hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi jár a szövetkezetből kilépő tagnak? Így számolunk

  • adozona.hu

2024. december 31-gyel két szövetkezeti tag kilép, meg kívánja szüntetni a tagságát. Mekkora összeg jár a tagoknak, milyen képlet és szabályok szerint számoljuk ki a nekik járó juttatást? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: december 31-gyel két szövetkezeti tagunk kilép, meg kívánja szüntetni a tagságát. Az első tag részjegye 1988-tól 20 000 forint. A második tag részjegye 1988-tól 20 000 forint, 2021. évtől 520 000 forint. A szövetkezet vagyona saját tőke összege 49 000 000 forint, befektetett eszközök 1 300 000 forint. Nincs tapasztalatunk erre vonatkozóan, ezért szeretnénk kérni a segítségüket! Mekkora összeg jár a tagoknak, milyen képlet és szabályok szerint számoljuk ki a nekik járó juttatást? Egyáltalán számít-e, hogy mikortól mennyi az ő általuk befizetett betét? Mennyi illeti meg az első és második tagot? Kell-e még a megosztásnál figyelembe venni egyéb tényezőket, követelés, kötelezettség, valamint pénzeszközök értékét?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A szövetkezeti tagi jogviszony megszűnésének esetére a Ptk. 3:361. §-a a következők szerint rendelkezik: a tagsági jogviszony megszűnése esetén a tagot

  • a vagyoni hozzájárulásának értéke, valamint
  • a tagsági jogviszony időtartama alatt keletkezett, a vagyoni hozzájárulásra jutó, jegyzett tőkén felüli saját tőke – lekötött tartalékkal csökkentett – összege (tőkerészesedés) illeti meg abban az esetben, ha az a veszteség fedezésére nem került felhasználásra.

A vagyoni hozzájárulás összegét a tagsági jogviszony megszűnését követő 3 hónapon belül, a tőkerészesedést a tagsági jogviszony megszűnését követő 8 éven belül kell kiadni. Az alapszabály ennél hosszabb időtartamot előíró rendelkezése semmis.

Szövetkezetekkel kapcsolatos további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. Számviteli kiadványcsomagunk 50 százalék kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

A tagsági jogviszony megszűnése esetén a volt tag által a szövetkezet használatába adott vagyontárgyat kérelemre a volt tag részére vagy tagsági viszonyt nem létesítő jogutódja részére ki kell adni, ha a használatba adott vagyontárgy még a szövetkezet rendelkezésére áll. A vagyontárgyat a tagsági jogviszony megszűnését követő 3 hónapon belül kell kiadni; az alapszabály azonban legfeljebb 8 éven belüli kiadásról is rendelkezhet. Ennél hosszabb időtartamot előíró alapszabályi rendelkezés semmis.

A vagyontárgynak a tagsági jogviszony megszűnése utáni használata esetén a kiadásig terjedő időre a volt tag, illetve tagsági jogviszonyt nem létesítő jogutódja részére díjat kell fizetni.

Ha a használatba adott vagyontárgy már elhasználódott és nincs a szövetkezet birtokában, a szövetkezet ellenérték fizetésére nem köteles.

Azt nem lehet az adatok alapján megválaszolni számszerűen, hogy tőkerészesedés címen milyen összeg illeti meg a tagokat. A számszerűsítéshez ugyanis ismerni kellene, hogy mennyi a szövetkezeti tagok összes vagyoni hozzájárulása (a jegyzett tőkéje). Ennek ismeretében lehet megállapítani a tag vagyoni részesedésének arányát, amelyet megszorozva a tőkerészesdés összegével, megkapjuk a tagot megillető összeget. Ezért egy elméleti példán mutatom be a számítás menetét. Ezt megelőzően azonban fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a rendelkezéseket a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény (Sztv.), valamint a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (Átmtv.) előírásait figyelembe véve kell alkalmazni. Ez pedig a következőket jelenti.

Az Átmtv. 18. § (2) bekezdése szerint a Ptk. hatálybalépésekor a cégjegyzékbe bejegyzett, valamint bejegyzés alatt álló szövetkezetnek a Ptk. rendelkezéseit
a) az azzal összhangban álló továbbműködéséről hozott döntés időpontjától, ennek hiányában
b) 2015. június 15-étől
kell alkalmazni. Ez pedig a következőket jelenti:

1. Ezen szövetkezeteknél a vagyoni hozzájárulás (a jegyzett tőke) a részjegy és a befektetői részjegy. Ez utóbbi a Sztv. hatálybalépése előtt már működő szövetkezetekben lévő üzletrészekből átalakult részjegy.

2. Ezek mellett az Sztv. tartalmazza az ún. átalakított befektetői részjegyet, amely a tagnak nem minősülők üzletrészének az átalakításával, illetve azon tulajdonosok üzletrészéből keletkezett, amely tulajdonosok 2007. április 30-áig nem éltek az Sztv. által kínált lehetőségekkel. Így

  • nem kérték a befektetői részjeggyé alakítást,
  • nem cserélték az üzletészt a szövetkezet tulajdonában álló részvényekre, korlátolt felelősségű társasági üzletrészekre,
  • nem ajánlották fel a közösségi alap javára.

Az Átmtv. 21. §-a szerint az Sztv. alapján létrejött átalakított befektetői részjegyre az Sztv. vonatkozó rendelkezései továbbra is megfelelően alkalmazandóak, amely szerint

  • az átalakított befektetői részjegy a szövetkezetből annak működése során nem vonható ki, azonban örökölhető, a szövetkezetre, szövetkezeti tagra átruházható;
  • az átalakított befektetői részjegyek szövetkezeti tagsági viszonyt nem keletkeztetnek, de a befektetői részjegyre vonatkozó szabályok szerint jogosítanak az adózás utáni eredményből részesedésre és ugyanilyen módon viselik a veszteséget is;
  • az Sztv. hatályba lépése előtti jogszabály (a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény) alapján működő szövetkezeteknél a részjegy, befektetői részjegy, átalakított befektetői részjegy névértékén felül, az ezekre jutó saját tőke lekötött tartalékkal csökkentett és a veszteség fedezésére be nem vont azon összegét, amely az Sztv.-nek megfelelő alapszabály-módosítása előtt keletkezett, a szövetkezetnek a lekötött tartalékba kellett helyezni.

Ezen előírások alapján az Sztv. szerinti alapszabály módosítás, de legkésőbb 2007. július 1-je előtt keletkezett jegyzett tőkén felüli saját tőke nem lehet része a tőkerészesedésnek, mivel azt lekötött tartalékként kell nyilvántartani.

Nem lehet az átalakított befektetői részjegyre jutóan tőkerészesedéssel számolni.

Ezeket figyelembe véve – feltételezve, hogy az első és a második tag részjegye sem tartalmaz átalakított befektetői részjegyet – és a 49 000 000 forint saját tőkén belül a jegyzett tőke 3 000 000 forint, a lekötött tartalék 16 000 000 forint, akkor a tőkerészesedés alapja  49 000 000 – 3 000 000 – 16 000 000 = 26 000 000 forint. Az első tag tulajdoni hányada ezek alapján 20 000/3 000 000 = 0,7%; a második tag tulajdoni hányada 520 000/3 000 000= 17, 3%.

Az első tag részére juttatandó tőkerészesedés – a 20 000 forinton felül – 26 000 000 × 0,007 =182 000 forint.

A második tag részére juttatandó tőkerészesedés – az 520 000 forinton felül – 26 000 000 × 0,173  =4 498 000 forint.

Egyik jogszabály sem tartalmaz előírást arra vonatkozóan, hogy ha valamely tagnak a tagságaként figyelembe vett időszakban változik a tulajdoni részesedése, akkor meg kell-e/meg lehet-e a bontani a különböző időszakokban keletkezett tőkerészesedési alapot. Szerintem az az eljárás is megfelel a Ptk. előírásának, amely a tagsági jogviszony megszűnése időpontjában fennálló tulajdoni hányadok alapján határozza meg a tagoknak járó összeget. Nem kifogásolható azonban az a megoldás sem, ha – a kérdéses esetben – külön meghatározzák a 2007. július 1. és 2021. időszaki tőkerészesedés alapját, illetve a 2021-től keletkezett tőkerészesedést, és ezek alapján határozzák meg az egyes tagokat megillető járandóságot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Dúla tevékenység áfakulcsa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Értékesítés – áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Ingatlanértékesítés

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink