hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adóalap-csökkentő tételek Szlovákiában és Romániában

  • adozona.hu

Társasági adókörképünk során az egykulcsos adórendszerben működő Szlovákiában és Romániában működő társaságok adóalap-csökkentő tételeit és elszámolható költségeit vetettük össze.

Társasági adókörképünk első részében összehasonlítottuk az adókedvezményeket és az adókulcsokat a szomszédos országok közül Szlovákiában, Szlovéniában, Ausztriában, Horvátországban, Szerbiában és Romániában. Most pedig az egykulcsos adórendszerben működő Szlovákiában és Romániában működő társaságok adóalap-csökkentő tételeit és elszámolható költségeit vetettük össze.

Szlovákia 

Az EU-n kívül
Montenegró ugyan nem tartozik az Európai Unióhoz, de adókulcsa egyelőre ennek az országnak a legkedvezőbb, azaz 9 százalék. 
Szlovákiában 2004. január 1. óta egykulcsos adórendszer van. Ennek a lényege, hogy minden adó, így a társasági adó is 19 százalék. Ezzel a lépéssel a szlovák törvényhozás egy versenyképes és torzítások nélküli adókörnyezetet hozott létre. A rendszer előnyei közé tartozik, hogy a viszonylag alacsony adómérték nem sarkallja a gazdaság résztvevőit arra, hogy minél kevesebb jövedelmet valljanak be, azaz a feketegazdaság ellen hat.

A társasági adó alanyai közé tartoznak Szlovákiában azok, akiknek a székhelye vagy az állandó telephelye az országban van, többek között a gazdasági társaságok, a kamarák, civil szervezetek, sőt még a pártok és az egyházak is. Az adóalap után 19 százalék társasági adót kell fizetni az állam számára. A törvény meghatározza azon tevékenységek körét, melyek végzését Szlovákiából származónak kell tekinteni. Ilyenek lehetnek: a szlovák államban állandó telephelyen keresztül végzett tevékenység, kereskedelmi, műszaki vagy egyéb tanácsadás, akkor is, ha nem rendelkeznek állandó telephellyel Szlovákiában; művészek, sportolók jövedelme, melyet Szlovákia területén szereztek tekintet nélkül arra, hogy közvetlenül vagy közvetítőn keresztül szerezték a jövedelmüket.

A szlovák törvény megkülönbözteti a belföldi és a külföldi illetőségű adózót. Külföldi illetőségűnek minősül az a külföldi személy, aki vállalkozási tevékenységet végez Szlovákiában és ezt 183 napnál rövidebb ideig teszi. Ha ezt a periódust túllépi, akkor belföldi telephelyet kell létesíteni kötelezően. Az adó alapja általános esetben az üzleti eredmény, azaz a bevételek és az üzletmenet érdekében felmerült költségek különbözete. Ezenfelül költségként elszámolhatóak a következő kiadások például, melyek a munkavállaló érdekeit szolgálják: utazási költségek a munkába járáshoz, alkalmazottak étkeztetéséhez való hozzájárulás vagy a hivatalos üzleti utak kiadásai. 

Az adóalapnak azonban nem része például a piaci érték alatt megvásárolt saját részvényekből származó jövedelem (ha ezt tőkeleszállítás követi), a leírt veszteségekből származó jövedelem vagy az átvállalt tartozásokból származó jövedelem. Általános esetben amortizáció is elszámolható, de ingó dolgok után csak akkor, ha az értékük a 30 ezer szlovák koronát meghaladja, valamint a várható használati ideje eléri az egy évet. Az ingatlanok közül a földterületek, felszín alatti és feletti vizek, erdők után nem lehet amortizációt igénybe venni, valamint a művészeti alkotások és kiállítási tárgyak után sem.

Románia 

Szintén egykulcsos adórendszer működik, melynek kulcsa 16 százalék. Ennél is kedvezőbb adózási rendszerrel segítik is jobban segítik a mikro-vállalkozásokat ennél. Ha a társaság megfelel a követelményeknek (max. 100 000 EUR éves forgalom, 1-9 alkalmazott és a társaság bevételeinek fele olyan tevékenységből származik, ami nem tanácsadás és management szolgáltatás), akkor 2,5 százalék a társasági adója egy évre, melynek az alapja az éves árbevétel. A keletkező veszteséggel öt éven keresztül csökkenthető az adóalap. 

Romániában az adóév megegyezik a naptári évvel. Társasági adóbevallást évente egyszer kell benyújtani az adóhatóságnak, azonban forgalomtól függően havi vagy negyedéves időszakonként is kell jelentést tenni. Az adóelőleg fizetésének a gyakorisága 3 hónap.

A társasági adó alanyai a Romániában rezidens jogi személyek és a nem rezidens, de állandó telephellyel rendelkező szervezetek. Rezidens jogi személy a törvény szerint az a vállalkozás, amelyet Romániában jegyeztek be és a cégvezetés helye is Romániában található.  

Általános esetben a társasági adóalap itt is a bevételek és a kapcsolódó költségek különbözete, mely még korrigálva van a nem levonható költségekkel és a nem adóköteles jövedelemmel. Társasági adó alól mentesítve vannak azok a részvényjövedelmek, melyeket Romániában rezidens társaságok kapnak Romániában rezidens társaságoktól.

Az általános tételeken kívül költségként elszámolhatóak még például az üzleti utak költségei, reprezentációs költségek (nettó bevétel 2 százalékáig), magán egészségbiztosítás és magánnyugdíj pénztári hozzájárulás (200 euró fejenként). Nem vehető figyelembe költségként például a részvényeseknek ingyen juttatott termékek és szolgáltatások (áfával együtt), megrongálódott vagy elveszett termékek költsége, dolgozóknak adott ajándékok és természetbeni juttatások értéke (áfával együtt), ha a dolgozó nem adózta le, vagy az elavulás miatt történt leírások.

Amortizációt egyenes, gyorsított, és degresszív módon is el lehet számolni. Érdekesség, hogy a technológiai eszközök bevitt értékének 50 százaléka elszámolható költségként az első évben, míg az eszköz fennmaradó értékét a további használati idő alatt kell elvégezni. A világ 202 önálló országa illetve adóhatósága közül jelenleg 21-ben van egységes, egykulcsos személyi jövedelemadó, és ezek közül 17 – Bulgária, Albánia, Csehország, Észtország, Grúzia, Kazahsztán, Kirgízia, Lettország, Litvánia, Macedónia, Mongólia, Montenegró, Románia, Oroszország, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna – egykori szocialista ország, amelyek az utóbbi években tértek át erre módszerre, utoljára Csehország éppen az idén. Lengyelországban a tervek szerint 2011-re megszűnik a progresszív személyi jövedelemadó, helyette egykulcsos, lineáris rendszer lesz. Ennek mértéke várhatóan 17 százalék lesz. 

Papp Zoltán, Kovács Tamás
Nyugat-magyarországi Egyetem
Pénzügyi és Számviteli Intézet

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidőkeretben kevesebb munkavégzés – elszámolás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkabér egyéb devizában

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink