hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Havi standolás, zárjegyelszámolás és e-adatszolgáltatás

  • dr. Marosi Andrea

Napi helyett havi standolás, zárjegyelszámolás és elektronikus adatszolgáltatás a jövedéki törvény idei változásának néhány fontos eleme, melyek egy része az érintett termékek feketepiacának visszaszorítását célozza.

„Értelmetlen, felesleges, idő- és pénzrabló” – foglalta össze a jövedéki törvény 2009. február elsején életbe lépő, napi standolást szabályozó törvénymódosításával kapcsolatos véleményét egy pécsi kisvendéglő tulajdonosa. Így gondolhatták a honatyák is, talán a szakmai lobbi, talán a világválság is közrejátszott, a parlament ugyanis február 23-i ülésnapján lazított a szorításon, március 1-jétől a napi helyett havi standolásra térhetnek át a vendéglátók. Az eredeti jogszabály szerint az év második hónapjától a vendéglátósok kötelesek lettek volna naponta készletforgalmi nyilvántartást vezetni az általuk készletezett, forgalmazott, értékesített, zárjeggyel ellátott alkoholtermékekről. 

A változtatás amúgy nem vonatkozott a sörre, borra, pezsgőre és az úgynevezett köztes alkoholtermékekre, amilyen például a vermut. A visszavont szabályozásról február elején egy baranyai kiskocsmában is érdeklődtünk, ott gyors vállvonogatással válaszolt a tulajdonos, amikor a napi nyilvántartásról faggattuk, jelezve, hogy nem veszi komolyan a kötelezettséget. Mint kiderült, nem is kellett, most a napi helyett az égetett szeszek havi standolása kötelező. Hasonló rendelkezés hasonló sorsra jutott már a 2004-ben is, amikor a szakmai lobbi szintén elérte a módosítás visszavonását. 

Ügyfélkapus adatszolgáltatás 

A jövedéki adót érintő változások közül azonban nem feltétlenül ez a legfontosabb, bár erről esett a legtöbb szó az utóbbi hetekben. „Eddig lehetett választani az ügyfélkapus, illetve a papír alapú, postai úton történő adatszolgáltatás közül, illetve az adóraktári engedéllyel bírók, valamint a bejegyzett kereskedők a közvetlen elektronikus adatszolgáltatást választhatták havi zárásaik teljesítéséhez. Ezek az adatszolgáltatások az év folyamán sorban áttérnek az ügyfélkapun keresztül történő elektronikus adatszolgáltatásra” – emelte ki Budai József, a jövedékiadó-alanyok részére tanácsadást nyújtó Royal Customs Consulting ügyvezetője. Az ügyfélkapun keresztül történő elektronikus adatszolgáltatás a jövedéki adózásban már 2008 januárjától alkalmazható. „A kizárólag szőlőborral foglalkozó egyszerűsített adóraktári engedélyesek köre az, ahol gondok adódhatnak, itt ugyanis 2009. július 1-jétől vezetik be az elektronikus adatszolgáltatást a szőlőborral történő elszámolás kapcsán. A gond abból adódhat, hogy a több ezer érintett közül számos gazdálkodónak nemhogy internet-hozzáférése, de még a számítógépe, illetve a felhasználói ismerete sincs meg az elektronikus adatszolgáltatás teljesítéséhez” – hívta fel a figyelmet a lehetséges problémákra a szakember. 

Hibákról és mulasztásokról a a Mai Piac márciusi számában olvashat bővebben. 




Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garázsbérlet

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Alvállalkozói teljesítések értéke

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink