1349 találat a(z) áfabevallás cimkére
Áfa
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy belföldi társaság Németországban konferenciát szervez. A lebonyolításhoz a német adóhatóságtól német adószámot és német közösségi adószámot igényelt. Az áfatörvény 43. § (1) d) alapján a természetes személyek felé a cég német adószámával és német áfakulccsal kell számlázni a konferencia belépődíját, és Németországban kell áfabevallást benyújtani a fizetendő áfa tekintetében. Az áfatörvény 42. §-a alapján a közösségi adóalanyok és a közösségen kívüli adóalanyok felé fordított áfával kell a számlát kiállítani. Véleményünk szerint a közösségi adóalanyok és közösségen kívüli adóalanyok felé nem a cég német adószámával, hanem a magyar adószámával kell a számlát kiállítani és a közösségi adóalanyok és közösségen kívüli adóalanyok részére nyújtott szolgáltatás ellenértékét nem a német áfabevallásban, hanem a magyar áfabevallásban kell bevallani. A konferenciaszervezés nem keletkeztet Németországban telephelyet. Ezért az árbevétel és az összes felmerülő költség Magyarországon keletkezik. Szerintünk a konferenciához kapcsolódó, bejövő számlák áfatartalmát a magyar áfabevallásban kell szerepeltetni úgy, hogy a konferenciát szervező cég minden adóalany partnerének megadja a magyar közösségi adószámát, és a bejövő számlákat a partnerek fordított adózással állítják ki a cég felé. Szerintünk a német áfabevallásban a fizetendő áfát nem lehet szembeállítani a cég felé nyújtott szolgáltatások levonható áfájával. Kérjük véleményüket a fentiekre vonatkozóan.
EU-s adószám hiánya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. EU-s adószám hiányában szerzett be terméket, vett igénybe szolgáltatást az EU-ból, és csak ezt követően kért EU-s adószámot. A szolgáltatások némelyikéről nincs számla, de bankszámláról fizette ki a kft. a szolgáltatást, és helyes eljárás esetén Magyarország lenne a teljesítési hely. Vannak olyan szolgáltatásokról szóló számlák (Facebook), amelyeken szerepel a csak később igényelt és megállapított EU-s adószám, és nincs felszámítva külföldi (ír) áfa. Ezeket a beszerzéseket fel lehet tüntetni az áfabevallásban, illetve az A60-ason? Ha igen, melyik időszakban? Ha nem, lehet-e valahogyan orvosolni a mulasztást? Válaszát előre is köszönöm!
Áfabevallás kitöltése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfabevallás kitöltésénél, amikor egy darab számlában az áfa összege eléri termék értékesítésekor vagy termék vásárlásakor a 100 ezer forintot, akkor fel kell azt tüntetni a 1765-ös nyomtatvány 1765 M részében idén januártól a bevallási időszak kötelezettségének megfelelően? Az egyéni vállalkozónak, ha részére nem fizetik ki a számla értékét, akkor a teljesítés keltétől számított 45 nap leteltével, amikorra ez a nap esik, attól függően, hogy éves, negyedéves vagy havi áfabevalló, be kell fizetnie az áfát? Ez hogyan valósul meg kettős könyvelés esetén? Más kérdés: 2009-es szja-bevallásban felcseréltem véletlenül egy számot, ezt ki lehet javítani még? Köszönettel: K.
Számlakorrekció közösségi adómentes értékesítés helyett
Kérdés
2013-2016. között terméket vásároltunk, mellyel kapcsolatos számláinkat közösségi adómentes értékesítésről állította ki partnerünk. 2016. év végén partnerünk egy belső revízió során megállapította, hogy ezen számláikat 27%-os magyar áfatartalommal kellett volna kiállítaniuk, tekintettel arra, hogy a terméket közvetlenül a magyarországi raktárukból szállították ki. Ezen tévedésüket úgy korrigálták, hogy 2017. februárjában megküldték a helyesbítő számláikat magyar adószámuk alatt, 27%-os áfatartalommal kiállítva, melyek helyesbítik a korábban kiállított számláikat. Ezután közlik a következőket: A számlák áfatartalmát már átutalták a magyar adóhatóságnak, így ezt az áfaösszeget, mint előzetesen felszámított, levonható adót az áfabevallás során az adóhatóságtól igényeljük vissza, majd utaljuk át részükre. Mellékeltek egy kimutatást, illetve táblázatot is a négy év során kiállított "eredeti" számláikról is. Kimutatták, hogy mennyi a számukra utalandó áfaösszeg. "Fájdalomdíjként" a több mint 4 millió forint számukra utalandó összeg 3%-át megtarthatjuk, illetve engedmény formájában "jóváteszik" tévedésüket. Szeretném segítségüket kérni ezen feladatom megoldásához. Szeretnék mind a szakmai, mind az emberi szempontoknak megfelelni. Az áfatörvény és az áfabevallás tanulmányozása során egyre jobban elbizonytalanodom. Ismereteim szerint ez egy áfabevallást érintene, de akkor még ott vannak az A60-asok, majd az ügyletnek a könyvelésben való megjelenítése. Előre is köszönöm!
Olajfúró berendezés számlázása és áfabevallásba állítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy már feltett kérdéssel kapcsolatban szeretnék új információkat megosztani, pontosítani. http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_20_Olajfuro_berendezes_szamlazasa_es_ceg#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Egy olajfúrással foglalkozó magyarországi kft. állítja ki a számlát egy szintén olajfúrással foglalkozó törökországi cégnek egy olajfúró berendezés értékesítéséről. A berendezés már több éve Törökországban van, mivel a török cég eddig bérelte azt, most viszont szeretnék megvásárolni. Milyen számlázással kapcsolatos előírásokat kell figyelembe venni? Mi ennek a tevékenységnek az áfavonzata? Az áfabevallás melyik soraiban kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!
Alanyi mentes vállalkozó unión belüli szolgáltatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás vállalkozó közösségen belül sofőri szolgáltatást szeretne végezni és számlázni. Hogyan kell kiállítani a számláját, mit kell ráírni? Kell kérnie közösségi számot? Úgy tudom, ilyen esetben áfabevallást kell benyújtani, ha igen, mely sorokat kell kitölteni? A vállalkozó állítása szerint nem kell áfát fizetnie, csak be kell vallania. Ez valóban így van? Köszönettel
Nagykövetségen szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar áfakörben lévő vállalkozás a bécsi magyarországi nagykövetség helyszínén belül, annak épületében bútorok, eszközök mozgatását, szállítását végzi. A nagykövetség nem rendelkezik adószámmal. Szeretném megkérdezni, hogy a szolgáltatásról kiadott számlán milyen áfatörvény szerinti megjelölést kell alkalmazni, és az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni? A szíves tájékoztatásukat előre is köszönöm!
Utazási iroda
Kérdés
Utazási iroda vásárol szállást külföldről, a számlán van valamilyen áfa, 11%, 15% stb. Hogyan kell ezt az áfabevallásba beállítani, és kell-e utána áfát fizetni? Vagy esetleg kiegészíteni. Köszönöm.
Egyéni vállalkozó külföldi tankolásának elszámolása
Kérdés
Egyéni vállalkozó áfakörös saját vállalkozása által készített terméket saját kisteherautójával szállítja Németországba, tehát nem fuvarozó a tevékenység. Az ekáer-bejelentést megteszi. Külföldön kapott dízel üzemanyag számlát hogyan számolhatom el, mert a kutaknál ráteszik az áfát, de az egyéni vállalkozásában az áfabevallásban ezt nem vonhatom le? Jól gondolom, vagy mi a módja a helyes elszámolásnak és a ténylegesen megfizetett áfa érvényesítésének? Napidíjat elszámolhatok-e a vállalkozónak, aki tehergépjármű-menetlevelet vezet?
Nonprofit
Kérdés
Egy nonprofit kft. (áfaalany) honlapszolgáltatást venne igénybe romániai, nem áfaalany vállalkozástól. A magyar cég rendelkezik közösségi adószámmal. Kérdéseim: – A román cég milyen számlát állít ki a magyar kft. felé? – Kell-e ezt a számlát a magyar áfabevallásban szerepeltetni, ha igen, mely sorokban kell feltüntetni a nem áfaalanytól közösségen belül igénybe vett szolgáltatást? – Kell-e összesítő nyilatkozatot benyújtani? Várom mielőbbi válaszukat! Köszönettel.
Árfolyam katásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem áfaalany, kata adózással. Közösségi tagállamba nyújt szolgáltatást, devizában kapja a bevételeit. Vállalkozói devizaszámlára érkezik a szolgáltatás ellenértéke. Ügyfelem a devizaszámlán tartja a bevételeit, ha szüksége van forintra, akkor vezeti át a pénzt a forintszámlára. Milyen árfolyammal számoljak a katabevallásnál? A december 31-én készleten lévő devizát a számlavezető deviza középárfolyamán számoltam. (Nem választotta a vállalkozás az MNB-árfolyamot) Az év közben forintszámlára átvezetett eurót az átvezetéskori árfolyammal számoltam. Jó ez így? Milyen árfolyammal számoljak az áfabevallásban? Köszönöm a választ! KM
Fefüggesztés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk adószámát felfüggesztették 2016. 11. hóban. A felfüggesztés visszavonásáról a határozatot 2017.02.15-én kaptuk meg, aminek még 15 nap kell a jogerőre emelkedéshez. A novemberi, decemberi, januári áfabevallások úgy mentek be (még sajnos a februári is így fog), hogy csak a fizetendő áfa lett bevallva, hiszen a levonható áfát nem lehet ilyenkor a bevallásban feltüntetni. Az a kérdés, hogy a határozat jogerőre emelkedése után, lehet-e önellenőrzést végezni az egyes hónapokra, és érvényesíteni már az adott hónapokra is, hogy csökkenjen a fizetendő áfa, vagy csak a soron következő hónapban lehet érvényesíteni a levonható forgalmi adót? Kérem szépen törvényi paragrafusokkal alátámasztani, mert eltérő véleményeket kaptunk a NAV munkatársaitól. Tisztelettel várjuk válaszukat.
Ha nem érvényes az értékesítési betétlap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2016-ban felvásárlási jegyet állított ki egy szarvasmarha beszerzése kapcsán. Most egy belső ellenőrzés során derült ki, hogy az eladó nem rendelkezett érvényes értékesítési betétlappal, csak adószáma volt. Annak idején a cég az áfabevallásában visszaigénylésként feltüntette a felvásárlási jegy értékét, és a 08-as bevallásban jelezte a szja-előleg levonásának elmaradását. Hogyan tudja most visszamenőlegesen rendezni a tévedését? Az áfabevallást önellenőriznie kell. A járulékbevallását hogyan tudja "rendbe tenni"? Önellenőrzéssel szochót vagy ehót kell vallania (mivel adószámos magánszemélytől vásárolt), és Ajk nyomtatványon jelezni az adóelőleg elmaradását? Vagy ingó értékesítésként kezelheti az ügyletet? Válaszát köszönöm.
Őstermelő fizetendő áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havi áfakörös őstermelő 2016.12. 01-i teljesítésű áfás számláját, melyet 2017. január 03-án fizettek ki részére, most hozta könyvelésre. Áfa szempontjából jó a teljesítéstől számított 45 nap? Tehát a januári bevallásban kell szerepeltetni? A számlának a könyvelésben hol a helye: a 2016-os vagy a 2017-es évben? Köszönöm válaszát.
Kártalanítás madárinfluenza miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérném szíves tájékoztatásukat kérni. Cégünk a 74/2013. VM-rendelet és a 2008. évi XLVI. törvény rendelkezései alapján állami kártalanításra jogosult a madárinfluenza miatt elhullott, illetve leölt állatállományból eredő károk megtérítésére. A megyei kormányhivatal határozata az állami kártalanítás megállapításáról 2017.01.16. napján kelt, a kártalanítás összegét x Ft + 27 % áfa összegben határozták meg. A kártalanítás összegének kifizetése a határozat jogerőre emelkedésétől számított 60 napon belül történik a NÉBIH Költségvetési Igazgatósága által. A NÉBIH tájékoztatása szerint az áfával növelt összegű kártalanítás kifizetése a határozat alapján történik, ők nem kérnek számlát az utaláshoz. Kérdéseink: – Ki kell-e állítanunk számlát a kártalanítás összegéről, vagy a határozat alapján elszámolható a fizetendő áfa? – Melyik áfabevallási időszakban kell bevallanunk a fizetendő áfa összegét: 2017. januárban, a határozat keltekor, vagy amikor jogerős lett a határozat, illetve amikor a kártalanítást kiutalták?