6895 találat a(z) Áfa cimkére

Áfa beruházás esetén Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! A következő problémával keresem meg Önöket. Egy kft. egyik tagjának van egy nem lakóingatlan épülete (nyaraló), melyet részlegesen bérbe ad a kft.-nek. Kétszintes, az alsó szintet adja ki raktározási és iroda célra. A kft. felújítaná a teljes épületet, melynek keretében a saját igényei szerint alakítja az alsó szintet. Nyilván nem számolhatja el költségként, és az áfát sem igényelheti vissza az egész után, csak az általa használt rész után. Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy ez esetben hogyan számoljon el a magánszeméllyel: 1. elvégzi a munkát és négyzetméterarányos módon kiszámlázza a beruházás magánszemélyre eső részét vagy: 2. arányosan számolja el az áfát, de akkor mi van a nettó értékkel, azt sem szabadna elszámolni a költségként, ezért ezt nem tartom jó megoldásnak, 3. egyéb módon (válasz Önöktől)? A beruházásra eső visszaigényelhető adót a százalékos megosztás miatt nem állítanánk most be a visszaigénylésbe, hanem csak, ha az aktiválás megtörténik. De azt nem tudom, hogy a 365 napos áfacsúsztatás (ameddig beállíthatom az áfát későbbi bevallásba) erre is vonatkozik-e. Illetve kell-e csúsztatnom, vagy beállíthatom-e a soron következő bevallásba? Köszönettel!

Külföldi honorárium áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes alapítvány egy pályázat keretén belül részt vett egy franciaországi színházi fesztiválon. A színdarab alkotója az amerikai cégén keresztül számlázott honoráriumot az alapítványnak. Az a kérdésem, hogy ennek a számlának van-e áfavonzata? Előre is köszönöm a segítségüket: Vadas Zsuzsanna

EBay – így kell számláznia, ha az online világpiacon értékesít Cikk

Hogyan kell kiállítani egy magyar áfaalany cégnek a számlát, ha termékeit az eBay-en keresztül értékesíti? A vevők között EU-s és nem EU-s adóalanyok, illetve nem adóalanyok is vannak. Írásunk egy olvasói kérdés alapján született.

Ingatlanértékesítés, beruházás, áfa Kérdés

Kedves Szakértő! Egyik cégünk építési telket szeretne vásárolni. Az eladó be van jelentkezve az ingatlanértékesítés áfája alá. Ha jól tudom ebben az esetben, hogy be van jelentkezve, és építési telekről van szó, így egyenes áfás lesz a számla, amit kiállít cégünk számára. A kérdésem az lenne, hogy a mi cégünk, amely viszont nincs bejelentkezve az ingatlanértékesítés áfája alá, levonhatja-e az ingatlanberuházás számlájának az áfatartalmát? Elvégre amikor eladja majd az ingatlant, akkor nem fogja megfizetni az áfát, és mint köztudott az állam nem szereti, ha levonunk áfát olyanra, amire később sem fizetjük meg. Illetve abban sem vagyok biztos, hogyha mondjuk elszámolom csak költségnek a beruházást és nem vonom le az áfát, hogy ez esetben az ingatlanon végzett további beruházás, felújítás áfája levonható-e? Vagy ilyenkor, telek esetében ha ráépít és elválaszthatatlan részét képzi az ingatlannak, akkor vonható, de ha csak egy konténert tesz le, amit bármikor odébb tehet másik telekre az vonható mint ingatlantól független beruházás? Javasoltuk az ügyfélnek, hogy jelentkezzen be az ingatlan áfa alá, mert akkor biztosan vonhatja és megfizeti. Ezzel kapcsolatban viszont felmerült, hogy most szeretne eladni egy másik ingatlant, aminek az áfáját a vételkor nem vonta le. Ilyen esetben az eladáskor be kell fizetnie az áfát, ha időközben most bejelentkezik? Kérem segítsen nekem ebben kacifántos kérdésben, hogy megfelelően tudjunk eljárni! Segítségét előre is köszönöm!

Ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretnénk a segítségüket kérni. Egy kft. épített értékesítési céllal egy ingatlant. Az áfát levonták és visszakapták. 2007-ben kapták meg az ingatlanra a használatbavételi engedélyt. Az ingatlant sajnos nem tudták értékesíteni, ezért úgy döntöttek, hogy bérbe adják 2009-től. A könyvelésben készletként tartjuk nyilván az ingatlant, folyamatosan hírdetik és úgy néz ki, hogy most lenne rá vevő. 2014. január 1-jétől a kft. alanyi adómentességet választott. Azóta akkor adott le áfabevallást, amikor telket értékesített. Azt szeretnénk megkérdezni, hogyan tudja eladni az ingatlant? Áfás számlát kell kiállítania? Az alanyi mentesség választása miatt kellett volna-e arányosítás miatt áfát fizetni? Tárgyi eszköznek át kellett volna-e minősíteni az ingatlant, mivel nem tudta értékesíteni vagy jó helyen van a készleten? Köszönjük a segítségüket! Várjuk válaszukat!

Futópad áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy társaság dolgozóinak komfortérzete biztosításának érdekében elhatározza, hogy vesz egy futópadot és egy-két olyan felszerelést, mellyel kicsit edzhetnek vagy kikapcsolhatnak, akkor ez köztehermentesen elszámolható kiadás? Vagy valamilyen módon terheli eho és szja? Az áfája levonható ezen kiadásoknak? Az eszköz a munkahelyen lesz elhelyezve. A vállalkozás kereskedelmi területen működik, tehát semmilyen fittness-tevékenységhez köthető profilja sincs. Válaszát köszönöm.

Munkaruha elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kölcsönzött munkavállalókat is foglalkoztat, akiknek a munkavégzéshez cégünk biztosítja a munkavédelmi ruházatot a munka törvénykönyve és a munkavédelemről szóló jogszabályok alapján. Amennyiben a ruházat kihordási idején belül az adott munkavállaló kapcsán megszűnik a kölcsönzési jogviszony, a kölcsönbeadó cég felé a munkaruházat beszerzési értékének időarányos részét kiszámlázzuk, áfa felszámításával. A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő írásban megállapodtak, amely alapján a kihordási időn belül le nem adott munkaruházat időarányos értékét érvényesítheti társaságunk. Kérdésem, hogy mindezt áfa felszámításával kell-e számlázni a kölcsönbeadó felé.

Reprezentáció áfája Kérdés

Tisztelt Hunyadné Szűcs Veronika! Korábbi válaszaiból is megfigyelhető, hogy a reprezentációs kiadások áfáját automatikusan levonható áfaként kezeli (így teszi ezt a mai napon közzétett "Céges rendezvényeken adott juttatás adója ás áfája" című válaszában is). Mint ahogy ezt az olvasói felhördülések is megerősítik, ez nem támaszható alá az áfatörvény rendelkezéseivel. Kérem, vizsgálja felül az áfát érintő megállapítását és – szükség esetén – kapjanak erről értesítést az olvasók is. Köszönettel. papattila

Áfahatár-átlépést követő számla helyesbítés Kérdés

Sajnos többször előforduló probléma, hogy a vállalkozó nem figyeli az áfahatárt (hiszen például a katás vállalkozónak nem is kell könyvelő...). Mi a helyes eljárás az olyan esetben, amikor a felek egy konkrét árban egyeznek meg, de utólag kiderül, hogy az eladó már napokkal korábban átlépte az áfahatárt, mint a tényleges teljesítés? A vevő a teljesítés napján készpénzben ki is egyenlítette az ellenértéket, természetesen számla ellenében, melyet az eladó még alanyi mentesként állított ki. Kérheti-e az eladó a teljesítésre az áfa összegét, vagy az általa megkapott összeg tekintendő bruttó bevételnek?

Fizetendő áfát csökkentő önellenőrzés összevonhatóságának lehetősége Kérdés

Egy havi áfabevalló szolgáltató kft. – elszámolási hibából eredően – több évre visszamenőleg (kb.50 hónap), tévesen több befizetendő áfát vallott és fizetett be, ezért szeretné ezt önellenőrzéssel helyesbíteni. Enged-e a jogszabály bármilyen olyan lehetőséget, hogy az így keletkező kötelezettségcsökkenést ne havonta, hanem éves szinten összevontan önellenőrizhesse a kft. A havi helyesbítendő adó összege töredéke az egyébként felmerült fizetendő áfának. Köszönöm.

Skontó könyvelése egyéni vállalkozónál Cikk

Egyszeres könyvelésű egyéni vállalkozó számláit határidő előtt kiegyenlíti a vevő, ennek fejében 4 százalékkal csökkentett összeget utal, azaz 4 százalék skontót alkalmaz. Hogyan kell helyesen könyvelni a pénztárkönyvben (árbevételt, áfát) ebben az esetben? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Céges reprezentáció áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, hogy a 2017. december 9-ei – fenti témával foglalkozó – cikkben http://adozona.hu/altalanos/Rendezvenyeken_adott_juttatas_adoja_es_afaj_3T6JT8 leírtak ezen részét "Az ügyfelek, vendégek és alkalmazottak reprezentációs ellátása bármilyen rendezvény, meghívás stb. keretében mindig egyes meghatározott juttatás. Ugyanakkor a vállalkozói tevékenység érdekében felmerült ráfordítás, így áfája levonható" jogszabályhelyre hivatkozva indokolja meg, miután az áfatörvény 124. § (1) bekezdés j), k), g), valamint h) pontja tételesen tiltja az italt, élelmiszert, vendéglátó-ipari szolgáltatást és a szórakoztatási célú szolgáltatást (SZJ 55.40, 92.33, 92.34, 92.72) terhelő előzetesen felszámított adó levonását. A két információt ellentmondásosnak érzem. Köszönöm válaszát!

Reprezentáció áfája II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem volt reprezentáció kérdéskörben, melyre választ is kaptam az alábbiak szerint: http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_7_reprezentacio_afaja_irj A problémám ezzel az, hogy itt, az Adózónán több helyen is olyan értelmű állásfoglalást láttam, mely kategorikusan tiltja az áfa levonásba helyezését, hiszen alapvetően az étel-ital áfája nem levonható kategória. Ennek alátámasztására ide másolom két kérdést-válasz linkjét is, de több is van: http://adozona.hu/kerdesek/2016_2_26_rendezvenyszervezes_afa_es_adokot_pfs vagy pedig: http://adozona.hu/kerdesek/2016_4_14_Reprezentacio_vagy_egyeb_anyag_ko_qoj Az Ön válaszából mégis azt olvastam ki, hogy Ön szerint az áfa levonható. Vagy félreértettem talán? Pontosítását köszönettel várom.

Katás egyéni vállalkozó EU-n belüli termékbeszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozóként, ha az EU-n belülről terméket szerzek be, kell-e áfát fizetnem utána itthon, illetőleg kell-e bármilyen bevallást készítenem? Köszönöm szíves válaszát.

Telekértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlanügyleteinek helyes áfamegítélésével kapcsolatban merültek fel kérdéseink. 1./ Társaságunk ingatlant szeretne vásárolni. Az adásvételi szerződésben „kivett üzemi terület művelési ágú ingatlan” megjelölés szerepel, természetben ez egy felépítménnyel rendelkező terület. A vételár részletezésénél külön tételként tüntetik fel a felépítmény és a telekingatlan vételárát, valamint az eladó kijelenti, hogy az ingatlanértékesítési tevékenysége körében az általános szabályok helyett az adókötelessé tételt választotta (áfatörvény 86. § (1) bek. j) és k) pontjai, 88. § (4) bekezdése), erről az adásvételi szerződésben nyilatkozott, illetve társaságunk is meggyőződött erről a NAV áfaalanyok nyilvántartási rendszerében. Helyesen jár-e el az eladó, ha a felépítmény mellett a telek vételárát is fordított adóval számlázza? 2./ Társaságunk ingatlant is szeretne értékesíteni. A kérdéses ingatlan ipartelep megnevezésű, osztatlan közös tulajdonban áll, melyen található felépítmény. A felépítmény nem társaságunk tulajdona. Társaságunk ingatlanértékesítés tekintetében az általános szabályok szerint adózik. Jól gondoljuk-e, hogy a telek értékesítésekor áfamentesen kell számláznunk, mert osztatlan közös felépítménnyel rendelkező területről van szó? Amennyiben a telek az értékesítést megelőzően megosztásra kerül, és külön helyrajzi számon szerepel majd a mi tulajdonunk, akkor az értékesítés áfamegítélése változik, azaz 27% áfával kell számláznunk?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés értékvesztése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink