6895 találat a(z) Áfa cimkére

Alanyi mentesség 2018 Kérdés

Tisztelt Cím! Sok helyen olvastam és a nemrégen végzett kötelező oktatáson is úgy tájékoztattak, hogy az alanyi mentesség határa 2018-ban 12 millió forint lesz. Ehhez képest sehol nem találom elfogadva ezt és nem tudom, hogy most mit mondjak az ügyfeleimnek és azt sem, hogy aki most elérte a 8 millió forintot, de a 12 millió forintot nem, visszajelenthető-e ismét alanyi mentesbe (NAV-nál azt mondták neki, hogy nyugodtan jelentkezzen vissza most decemberben)? Köszönöm válaszukat!

Ingatlanértékesítés, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. külterületi ingatlan (major: földterület, rajta egy gépraktár) értékesítése esetén alkalmazhatja-e az áfatörvény 86. § (j) bekezdés alapján az adómentes számlázást? 16 évvel ezelőtt a vásárláskor az épület áfás volt, melyet visszaigényeltünk. Hogyan kell ezt kezelni az áfatörvény alapján?

Foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás Kérdés

A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás az áfa szempontjából tárgyi mentes vagy áfaköteles tevékenység?

Cégautó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem cégautót vásárolt 2015. évben, de az áfát nem kérte vissza. Most eladja ezt az autót és újat vesz helyette. Az autóértékesítést áfa felszámítása nélkül teheti meg vagy áfás számlát kell kiállítania? Az újonnan vásárolt cégautót készpénzben fizeti ki. A kisvállalkozók beruházási kedvezményét lehet-e érvényesítenni erre a cégautóra? Válaszát előre is köszönöm.Üdvözlettel Huéber Józsefné

Katás egyéni vállalkozó, áfa értékhatár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki adószámos magánszemélyként be volt jelentkezve a NAV-hoz ingatlan-bérbeadási tevékenységre évek óta, tárgyi mentes tevékenységre. 2017.04.01-jén katás egyéni vállalkozásra váltott, ahol alanyi adómentességet választott, és ezzel egy időben bejelentésre került, hogy a bérbeadási tevékenységet magánszemélyként végzi. Az áfatörvény 189. § -a tartalmazza a kötelező arányosítást, de csak a nyilvántartásba vétel esetén. Mi az Önök álláspontja azzal kapcsolatban, hogy mivel az adóalany már nyilvántartásba vett adóalany volt az egyéni vállalkozás indítása előtt is, így a teljes 8 millió forintos bevételi határt lehet figyelembe venni egész évre vagy arányosítani szükséges? Köszönettel:

Alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelem jelenleg áfa hatálya alá tartozik. Jövő januártól szeretne alanyi mentességet választani, de már előre tudjuk, hogy át fog esni az áfatörvény hatálya alá körülbelül áprilistól, arányosítva az évre. A kérdésem az lenne, hogy ez megoldható így? Segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Előző évek bejövő számlái áfatartalmának visszaigénylése 2017-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Egy ügyfél, aki havi áfabevallásra kötelezett több előző évi teljesítésű bejövő számlát most adott át a könyvelési anyagban. A átutalásos számlák bruttó összegének bankból történő kifizetése helyett az előző években – taggal szembeni követelés címén – a pénztárba bevételként le lett könyvelve. 2017. évben a számlák áfatartalma levonásba helyezhető-e, beállíthatók-e az áfabevallásba az előzőekben említett számlák? 2. Előző évek külföldi számlái (hotel, üzemanyag) ebben az évben könyvelhetők-e, mint elkésett számlák? (Ez áfát nem érint) Köszönettel.

Nyílt végű pénzügyi lízing – áfa-visszaigénylés első részlete Kérdés

Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Idézet a válaszából http://adozona.hu/kerdesek/2017_11_30_Szemelygepkocsi_vasarlasa_nyilt_v__rqt "Nyílt végű pénzügyi lízing esetében (voltaképpen egyfajta bérletként felfoghatóan, melyet az áfa szolgáltatásként kezel) a havi bérleti díjak áfája visszaigényelhető, az első részleté – mint a futamidő egészére vonatkozó tétel – egészen, míg a további részleteké a hivatalos futásteljesítmény arányában. Vagyis útnyilvántartás ez esetben kötelező." Az ügyfél nem akar útnyilvántartást vezetni. Ebben az esetben az első részlet áfája teljes mértékben visszaigényelhető? A további részletek áfáját egyáltalán nem igényli vissza. Lehetséges ez így? Válaszát előre is köszönöm.

Bérelt lakás értékesítése Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Társaságunk egy éve bérel egy 58 négyzetméteres lakást egy magánszemélytől. Ezen időszak alatt – a bérleti szerződés szerint – a lakást teljes egészében felújítottuk, a felújítás összesen 7,5 millió forintba került. A bejövő számlák után az áfát visszaigényeltük, a felújítást mint bérelt ingatlanon végzett beruházást aktiváltuk. (Az ingatlan-bérbeadás szerepel a tevékenységi körök között, és a bérbeadást adókötelessé tettük.) A lakás bérlésével és felújításával az volt társaságunk célja, hogy majd bérbe adjuk, és ennek következtében bevételünk keletkezik. A lakás felújítása egy hónapja fejeződött be, a lakás bérbeadását meghirdettük, de bérlőnk még nincs. Időközben a tulajdonos azzal állt elő, hogy jelentkezett a lakásra egy vevő, és el szeretné adni az ingatlant. Kérdésünk: társaságunknak hogyan kell elkönyvelnie a bérelt ingatlanon végzett beruházás kivezetését, keletkezik-e áfa- vagy társaságiadó-fizetési kötelezettségünk? Tisztelettel: Ecker Dániel

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó folyamatos szolgáltatást végez. 2017. 11. 30-ai számlakiállítási időponttal (fizetési határidő és teljesítési határidő 2017. 12. 10.) kiszámlázott 7 850 e bevételt. December 31-ei számlakiállítási időponttal (fizetési határidő és teljesítési határidő 2018. 01. 10.) kiszámlázna 250 e forint bevételt. A decemberi kiszámlázott bevételt áfásan kell-e kiszámláznia? Válaszukat megköszönve.

Festmény – számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy olasz festőművész a világ különböző részein készíti képeit, amelyeket galériákban kiállít, és onnan értékesít, aminek ellenértékét a magyar (egyébként áfakörös) kft.-je számlázza. Milyen áfával számlázza ki a képeit, ha mondjuk egy olasz galériából adja el azokat Franciaországban, vagy mondjuk egy török galériából adja el Törökországban? Előre is köszönöm. Üdv.

Munkaerő-kölcsönzés Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Munkaerő-kölcsönzésről kapott számla áfája levonható-e? Továbbá ez természetbeni juttatásnak minősül-e? Válaszukat köszönöm.

Személygépkocsi vásárlása nyílt végű pénzügyi lízing keretében Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárol. A vásárlásnál nagyobb összeget fizetne, a többit részletekben. Vissza lehet-e az áfát igényelni, és ha igen, milyen mértékben? Ha a lejáratkor azt a lehetőséget választja, hogy megvásárolja a személygépkocsit, vagyis a tulajdonába kerül, akkor a korábban visszaigényelt áfa jogos-e? Kell-e cégautóadót a lízingbevevőnek fizetnie? Nyilvántartásba kell-e venni az autót lízing kezdetén, vagy csak a számlák alapján költségként számolhatja el a fizetett összegeket? Köszönöm szépen előre is a segítséget!

Csődeljárás alatt lévő cég Kérdés

Csődeljárás alatt lévő cég számlájában áfa szerepel. Helyesen számlázott? A számlát befogadó levonhatja az áfát?

Építőipari áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági pályázat keretein belül valósulna meg egy kertészeti beruházás, melynek összértéke 440 millió forint. Ezen belül épül egy új építésiengedély-köteles fólia 300 millió forint értékben, egy napkollektor 25 millió forint összegben, egy engedélyköteles puffertartály 45 millió forintért, és a már meglévő fólia felújítása 70 millió forintba kerül. Kérdésem, hogy a számlát hogyan kell kiállítani, lehet-e a teljes beruházást építőipari fordított áfásan számlázni? Vagy meg kell osztani? Illetve, ha az új fólia nem építésiengedély-köteles lenne, hogyan alakulna az áfa? Válaszát előre is megköszönve.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés értékvesztése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink