hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

300 milliós áfacsalás egy őrző-védő cégnél

  • MTI

Csaknem 300 millió forintos áfacsalást és egyéb, a dolgozókat is megkárosító visszaéléseket tárt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága egy őrző-védő tevékenységet folytató budapesti székhelyű társaságnál tartott vizsgálat során.

A szervezet közleménye szerint a szövevényes ügyben a regionális adó főigazgatóság feljelentése alapján az adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő, folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette miatt indult nyomozás.
   
Az ellenőrzés során kiderült, hogy a vizsgált biztonsági feladatokat ellátó kft. a bevételei után keletkező adófizetési kötelezettsége alól úgy igyekezett kibújni, hogy egy alvállalkozói láncolat beiktatásával fiktív számlákat fogadott be, s ezek alapján három év alatt csaknem 300 millió forint összegben csökkentette a fizetendő általános forgalmi adóját.
   
A társaság a fiktív számlák többségét olyan alvállalkozóktól fogadta be, amelyek adóbevallást nem nyújtottak be, bejelentett székhelyükön nem működtek, adószámukat több esetben felfüggesztették, vagy törölték, továbbá tulajdonosi körük megegyezett, illetve közöttük közeli rokoni kapcsolat volt fellelhető.
   
A közlemény alapján az ellenőrzés során több, a munkavállalókat megkárosító visszaélésre is fény derült. A biztonsági őrök sok esetben nem tudták megnevezni a munkáltatójukat, vagy tévesen nevezték meg. Míg a munkabér és a munkavégzés helyszíne ugyanaz maradt, addig a munkavállalókat rendszeresen léptették ki és be az egyik cégből a másikba. Több esetben előfordult, hogy a levont magán-nyugdíjpénztári tagdíjakat a munkáltatók nem fizették be és a folyamatos, több százórás munkavégzés mellett is csak havi 1-2 alkalommal történő munkavégzést igazoltak, vagy nem is jelentették be a vagyonőröket.
   
Az alkalmazottaknak a munkaidő nyilvántartáshoz kétféle, különböző tartalommal bíró jelenléti ívet kellett vezetniük, de a szolgálati naplót – a munkavezető utasítására – még ellenőrzés esetén sem volt szabad megmutatniuk.
   
A közlemény szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy az adóellenőrök egyre többször találkoznak olyan láncolatos ügyletekkel a biztonsági tevékenységet folytató adózók körében, amelyek elsődleges célja nem a piacon elérhető gazdasági előny realizálása, hanem kizárólag a társaság adófizetési kötelezettségének kikerülése, jogtalan adóelőny megszerzése.
   
A jelenség felszámolása érdekében az elmúlt időszakban több hasonló esetben is büntetőeljárást kezdeményezett az adóhatóság Budapesten és Pest megyében - tartalmazza a közlemény.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink