6502 találat a(z) ÁFA cimkére
EU-s szolgáltatás igénybevétele uniós adószám nélküli partnertől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk weboldalának fejlesztésével, közösségi oldalainak kezelésével egy spanyol magánszemélyt bízott meg, aki Spanyolországban regisztrált adóalany magánszemély. A szolgáltatásról számlát állított ki. A személy EU-s adószámmal nem rendelkezik, cégünk, a számlát befogadó fél viszont igen. Hogyan kell eljárni a számlával kapcsolatos áfa kezelésénél? Mint általában minden más EU-s szolgáltatás igénybevételénél, a fizetendő és (a feltételek teljesülése esetén) a levonható áfát fel kell számítani? Ez esetben az áfabevallás mely soraiban kell feltüntetni ezeket a tételeket, mivel az A60-as összesítő bevallásban feltüntetni adószám hiányában nem lehet? Válaszát előre is köszönjük.
Közösségi útdíj és termék továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Nemzetközi fuvarozással foglalkozó vállalkozás egyik gépkocsiját fuvarozásra bérbe adja egy magyarországi alvállalkozójának. Ehhez a gépkocsihoz tartozó, a vállalkozás elszámolásain szereplő útdíjat és egyéb termékeket az alvállalkozónak továbbszámlázza. A kérdésem az, hogy helyesen jár-e el a vállalkozás, ha: 1. a közösségi, áfás bejövő számla alapján az útdíj nettó összegét számlázza tovább az alvállalkozónak, 27% áfa felszámításával (a külföldi áfát a vállalkozás az adott országtól visszaigényli), 2. a közösségi, áfa nélküli bejövő számla alapján az útdíj összegét szintén 27% áfa felszámításával számlázza tovább az alvállalkozónak, 3. közösségi, áfa nélküli bejövő számla alapján terméket (mely a fuvarozással és a bérbe adott gépkocsival összefügg) is a 27% adó felszámításával számlázza tovább? 4. Ezekben az esetekben alvállalkozó jogosult levonni a felszámított áfa összegét?
Szakkönyvvásárlás az USA-ból Kérdés
Cégünk szakkönyvet vásárolt az Egyesült Államokból, amit a DHL szállított ki. Nincs rá vám és vámáfa. Kell ilyen esetben áfát fizetni a NAV felé, és szolgáltatásnak vagy terméknek minősül az így megvalósult szakkönyvvásárlás?
Tárgyieszköz-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha áfaalanyiság alatt magánszemélytől beszerzett (tehát nem volt áfalevonás) tehergépkocsit kíván értékesíteni egy cég, amely közben alanyi áfamentes lett, akkor is áfásan kell a tehergépkocsit értékesítenie? Válaszát köszönöm!
Adatszolgáltatás az áfáról: a gazdaság fehéredését várja a minisztérium Cikk
2018. július 1-jétől élesben indul a gazdaságfehérítés újabb eszköze: az online számlázás. A kormány több mint egy éves felkészülési időt biztosít az átállásra, amelyhez az adóhivatal minden segítséget megad. Mától már elérhető a vonatkozó miniszteri rendeletmódosítás tervezete és a jellemzően a számlázó szoftver fejlesztőknek szóló, informatikai részleteket pontosan meghatározó leírások is.
Ingatlan-bérbeadás áfája, egyéni vállalkozó, aki magánszemély Kérdés
Egyéni vállalkozó alanyi adómentességet választott az áfában. Az ingatlan-bérbeadási tevékenységet nem egyéni vállalkozóként, hanem önálló tevékenységet folytató magánszemélyként végzi. Főszabályként az alanyi mentes adóalap számításánál az ingatlan-bérbeadásból származó bevétel beleszámít az alanyi mentes adóalap számításába. Az egyéni vállalkozásában az alanyi adómentes adóalap határ számításánál bele kell-e számítani a magánszemélyként kapott ingatlan bérbeadás bevételét, tekintettel a személyi jövedelemadóról szóló törvény 3. § 17. pontjára is?
Áfa visszaigénylése áfamentesre áttérés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bonyolult kérdéssel fordulok Önhöz. Egy vállalkozás 2014.12.31-ig áfakörben volt, de 2015.01.01-től mentességet választott. Az utolsó áfabevallást 2014. IV. negyedévét önellenőrizni kellett egy támogató eljárás miatt. Ebben fizetendő adója keletkezett. Az eredeti bevallásban volt III. negyedévről áthozott göngyölített adója és a visszaigényelhető adója sorban szerepelt összeg. Mi a teendő ilyen esetben? Ha adómentes lesz, akkor az addig jogosan levont, visszaigényelhető adóval mi lesz? Elveszik? Netán be kell fizetni? Segítségét köszönöm. Bea
Külföldi időszakos elszámolású számlák könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném tájékoztatásukat kérni az alábbiakban belföldi kft. vonatkozásában: 1.) Külföldi partner számára devizában kiállított időszakos elszámolású számla esetén milyen árfolyammal könyveljük le a számla forint értékét: a szerződés szerinti (számviteli) teljesítés dátuma szerint vagy az áfa teljesítés szerinti árfolyammal? Mely időszak áfabevallásába kerül be a számla értéke mint tájékoztató összeg, a számviteli vagy az áfa teljesítési dátumával? Az áfabevallásba milyen árfolyamon kell átszámítani? 2.) Külföldi partnertől kapott, devizában kiállított számla esetén a számla kelte eltér a szerződés szerinti teljesítés dátumától, ebben az esetben milyen árfolyammal rögzítjük a könyvelésben és az áfabevallásban? Illetve mely időszaki áfabevallásba fog bekerülni az értéke mint fizetendő és levonható áfa? Köszönöm válaszukat!
Áfa levonhatósága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy a levont áfát meddig tudom figyelembe venni az áfabevallásnál? Tehát mintegy 3 éve nem lett levonva egy számla áfája, ezt figyelembe tudom-e most venni és levont áfaként szerepeltetni az áfabevallásban? Vonatkozik erre is az 5 éves elévülési idő? Várom válaszukat.
Áfaarányosítás számítása Kérdés
Üdvözlöm! Áfaarányosítással kapcsolatban a kérdésem: A kft. havi áfabevalló és van áfás, valamint tárgyi adómentes bevétele is. Minden hónapban külön-külön megállapítom az arányosítással levonható áfa összegét, ekkor a havi bevételek arányában. Ha a teljes évet veszem alapul (január 1-jétől december 31-éig) a ténylegesen levonható áfa megállapításához, és az egész évre vonatkozó arányszámmal számolva változik (mert biztosan fog) a levonható áfa (éves szinten számított) összege, mit tehetek? Az ilyen módon keletkezett eltérés összegét "építsem be" a decemberi áfabevallásba vagy könyveljem egyéb ráfordításként – esetleg egyéb bevételként? Milyen módszert ajánlanának, hogy a leghatékonyabb legyen a könyvelés?
Importáfa levonása Kérdés
Ügyfelem 2017 novemberében fagyigépet vásárolt Kinából. Ez a gép a tevékenységéhez kell majd. Sajnos a kínai fél nem erről adott számlát és kisebb összegben. A vámosok megnézték a csomagot, a vételár alapján vetettek ki 114. ezer forint áfát a cégre. Még annyit, hogy a kis összegről a számla nem a cég nevére szól, hanem a magánszemély tulajdonos nevére. A cég befizette az importáfát a vámhatározat alapján, csak nekem mint könyvelőnek kérdésem, hogy most a decemberi áfabevallásnál levonhatom-e számla hiányába az áfát? Kérdeztem a NAV-ot, ők sem tudják. Válaszukat köszönöm
Közös költség továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott Kft. ingatlan-bérbeadást számláz 27 százalék áfával. Kérdésem, hogy új bérlő esetén, ha szerződés alapján az első havi közös költséget, mint a birtokbavétel feltételeként megfizeti bérbeadó részére, úgy azt számláznia kell-e, illetve, ha igen, akkor ugyanúgy 27 százalék áfával vagy más módon? Későbbiekben a bérlő szerződés szerint közvetlenül a társasház részére fizeti majd a közös költséget. Válaszát előre is köszönöm szépen.
Előleg: áfa visszaigénylése későbbi időpontban Kérdés
Tisztelt Szakértők Könyvelőprogramunk nem alkalmas arra, hogy fizetett előleg esetén egy későbbi áfabevallási időszakban helyezzük az áfát levonásba, mint az előleg megfizetésének időpontja. Helyes ez így? A fizetett előleg áfáját csak az adott teljesítési időszakban lehet visszaigényelni?
Norvég cégtől beszerzés belföldről (láncügylet) II. Kérdés
Kedves Nagy Róbert! Köszönöm szakmai válaszát. Álláspontja szerint a "C" Kft. jól számláz, hogyha a megrendelőknek "D" cégeknek 27 százalék áfával növelten számláz, ha belföldi, ha közösségen belüli akkor mentes és szintén áfamentes export, ha harmadik országba számláz. További kérdéseim merültek fel: 1. A norvég cég mit kell, hogy tegyen, hogy helyesen járjon el? A "C" Kft. a gépekre eddig nem áfás számlákat kapott, mert a norvég cég nincs itt Magyarországon. Gondolom a gyártó "A" egyéni vállalkozó sem számláz a norvég felé áfásan. Mit kell, hogy tegyenek, hogy megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak? 2. A "C" Kft. fuvarozó céget bíz meg minden egyes kiszállításhoz, melynek a költségeit viseli, de van amikor a gyártó "A" átvállalja a szállítási költségeket, ettől még a "C" Kft. részéről ez az eladás az áfatörvény 26. §-a szerintinek számít? 3. Hogyha a norvég cég "B" cég nem hajlandó magyar áfával növelt számlát küldeni, mit lehet tenni? Köszönöm válaszát előre is.
Tovább lehet csökkenteni az adóterheket az ÁSZ elnöke szerint Cikk
A személyi jövedelemadó, a járulékok és a munkabérek után fizetendő vállalkozói közterhek további csökkentését sürgeti az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Domokos László a Magyar Idők mai számában megjelent interjúban úgy fogalmazott: ettől a reálbérek emelkedése és a családok anyagi biztonságának növekedése remélhető.