6895 találat a(z) Áfa cimkére
Közös költség továbbszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott Kft. ingatlan-bérbeadást számláz 27 százalék áfával. Kérdésem, hogy új bérlő esetén, ha szerződés alapján az első havi közös költséget, mint a birtokbavétel feltételeként megfizeti bérbeadó részére, úgy azt számláznia kell-e, illetve, ha igen, akkor ugyanúgy 27 százalék áfával vagy más módon? Későbbiekben a bérlő szerződés szerint közvetlenül a társasház részére fizeti majd a közös költséget. Válaszát előre is köszönöm szépen.
Előleg: áfa visszaigénylése későbbi időpontban
Kérdés
Tisztelt Szakértők Könyvelőprogramunk nem alkalmas arra, hogy fizetett előleg esetén egy későbbi áfabevallási időszakban helyezzük az áfát levonásba, mint az előleg megfizetésének időpontja. Helyes ez így? A fizetett előleg áfáját csak az adott teljesítési időszakban lehet visszaigényelni?
Norvég cégtől beszerzés belföldről (láncügylet) II.
Kérdés
Kedves Nagy Róbert! Köszönöm szakmai válaszát. Álláspontja szerint a "C" Kft. jól számláz, hogyha a megrendelőknek "D" cégeknek 27 százalék áfával növelten számláz, ha belföldi, ha közösségen belüli akkor mentes és szintén áfamentes export, ha harmadik országba számláz. További kérdéseim merültek fel: 1. A norvég cég mit kell, hogy tegyen, hogy helyesen járjon el? A "C" Kft. a gépekre eddig nem áfás számlákat kapott, mert a norvég cég nincs itt Magyarországon. Gondolom a gyártó "A" egyéni vállalkozó sem számláz a norvég felé áfásan. Mit kell, hogy tegyenek, hogy megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak? 2. A "C" Kft. fuvarozó céget bíz meg minden egyes kiszállításhoz, melynek a költségeit viseli, de van amikor a gyártó "A" átvállalja a szállítási költségeket, ettől még a "C" Kft. részéről ez az eladás az áfatörvény 26. §-a szerintinek számít? 3. Hogyha a norvég cég "B" cég nem hajlandó magyar áfával növelt számlát küldeni, mit lehet tenni? Köszönöm válaszát előre is.
Tovább lehet csökkenteni az adóterheket az ÁSZ elnöke szerint
Cikk
A személyi jövedelemadó, a járulékok és a munkabérek után fizetendő vállalkozói közterhek további csökkentését sürgeti az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Domokos László a Magyar Idők mai számában megjelent interjúban úgy fogalmazott: ettől a reálbérek emelkedése és a családok anyagi biztonságának növekedése remélhető.
Gázkészülék-szerelő tehergépkocsijának áfája
Kérdés
Másodállású gázkészülék-szerelő egyéni vállalkozó tehergépkocsit lízingel. A lízing zártvégű pénzügyi lízing. A kezdő befizetés a tehergépkocsi 3 721 ezer forintos árából 2 000 ezer forint. Amikor a tehergépkocsit megvásárolta, 3 hónapig betegállományban volt műtét miatt. Negyedéves áfabevallóként ezért a 2-3. negyedévben nem vontunk le tehergépkocsi áfát. A májusi vásárlás óta eltelt időben kb. 40 százalék a magánhasználat az útnyilvántartás alapján. Kérdésem a következő: 1. Zártvégű lízingnél a számla áfatartalmát vissza lehet-e igényelni a magánhasználat kivételével? 2. A magánhasználat aránya negyedévenként változik, tehát ezt mindig korrigálni kell? Ha igen, mennyi ideig? Tehát például visszaigényeljük a 791 ezer forint áfa 60 százalékát: 475 ezer forintot, majd a következő negyedévben, ha több a magánhasználat, visszafizetünk belőle? 3. A magánhasználatot az útnyilvántartással igazoljuk majd? Köszönettel: L. Edit
Egyesület áfás tevékenysége
Kérdés
Sportegyesület áfás lett. Az alaptevékenységében benne van sportrendezvények, táborok, tornák szervezése, sportolók és csapatok indítása szakszövetségi bajnokságokon.. Kiszámláztunk az MLSZ nek sporttáborszervezést, ahol a mi sportolóink is részt vettek. Áfásan vagy mentesen kell kiszámlázni? Mit értünk közszolgáltatón, mert az alapszabályban a sporttáborszervezés benne van, tehát ami az alapszabályban van, azt csináljuk, akkor ebben a tekintetben közszolgáltatók vagyunk, igaz? Tehát mentesen kell számlázni. Köszönöm a választ!
Épitkezés és kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) Három tagja van a társaságnak. A társaság a tagok tulajdonában lévő telken (egyéb telkeken is amelyek a megrendelők tulajdonában vannak) lakóházat épít, kulcsra készen. Értékesíthet lakóházat telek nélkül? Ilyen esetre is vonatkozik az öt százalékos áfa? A lakóház ilyenkor albetétes helyrajzi számot fog a kapni a földhivatali nyilvántartásban, vagy csak egyszerűen fel kell rajzoltatni úgy, mintha a telektulajdonos építette volna? 2.) Ha a telektulajdonosok, akik egyben cégtulajdonosok is, magánszemélyként megkötik a szerződést a céggel a lakóház építésére, akkor a cégnek, mint kapcsolt vállalkozásokat be kell jelenteni a saját tagjait a NAV felé? Nagyon szépen köszönöm.
Áfa alanyi mentes értékhatár számítása III.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előző kérdésemre adott válaszában hivatkozik az áfatörvény 2. § a) pontjára, miszerint: e törvény alapján adót kell fizetni: a) adóalany által – ilyen minőségében – BELFÖLDÖN és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása... után. Véleménye szerint a személyszállítás külföldi szakaszát is figyelembe kell venni az alanyi mentes értékhatár számításánál, annak ellenére, hogy a törvény szerint annak a teljesítési helye (útvonal) külföldön van. Ha jól értelmezem, és a 2. § a) pont csak a belföldi teljesítésű szolgáltatásnyújtásra utal, akkor a kérdésem, hogy a külföldi teljesítési helyű szolgáltatást (áfatörvény hatályán kívüli) melyik szakasz emeli be az értékhatár számításába, ugyanis a 188. § a 2. § a)-ra hivatkozik vissza. Köszönöm válaszát.
Ló bérbeadása magánszemélyként
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbiakban kérnék segítséget Önöktől. Egy magánszemély tulajdonában van egy állat, történetesen egy ló. Szeretné bérbe adni egy cégnek, és az ott felmerült kiadásokból, költségekből az áfát visszaigényelni (állatorvosi költség, patkolás, nyereg, tartási díj, zab stb.). Milyen teendői vannak a magánszemélynek? Elég egy bérbeadási szerződés? Adószámos magánszemélyként kell-e szerepelnie vagy áfakörösként (a bérbe vevő cég áfa-visszaigénylése miatt)? TEAOR:7739 (Egyéb gép, tárgyi eszköz kölcsönzése)? A későbbiekben a ló versenyeztetését tervezi, amelyhez szponzorokat fog keresni. Kérdés lenne, hogy – Szükséges-e bármilyen speciális engedély az állat versenyeztetéséhez? – A szponzori díjról számlát kell-e kiállítani? – Marketingszolgáltatásként szerepelhet-e az esetleges számlán? A versenyeztetés során, ha helyezést, díjat, nyereményt kap a ló, annak milyen könyvelési és bizonylatolási kötelezettsége van? Valamint van-e köze ennek a szerencsejátékhoz? Segítségüket előre is megköszönve, tisztelettel: Gálicza Zoltán Ottóné
Falusi vendégház reggeliztetés – kedvezményes áfakulcs
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Falusi vendégházat üzemeltető kft. opcionálisan reggelit biztosít vendégei számára, amit a vendégház saját konyha-étkezőjében felszolgál. Ez a konyha természetesen az ételek előállításához szükséges berendezésekkel felszerelt, de külön engedély nincs rá. Ebben az esetben – az engedély híján – nem is minősül melegkonyhának, ami – ha jól értelmeztem a NAV oldalán olvasható tájékoztatót – feltétele a kedvezményes adókulcs érvényesítésének? Ha ez valóban a jogosulatlanságot jelenti, megoldás lehet-e, ha a kft. bérleti szerződést köt egy másik – a közelben működő – céggel, amelynek van engedéllyel rendelkező melegkonyhája, és a reggelit ott készítené el, s onnan átszállítva szolgálná fel a vendégeinek? Köszönettel várom válaszukat!
5 százalékos áfakulcs vendéglátásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk éttermi vendéglátással foglalkozik. A helyben készített és fogyasztott ételek és italok áfakulcsa 2018.01.01-től 5 százalékra változott. A vállalkozás pénztárgépet üzemeltet. Azonban a pénztárgép szervizelésével foglalkozó vállalkozó nem tudta átállítani a pénztárgép áfakulcsát 18-ról 5 százalékra január 1-jétől, csak 01.08-án sikerült ezt megtennie. Eddig a napig a pénztárgépből előállított nyugták és napi zárások 18 százalékos áfakulcsot tartalmaznak. Mi a helyes eljárás az elszámolás során? Eddig a napig keletkezett bevételéből 18 százalék áfát kell fizetni a vállalkozásnak, vagy automatikusan alkalmazhatja a kedvezményes, 5 százalékos áfamértéket?
Áfa-adatszolgáltatás
Kérdés
A most érvényes rendszerben az 1 millió forint áfatartalmú számlákról kell részletes adatokat szolgáltatni. De nemcsak a vevő, hanem a szállítói számlákról is. Július 1-jétől a szállító számlákról már nem kell, csak a vevőkről? Köszönettel.
Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó – számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó szolgáltatást nyújt (piackutatás, toborzás) egy horvát (EU-n belüli) áfás cégnek. A horvát cégnek nincs Magyarországon telephelye, illetve nem regisztrált az áfában. Az egyéni vállalkozó Magyarországon végzi a tevékenységét a horvát cég részére. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan kell számláznia az áfa tekintetében? Üdvözlettel: Pintér László
Ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kerületi önkormányzat – amely egyben kft.-nk egyszemélyi tulajdonosa is – Szlovákiában fekvő üdülőjének felújítási tervei elkészítésével bízta meg cégünket. A feladatot teljes egészében egy szlovák tervező iroda bevonásával, mint alvállalkozóval készíttettük el. Számlájukat befogadtuk, kifizettük. Szlovák áfaregisztrációnkat követően szlovák adószámunkkal, szlovák áfamértékkel állítottuk ki a számlánkat a megbízó önkormányzat felé, amely ezt a számlát nem hajlandó befogadni, és a magyar áfaszabályok szerinti számla kiállítását várja tőlünk. Kérdésem, hogy helyesen jártunk-e el számlánk kiállításakor, vagy az önkormányzatnak van igaza, és a magyar adószámunk alatt kell – 27 százalékos áfamértékkel – kiállítanunk a számlát az elvégzett munkáról? Köszönettel a gyors válaszért.
Személygépkocsi áfája
Kérdés
Egyéni vállalkozó 2016. évben, nyíltvégű lízinggel személygépkocsit vásárolt. Az első törlesztés áfáját ugyanebben az évben visszaigényeltük. 2018-ban a gépkocsit értékesíteni szeretné. Kérdésünk, hogy keletkezik-e áfa-visszafizetési kötelezettsége?