6895 találat a(z) Áfa cimkére
Élőállat értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem lovat értékesített Magyarországról Szlovéniába magánszemélynek (vagyis nincs a partnernek közösségi adószáma). Az a kérdésem, hogy ebben az esetben – lévén szó élőállat értékesítésről – milyen áfatartalmú számlát kell kiállítani a szlovén magánszemély felé. Köszönettel: Kriszti
Ingatlan beszerzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vásárolni szeretnénk nem továbbértékesítési céllal egy irodát telekhányaddal. A számlát fordított adózással kapjuk meg, tehát az áfát mi – a vevő – fizetjük meg. Cégünk alapból áfalevonásra jogosult adóalany, de az ingatlanértékesítésre vonatkozóan nem jelentkezett be az áfakötelességre. Kérdésem az lenne, hogy beszerzéskor szerepeltethetem-e az áfabevallásban a fizetendőként megjelölt adót (29. sor) a levonhatóba (66. sor) is? A későbbiek során, ha értékesítjük az ingatlant – vagy egy részét – akkor áfamentesen értékesítjük? Üdvözlettel: Meixner Géza
Ausztriai munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar kft. Ausztriában épít kerítést. Áfa szempontjából hová sorolható a tevékenység (speciális jellege miatt hol ad be a cég bevallást, a magyar áfatörvény hatálya alá tartozik-e az ügylet)? EU-s adószámmal számlázható-e, vagy kinti adószámot kell kérni rá? Köszönettel.
Egyéni vállalkozás szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katatörvény hatálya alá tartozó vállalkozó, aki az egyéni vállalkozását 2017.11.14-ével kezdődően szünetelti. A szüneteltetés megkezdéséig több vevő nem egyenlítette ki az egyéni vállalkozó által kibocsátott számlát. A szüneteltetés idején befolyt bevétel a 2017. évi bevétel része? Jelenleg alanyi mentes tevékenységet folytat a vállalkozó. A szüneteltetés megkezdéséig befolyt bevétel alapján 2018. évtől nem tartozik az áfatörvény hatálya alá a vállalkozó, de a kibocsátott számlák alapján a bevétel időarányosan meghaladja a 8 millió forintot. Ez alapján az egyéni vállalkozó 2018. évben áfásan kell, hogy számlázzon? Köszönöm a válaszát.
Ingatlanértékesítés áfaszabályai
Kérdés
Saját tulajdonú ingatlan értékesítése, amennyiben nem az áfatörvény általános szabályai szerint számolom el az áfát.
Belföldi rendezvény EU-n belüli továbbszámlázása
Kérdés
Egy nemzetközi cégcsoport Magyarországi tagjaként idén ránk jutott a cégcsoport ifjú tehetségeinek szóló rendezvény megszervezése itt, Magyarországon. (Minden számlát mi fogadunk be és fizetünk ki.) A rendezvénnyel kapcsolatban felmerülő költségek: – szállás – étel, ital – meeting room bérlés – esti hajókázás. A rendezvény költségeit arányosan minden országnak (EU-s) továbbszámlázhatjuk. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem: 1.) A továbbszámlázáskor a kimenő számláinkon milyen áfamérték kell, hogy szerepeljen? 2.) Ha a fenti szolgáltatásokat továbbszámlázzuk, akkor a bejövő számláim után az egyes meghatározott juttatások utáni 43,66 százalékos adóteher felmerül vagy sem? Válaszukat előre is köszönöm.
Gumiabroncs és szerelés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaság több cégautóval rendelkezik, amelyeket a tevékenységéhez használ, ami nem gépjárművekkel kapcsolatos. A cégautókon lecseréltette a nyári gumikat télire. Több szolgáltatót vont be a gumicserébe, több telephelyük is van. Az egyes szolgáltatók teljesen eltérően számlázták a gumicserét és magát a téli gumit: egyes esetben külön számlán a terméket, külön a munkadíjat. Más esetben egy számlára került a téli gumi és a munkadíj. Iparűzési adó és általános forgalmi adó szempontból sem mindegy, hogy ítéljük meg a kérdést, termékbeszerzés-e a gumi, igénybevett szolgáltatás-e a munkadíj (számlázási gyakorlattól függetlenül), vagy az egész esetet komplexen figyelembe véve szolgáltatásról beszélhetünk? Ha szolgáltatás, a gumiabroncsot is tartalmazó összegre alkalmazható az 50 százalékos áfalevonhatóság személygépkocsik esetében? Válaszukat előre is köszönjük.
Használt személygépkocsi Németországból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett cégünk Németországban használt személygépkocsit vásárolt, amelyet magyarországi rendszámmal ellátva itthon szeretnénk használni. A német kereskedő német áfaösszeggel (19%) állította ki a számlát. Kell-e itthon a cégünknek áfát fizetni? Helyesen állították-e ki német áfával a számlát? Mi a teendőnk? Köszönöm válaszát.
Alanyi adómentes értékhatár túllépése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó október 31-ei teljesítésű számlájával átlépi a 8 millió forintos alanyi mentes értékhatárt. Ez a számla fordított adós, mert építésiengedély-köteles (erről rendelkezik nyilatkozattal) beruházás alávállalkozójaként számláz. Áfakörös lesz ebben az esetben, és be kell jelentenie? Válaszát előre is köszönöm!
Közösségi jutalék számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy árufuvarozással foglalkozó cég külföldi áfát igényel vissza. A visszaigényléssel egy külföldi céget bíz meg (ez lehet francia, német, osztrák), amely a szolgáltatást kiszámlázza jutalékként. A számla összege áfát nem tartalmaz. Kérdés: az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni a jutalékszámlát? Kérem mielőbbi válaszát! Tisztelettel.
Mentőautó-vásárlás EU-ból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó (tevékenysége: TEAOR 869003) vásárolt Németországból, autókereskedőtől egy mentőautót. A számla áfásan lett kiállítva. Csak az egyéni vállalkozó neve szerepel rajta, az egyéni vállalkozói adószáma nem. A forgalmiban is a magánszemély neve van feltüntetve. Kell-e itt bejegyeztetni üzemben tartóként, hogy a vállalkozásában használja az autót? Felvehető-e a tárgyi eszközök közé, ha a számlán csak a vállalkozó neve szerepel? Kell-e az áfa miatt bevallást küldeni (nincs uniós adószáma egyiknek sem)? Felmerül-e cégautóadó-fizetési kötelezettség?
Újnak nem minősülő ingatlan értékesítése áfafizetés választása esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2014-ben építtetett egy négylakásos társasházat. 2016. év végén lejárt a 2 éves időkorlát, tehát az ingatlanok már nem új építésűek. 2017. január 1-től az ingatlanok értékesítésére és bérbeadására az áfakötelezettséget választottuk. Kérdezném, hogy az idén értékesített lakások után az áfafizetési kötelezettség 5 vagy 27 százalék? Válaszát köszönöm!
Lejárat előtti értékesítés nyilt végű pénzügyi lízingnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy partnercégünk nyílt végű pénzügyi lízing szerződést kötött 3 évre egy személygépjárműre, amely szerződést a lejárat előtt felmondanak, de nem a lízingbe vevő kívánja megvásárolni a gépjárművet, hanem kijelöl rá egy vevőt. A gépjármű vevője kapcsolt vállalkozása a lízingbe vevőnek, a lízingbeadó fogja kiszámlázni az autót, és nem piaci értéken értékesítik a gépjárművet. Abban az esetben, ha nem piaci értéken vásárolják meg az autót, keletkezik-e áfa-, illeték vagy társaságiadó-fizetési kötelezettség? Üdvözlettel: Szűcs Ildikó
Tárgyi adómentes tevékenységhez beszerzett eszköz EU-ból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfakörbe is bejelentkezett kft., amely EU-adószámmal nem rendelkezik. 99 százalékban tárgyi adómentes egészségügyi szolgáltatást végez, és ehhez orvosi eszközt vásárolna az EU-ból, melynek értéke 10 ezer euró alatti. A német cég kérdezte az EU-adószámot és közöltük, hogy az nincs, nem is szeretnénk kiváltani egyelőre. Ha a német cég így áfával növelt értéket számláz ki felénk, kell-e itthon erről adatot szolgáltatnunk, illetve további áfamegállapítási kötelezettségünk van-e? Amennyiben a későbbiekben az így beszerzett eszközt itthon értékesítjük, kell-e majd áfát felszámítanunk? Több régi használt, itthon vásárolt orvosi eszközt, melynek áfáját nem vontuk le a tevékenység adómentessége miatt, ha eladjuk, azokat áfamentesen értékesíthetjük?
Utazási iroda számlázása
Kérdés
Utazási iroda, amely Magyarországon lévő szálláshelyet bérel, annak költségét kiszámlázza egy romániai utazási irodának, fordított adózással, mivel mindkét vállalkozásnak van közösségi adószáma. A magyar utazási iroda visszaigényli a szállás után kiszámlázott levonható áfát, az értékesítésnél pedig a fordított áfa szabályait alkalmazza. Nem árrés szabályai szerint adózik, hanem az általános szabály szerint. A kérdésem az lenne, hogy helyesen jár-e el az áfa szempontjából, amikor kiszámlázza és visszaigényli az áfát? Köszönöm a segítséget.