hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

APEH-állapot: a hátralék elérte a 2000 milliárdot

  • MTI

Az APEH hátralékállománya az elmúlt időszakban - a működő adózók hátralékának csökkenése mellett - számottevően emelkedett, és március végén elérte a 2000 milliárd forintot, a behajthatatlanként nyilvántartott tartozásállomány meghaladja a 200 milliárdot - derül ki a hivatal állapotáról készült helyzetjelentésből.

A Pénzügyminisztérium átadás-átvételi dokumentumának mellékletét képező, az adóhatóság honlapján közzétett jelentés ismerteti: a teljes hátralékállományon belül jelentősen csökkent a végrehajtás alá vonható hátralékok aránya. A hátralék 70 százaléka nem működő (felszámolással, végelszámolással érintett stb.) gazdálkodóké, a működőknél kevesebb, mint 20, a magánszemélyeknél 10 százaléka van. 
   
Felszámolás kezdeményezésére kizárólag a végrehajtás eredménytelensége esetén, illetve végrehajtható vagyon hiányában a hátralékok további halmozódásának megakadályozása miatt kerül sor. Az első negyedévben a felszámolással érintett ügyszám közel 50, az összeg 16 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban.
   
A bevételek növelése és a hátralékok növekedésének megelőzése érdekében tömegesen kerül sor végrehajtásokra. Az inkasszó a legeredményesebb végrehajtási mód, száma négy év alatt másfélszeresére, összege pedig két és félszeresére nőtt. Mivel a magánszemélyek esetében nehézséget okoz, hogy bankszámla számaik az APEH nyilvántartásában nem szerepelnek, az APEH a banktitok iránti megkeresések elektronizálására vonatkozó megállapodás aláírását kezdeményezte az OTP Bankkal, s a közeljövőben más pénzintézetekkel is tervezi a megállapodást.
   
A végrehajtási átvezetés bevezetése a jelentés szerint számottevő behajtási eredményt hozott. A végrehajtás informatikai támogatását biztosító VHR rendszer a kifizetésekkel összefüggő adó- és járulékbevallásokból a szükséges munkáltatói adatokat automatikusan rendeli a hátralékkal rendelkező magánszemélyhez, miáltal a jövedelem letiltások száma négy év alatt négyszeresére, összege pedig 3,5-szeresére nőtt. Hasonlóak az eredmények a nyilvántartásból történő gépjámű- és ingatlanfoglalások esetében is.
   
Az általában kisebb összegű, egy évnél nem régebbi esedékességű adó-, vagy adók módjára behajtandó köztartozásokat folyamatosan adja át az APEH a bírósági végrehajtóknak, ott azonban lelassulnak az eljárások, s az ügyátadáshoz kapcsolódó feladatok, a költségek nem állnak arányban az ebből származó bevételekkel - derül ki a jelentésből.
   
Az elektronikus árverések eredményessége jelentősen meghaladja a hagyományos árverésekét, az értékesített vagyon 75 százalékos megtérüléssel kel el. Folyamatban van a rendszer fejlesztése, hogy megfeleljen a zálogtárgyak bírósági árverésen kívüli értékesítése új szabályainak.
   
Az APEH igazgatóságai március végéig közel 93 ezer fizetési kedvezményre irányuló kérelmet tartottak nyilván 124,5 milliárd forint értékben; a kérelmek száma az egy évvel korábbihoz képest nem változott, értékük viszont 21 százalékkal növekedett.
   
A csődeljárások száma a csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló törvény módosítása következtében megtöbbszöröződött. Az év első három hónapjában 33 csődeljárást rendeltek el a bíróságok, ami 929 millió forint APEH követelést érintett. Az APEH azonban úgy véli, még nem látható, hogy a módosítások milyen mértékben bátorítják majd a fizetésképtelen helyzethez közelítő cégek reorganizációs szándékát.
   
A felszámolás eljárások száma stabil, éves szinten 20 százalékos növekedést mutat, miközben az APEH továbbra is csak mintegy felét kezdeményezi az eljárásoknak. A vagyontalan és/vagy irathiányos cégek miatt az eljárások 80 százaléka egyszerűsítetten fejeződik be, ahol a hitelezői igényként bejelentett követelések után megfizetett 1 százaléknyi regisztrációs díj sem térül meg.
   
Az eljárások többi részében szintén igen kedvezőtlen a megtérülés. A folyamatban lévő felszámolásokban az APEH követelésének összege - a számos új felszámolás, valamint a revíziós megállapítások miatt, a folyamatos követelés engedményezés ellenére - 54 százalékkal haladta meg az első negyedévben az egy évvel korábbit.
   
Az engedményezés sok munkával és alacsony megtérüléssel jár. Az engedményezett követelések fejében kapott ellenérték fokozatosan csökken, jelenleg az engedményezett tőkekövetelés 1 százaléka. A problémákon az APEH szerint az sem változtat, hogy a második félévben már pályázati úton történik az engedményezés.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink