adozona.hu
Mire licitálhatunk az APEH-nál?
//adozona.hu/archive/20080127_elektronikus_arveres_apeh
Mire licitálhatunk az APEH-nál?
Egyelőre kísérleti jelleggel, csak autókra vetette be az adóhatóság az elektronikus licitálási lehetőséget, amelytől az árverési maffia háttérbe szorulását várja.
A felfokozott várakozások ellenére, két héttel a január hetediki start utánig mindössze tucatnyi autót hirdetett meg a világhálón elektronikus árverésre az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH). Közülük a legértékesebb egy 4,5 millió forintosra becsült, enyhén sérült, 77 ezer kilométert futott Kia, a legolcsóbb pedig egy 600 ezer forintosra taksált, 12 éves, elgyötört Mazda kisteherautó. E négykerekűekért legkevesebb a kikiáltási ár felét ki kell majd fizetnie annak, aki szemet vet rájuk, miközben a hagyományos árverési csarnokban tartott liciteken továbbra is el lehetne vinni őket negyedáron. Hogy csökkenti-e majd a licitre kerülő vagyontárgyak értékvesztését az új szisztéma, arról leghamarabb január 30-án számolhat be az APEH, az elektronikusan meghirdetett autókra ugyanis 15 nap múlva indul a licit, és nyolc napig tart.
A liciten részt vevők számára kifelé, vagyis versenytársaikkal szemben teljes anonimitást biztosító elektronikus árverést azért vezette be az APEH, hogy így vegye elejét a szinte akadálytalanul garázdálkodó árverési maffiának, amely évente több milliárd forint kárt okozott az államnak és adósainak. Az országszerte negyven-ötven fővel dolgozó maffia "szelíd" erőszakkal - fenyegetéssel, lökdösődéssel, lábra lépéssel - veszi rá az árverésre érkezőket, hogy ne versenyezzenek, s így a maffia képviselője "érdeklődés hiányában" a lehető legalacsonyabb áron vihesse haza a portékát. Teszik mindezt az árverési csarnokon kívül, parkolóban, utcán. Mint Várszeghi György, az APEH felszámolási és végrehajtási főosztályának vezetője a HVG-nek elmondta: tavaly 3416 árverést tartott az adóhatóság ingóságokra (zömmel járművekre), amelyek kikiáltási ára együttesen 5,2 milliárd forintra rúgott, ám ebből csak 762 millió, vagyis alig több mint a hetede folyt be. Az ingatlanoknál még rosszabb a helyzet, a tavalyi 1026 árverésen 2,6 milliárd forintnyi értéket hirdetett meg az APEH, ám csak 275 milliót kasszírozott. (E számok annyiban csalókák, hogy az árverések - függetlenül a maffiától - meg is hiúsulhatnak.)
A cikket teljes terjedelmében itt olvashatja.