámolással együttesen. A folyósítás különböző mutatók alapján történik, ezért jelentős eltérések vannak havonként. Az október, november és decemberi elszámolás miatt a beszámoló készítése is elhúzódik. Problémát fog okozni az áfa elszámolása. Az arányosított áfa tárgyévi elszámolása halmozottan kerül megállapításra, de az éves elszámolásnál 10 százalékos eltérés esetén korrekciót kell alkalmazni a tárgyévre vonatkozó utolsó adó megállapítási időszakról szóló bevallás elkészítésének határidöjében, például 2018. január 2o-áig. Ebben az időszakban a 3 havi elcsuszás miatt még nem fog rendelkezésre állni a bevétel, csak egy megbecsült összeg. Abban az esetben, ha ez rosszul kerül megállapításra a bizonytalansági tényezők miatt, akkor legkorábban április hónapban lehet az előző év érintett bevallási időszakát önellenőrizni és adóhiány esetén még külön terhek is felmerülnek. Az a kérdésem, hogy milyen technikát kövessünk az esetleges adóhiány, önellenőrzési pótlék minimalizálásra? Az OEP pénzforgalmi elszámolás szerint teljesít. Köszönőm Dajkáné Bozsóki Margit

Kaució Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kaucióval kapcsolatos kérdésem lenne. Cég ad bérbe cégnek. Helyes eljárás-e, ha a kauciót a szerződésben foglaltak szerint utalják (nem készül számla), és kötelezettségek között tartjuk nyilván a szerződés érvényessége időtartama alatt? Vagy számlát kell kiállítani róla, és áfát is fel kell tüntetni benne? Köszönettel.

Egyszeres könyvitel Kérdés

Áfás mezőgazdasági őstermelő 2017. 10. 15-én szőlőértékesítésről számlát állít ki (teljesítés: 10. 15., kelte:10. 15., határidő 2018. 03.15.). A számla ellenértékének 50 százalékát 2017. 11. 15-éig kifizeti. A számla másik felének az áfáját kifizeti a felvásárló 2017.1 2. 15-éig. Kérdésem, hogy az ideutalt áfát, részteljesítésnek, azaz bevételnek kell tekintenem, vagy tekinthetem eredménybe nem beszámítható bevételnek áfaként.

Ingyenes eszközhasználat Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ha a tulajdonos magánszemély a tulajdonában lévő gépeket, teherautót térítésmentes használati szerződés alapján a cége rendelkezésére bocsátja, a társaság elszámolhatja a felmerülő költségeket? Például üzemanyag, javítás. A tulajdonos nem kívánja a társaságnak értékesíteni a szükséges eszközöket, működhet ez a megoldás? Lehetnek veszélyei (bármelyik félnek)? Mit kell, hogy feltétlenül tartalmazzon a szerződés? Az áfa levonásba helyezése megengedett ilyen esetben? Kérném szakértői állásfoglalásukat a témával kapcsolatban. Köszönöm válaszukat!

Új építésű ingatlan befejező munkáinak áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlanok építésével és értékesítésével foglalkozik. A vevő 2017. májusban használatba vette az ingatlant (300 négyzetméter alapterület alatti, 2017. április végére elkészült, új családi ház). Még ki kellene számlázni a vevőnek a befejező munkákat a házzal kapcsolatban, 2017. októberi teljesítéssel. Megteheti ezt 5 százalék áfával, vagy 27 százalékos áfával kell számláznia? Köszönöm!

Összeszerelési szolgáltatás EU-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy várhatóan a közeljövőben realizálandó tranzakció áfamegítélésében kérném szépen a segítségüket! A tervezett tranzakció az alábbi. Egy magyar kft. EU-s cégtől vásárol orvosi berendezést, nem összeszerelt állapotban, azaz majdhogynem alkatrészenként, ez legyen mondjuk 30 darab részegység. A számlán is ez a specifikáció szerepel. A magyar kft. megbíz egy másik EU-s céget (tehát nem azt, akitől vette a berendezést), hogy a feladóhely raktárában (szintén EU-s) a 30 darab részegységet szerelje össze. Az összeszerelés megtörténtét jegyzőkönyvbe veszik, és az EU-s cég a szolgáltatásáról kiállítja a számláját. Ezt követően a magyar cég egy darab készre összeszerelt berendezést szállít és számláz harmadik országba. Azt gondolom, hogy az első tranzakció (a 30 darab alkatrész beszerzése) és a harmadik (egy termék értékesítése EU-n kívülre) megítélése egyértelmű, tekintve, hogy az áru nem érkezik be Magyarországra, ezért mindkettő áfa területi hatályán kívüli ügylet lehet, viszont a második mozzanat, azaz amikor kizárólag összeszerelési szolgáltatásról kapunk majd számlát EU-s cégtől, áfa szempontjából kérdéses. Önök szerint egyszerűen a 37. § (1) bekezdése alá eső szolgáltatásról van szó, vagy az áfatörvény egyéb paragrafusa vonatkozik rá? Ha igen, melyik? Azt gondolom egyébként, hogy a 32. § azért nem jöhet szóba, mert a végső vevő (harmadik.országbeli cég) kész berendezést rendelt meg, őt nem érdekli, hogy előtte azt a berendezést ki, mikor, hogyan szerelte össze. Előre is köszönöm a segítségüket! Üdvözlettel: KSI

EU-ból tárgyieszköz-beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi vállalkozás tárgyi eszközt szeretne beszerezni, melynek értéke 50 ezer euró, az eladó lengyelországi magánszemély. Kérdés: hogyan járunk el helyesen a beszerzéssel? Áfa tekintetében ez közösségi beszerzés lesz? A magyar vállalkozás közösségi beszerzésnek megfelelően kell, hogy eljárjon, amit jelentünk az A60-as nyilatkozaton? Magánszemély kell, hogy igényeljen közösségi adószámot a lengyel adóhatóságtól, és neki is jelentési kötelezettsége van? Köszönettel: Égei Emese

Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választott, jelenleg gazdasági tevékenységet nem folytató nonprofit szervezeteink (alapítvány, egyesület, NGT) új társadalmi vállalkozást szeretnének indítani GINOP pályázati konstrukcióban. A pályázat sikeressége esetén az új tevékenység gazdasági tevékenységnek fog minősülni, azonban a várható éves bevétel nem feltétlenül éri el az alanyi adómentességi határt. Azonban, mivel a pályázati költségvetésben a nettó tételeket szeretnénk maximalizálni, felmerült, hogy a projekt sikere esetén feladnák az alanyi adómentességet a szervezetek, és a továbbiakban tételesen elkülönítenék a jelenleg is futó, nem gazdasági tevékenység alaptevékenység (A), valamint a pályázati gazdasági tevékenység (B) számláit. Így (A) tevékenység továbbra is az áfa tárgyi hatályán kívül maradna, adólevonási jog nélkül, míg (B) tekintetében a szervezetek áfásan számláznának, és – ami rövid távon a legfontosabb – levonási jogot gyakorolnának a GINOP pályázat keretében beszerzett eszközök, szolgáltatások vonatkozásában, azaz a pályázati költségvetést már nettó áfabontásban készítenénk el. Kérem, legyen kedves megerősíteni, hogy ez az eljárás jogszerű lehet; illetve, ha nem (vagy további feltételekkel), legyen kedves arról is tájékoztatni. Segítségét nagyon köszönöm.

Közösségi áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Uniós országtól való szolgáltatás igénybevételénél a számlán feltüntetett áfa levonásba helyezhető, vagy a "fordított adózás" szabályai szerint befizetendő és levonandó áfaként is szerepeltetni kell az áfabevallás 18. és 67. sorában? Köszönettel.

Bankszámla katás bt.-nél Kérdés

Ez évtől a bt. a kata szerinti adózási módot választotta. A feleség kültag, itt semmi munkát nem végez, a férj főfoglalkozású katás vállalkozó, és egy fő részmunkaidős alkalmazottuk van. Kérdés az, hogy az eddig használt bt.-bankszámla továbbra is használható-e, illetve erről a bankszámláról költhetnek-e privát vásárlásokat úgy, hogy az áfát nem vonják le? A bt. áfásan számláz.

Áfa Kérdés

Fuvarozással foglalkozó kft. belföldi adóalanytól kap megbízást Olaszország–Budapest viszonylatban. Az árut más fuvarozó Budapestről továbbszállítja Oroszországba. A megrendelő tőlünk a számla kiállítását áfamentesre kérte, mivel az áru továbbmegy az EU-n kívülre. Helyes ez így? Köszönettel: Baloghné

Osztrák cég ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztrák cég Komáromban lévő saját tulajdonú ingatlanját bérbe adja egy magyar cégnek. Az lenne a kérdésem, hogy az osztrák cégnek kötelessége-e számlát kibocsátani a magyar vállalkozás felé a havi bérleti díjról? Mivel az ingatlan Magyarországon van, nem kell-e magyar adószámot kiváltania? (Közösségi adószáma van.) A magyar áfatörvény vonatkozik-e rá, így tárgyi mentesen számlázhat-e, ha számlát kell kiállítania? Köszönettel.

Beruházás áfája Kérdés

Kft. ügyvezetőjének a tulajdonában álló ingatlanon hatlakásos társasházat épít fel a kft. Azaz a kft. veszi az alapanyagokat és fizeti az építési vállalkozók számláit. A kft. fogja később hasznosítani az ingatlant, várhatóan bérbeadással. Ebben az esetben a befogadott számlák áfája folyamatosan levonható-e, keletkezik-e ezzel kapcsolatban valamikor áfafizetési kötelezettsége (például használatba vételkor). Minek minősül? Sajátrezsis beruházásnak vagy idegen ingatlanon végzett beruházásnak? Segítségüket előre is megköszönöm

Távolsági kereskedő adóalany utólagos áfaregisztrációja Magyarországon Kérdés

Tisztelt Szakértő! EU-s online kereskedő adóalany értékesítései magyar magánszemély vevői felé 2015. december 1-jén elérték az áfatörvény 30. paragrafusa szerinti 35 000 eurós értékhatárt. Mivel akkor ismeretlen okokból elmulasztott magyar adószámot kiváltani, ezért kénytelen azt visszamenőlegesen megtenni. A 2015. december óta teljesült értékesítései után országa jogszabályai alapján állított ki bizonylatokat, vallotta be és fizette meg az áfát. Mely megoldás javasolt, ha az adózó az áfatörvényt és az Art.-ot, illetve a számlarendeletet betartva szeretné minimalizálni az adókötelezettségei utólagos teljesítése miatt várható bírságokat? – Áfaregisztráció 2015.12. 01-jén. Az adózó azonban csak azokat a tranzakciókat állítja be a magyar áfabevallásaiba, amelyekről a számlarendelet előírásainak megfelelő javított számlát tud visszamenőleg kiállítani. Azon hónapokra, amelyekben teljesült tranzakciókról a teljesítés óta eltelt idő miatt nem tud megfelelő számlát kiállítani, nullás bevallást ad be; – Áfaregisztráció 2015.12.01-jén. Mivel az értékhatár átlépése után a tranzakciók teljesítési helye Magyarország, ezért az adózó visszamenőleg bevallja és megfizeti a tranzakciók utáni áfát, vállalva a nem megfelelő számlázás miatt várható mulasztási bírságot. – Áfaregisztráció arra a dátumra, amelytől az adózó visszamenőleg ki tudja állítani a tranzakcióiról a számlarendelet előírásainak megfelelő javított számlákat, és ezen tranzakciók után utólag bevallja és megfizeti a 27 százalékos áfát. Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés értékvesztése

Nagy Norbert

adószakértő

Könyvírás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink