adozona.hu
Táppénz és járulékok: miről szavaznak ma a Parlamentben?
//adozona.hu/archive/20090511_tb_tappenz_jarulek
Táppénz és járulékok: miről szavaznak ma a Parlamentben?
A parlament május 4-i döntése nagyban érinti a jelenlegi társadalombiztosítási szabályozást, amely a következő hónapokban lép hatályba, a honatyák ma szavaznak újra.
A Munka törvénykönyve szerint járó 15 napos betegszabadság idején járó táppénzt is érinti az új szabályozás: az eddigi 80 százakék helyett a bér 70 százaléka jár a munkavállaló részére. A csökkentés a baleseti táppénz mértékét is befolyásolja: a kereset 100 százalékáról 90 százalékra csökken.
A foglalkoztatás elősegítése valamint a munkáltatók helyzetének javítása érdekében a parlament július 1-jétől járulékcsökkentést szavazott meg, melynek következtében a munkáltatókat eddig terhelő 32 százalékos járulék 27 százalékra csökken. A csökkentés két részből tevődik össze. Egyrészt a foglalkoztató által fizetendő társadalombiztosítási járulék összege a jelenlegi 29 százalékról 26 százalékra csökken (24 százalék nyugdíj-biztosítási járulék + 2 százalék egészségbiztosítási járulék), másrészt a munkáltató a munkavállaló után az eddigi 3 százalék helyett 1 százalékos munkaadói járulékot köteles fizetni. Az idei évben mindennek korlátot szab, hogy a csökkentett járulék csupán a minimálbér kétszeresét meg nem haladó tb-járulékalap esetén vonatkozik a munkáltatókra, az ezt meghaladó rész után továbbra is az eddig hatályos szabályok szerinti 32 százalék fizetendő. - olvasható a közleményben
Szintén a munkanélküliség elleni küzdelmet segíti elő a további járulékkedvezmény, mellyel az állam a pályakezdők, az ötven év feletti munkanélküliek valamint a gyermek gondozását követően munkát keresők foglalkoztatását igyekszik elősegíteni. A kedvezmény már eddig is létezett, azonban az 5 százalékos járulékcsökkentés következtében ennek mértéke is változott: a fizetendő társadalombiztosítási járulék a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér 10 százaléka, a másodikban pedig 20 százaléka - tájékoztat a PwC.
Miről szavaznak még május 11-én? |
Az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat szerint az általános forgalmi adó (áfa) felső kulcsa 20 százalékról 25 százalékra emelkedik július 1-jétől. Bevezetnek egy középső kedvezményes, 18 százalékos kulcsot is, amely a tejre, tejtermékekre, kenyérre, pékárukra, illetve a távhőszolgáltatásra lesz érvényes, de az utóbbi esetében csak augusztus 1-jétől vezetik be. A gyógyszerekre, könyvekre, napilapokra vonatkozó 5 százalékos, kedvezményes kulcs megmarad. A személyi jövedelemadó (szja) alsó sávhatára - a 18 és 36 százalékos adókulcs megmaradása mellett - a korábbi elképzeléseknek megfelelően január 1-jéig visszamenőleg 1,7 millióról 1,9 millió forintra emelkedik. Határoznak a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabály módosításáról is, miszerint július 1-től megszűnik a 13. havi nyugdíj, ennek második, novemberben esedékes részletét idén már nem folyósítják. A módosító csomag szerint a 13. havi nyugdíj helyett nyugdíjprémiumot vezetnek be, változnak a nyugdíjindexálás, vagyis az évenkénti nyugdíjemelés szabályai is. Az előterjesztés szerint az 1952 után születettek esetében évente hat hónappal emelkedik a nyugdíjkorhatár, a jelenlegi 62-ről 65 évre. forrás: MTI |