hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megállíthatják a vásárlókat a pénztártól való távozás után

  • Salgó Andrea

Adóellenőröket számla nélkül tetováló vállalkozók és a revizorok elől menekülő fagyiárus: csak két példa az APEH meghökkentő próbavásárlásai közül. Az ellenőrzések általános tapasztalata, hogy minden második cég ad számlát. Emiatt ősztől szigorúbban büntetnék a feketén árusítókat, ám van szakértő, aki szerint ez csak félmegoldás.

Azon már meg se lepődünk, ha a lángosos nem ad nyugtát, vagy ha a fagyiárus nem üti be a pénztárgépbe két gombóc fagyi árát – mondta Bakonyi Ágnes, az adóhivatal szóvivője. Furcsának furcsa, de nem annyira ritka az sem, ha egy-egy mozgóárus futásnak ered, amikor rajtakapják. 

Legutóbb például egy balatoni fagylaltos futott el, miután elfelejtett nyugtát adni az egyik revizornak, aki felmutatta az igazolványát. Ennél sokkal szokatlanabb, amikor egy exkluzív tetoválószalonban nem adnak automatikusan számlát. Pedig az sem mindennapi, hogy egy revizor arra vállalkozik, hogy a karjára tetováltasson valamit a próbavásárlás kedvéért. Valószínűleg erre az ott dolgozók sem számítottak – folytatta kissé cinikus hangon a szóvivő.

Az idei év első félévében összesen 24 410 alkalommal tartott ellenőrzést az adóhivatal, és összesen 393,8 millió forint bírságot szabott ki. Átlagosan minden harmadik esetben állapítottak meg mulasztást, közülük a nyugtát, számlát nem adó vállalkozók aránya 14 százalék volt. Emiatt a bírság kiszabása mellett nemegyszer üzletbezárásra és a tevékenység felfüggesztésére is sor került. A bírságból származó költségvetési bevétel azonban korántsem fedezi a vállalkozóktól potenciálisan beszedhető adó összegét. Ezért a Pénzügyminisztérium új törvényt dolgoz ki, hogy ősztől az APEH szigorúbban léphessen fel azokkal a kereskedőkkel szemben, akik nem adnak számlát illetve nyugtát a vásárlóiknak.

A pénzügyminiszter közölte: ha egy éven, vagy ennél is rövidebb időn belül másodszor is számla illetve nyugta nélkül árusít egy magánszemély vagy vállalkozás, akkor a maximális mulasztási bírság mellett 12 napra bezárják az üzletet, harmadik alkalommal az üzletbezárás időtartama 30, majd 60 nap. A jelenleg kiszabható mulasztási bírság az első esetben magánszemélyek esetén maximum 100 ezer forint, nem magánszemélyek esetén 200 ezer forint. A törvény ezeket a tételeket is megemelné, nem hivatalos források szerint akár félmillió forintra is.

A számlát nem adókat megregulázni kívánó, "nulla tolerancia" névre keresztelt törvénycsomag várhatóan csak ősszel lép hatályba, de a tervezet eddig ismert részletei már nagy port kavartak. A felháborodást azt váltotta ki, hogy az adóellenőrök nemcsak az eladótól, hanem a vevőtől is kérhetnék a vásárlást igazoló blokkot az üzletben és annak környékén. Ez azért sem életszerű, mert a legtöbb vevő nem kér, vagy ha kap is, otthagyja a blokkot az üzletben – felelte a hvg.hu kérdésére egy zuglói vegyesbolt tulajdonosa. 

A teljes cikk itt olvasható!
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink