A globális vámháború újabb fejezete – Washington 50 százalékos importvámot vet ki a rézre

  • MTI

Donald Trump amerikai elnök 50 százalékos vám kivetését jelentette be a réz importjára a Fehér Ház kabinetülésén, valamint kilátásba helyezte a félvezetők és gyógyszerek már korábban bejelentett importvámjának megemelését is – olvasható az MTI közleményében.

Egyelőre nem világos, hogy a rézimportra kivetendő új vámok mikor lépnek hatályba. Trump beszéde után Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter a CNBC-nek adott interjúban elmondta, hogy a réz-vámtarifák valószínűleg július végéig, augusztus 1-jéig lépnek életbe. Hozzátette, hogy Trump a részleteket valamikor közzéteszi Truth Social közösségi média fiókján. „Az elgondolás az, hogy a réz visszakerüljön az országba, a réztermelés visszakerüljön az országba, és az ipari szektor számára kulcsfontosságú rézgyártás képessége visszakerüljön Amerikába” – mondta Lutnick.

A nemzeti bányászati szövetség (National Mining Association) a részletek ismerete nélkül nem kívánt nyilatkozni és az American Critical Minerals Association (az amerikai kritikus ásványi anyagok szövetsége) sem reagált azonnal a megkérésre. A réz az építőiparban, a közlekedésben, az elektronikában és sok más iparágban használatos. Az Egyesült Államok rézigényének körülbelül felét importból fedezi, és csak három rézöntödéje van. Az elmúlt években az Egyesült Államokban számos nagy rézbányászati projekt ütközött erős ellenállásba különböző okok miatt, többek között a Rio Tinto és a BHP Resolution Copper projektje Arizonában, valamint a Northern Dynasty Minerals Pebble Mine projektje Alaszkában. Ole Hansen, a Saxo Bank árucikk-stratégiai vezetője szerint az Egyesült Államok még évekre van attól, hogy saját szükségleteit fedezze rézből. Megjegyezte ugyanakkor, hogy „az Egyesült Államok az elmúlt hat hónapban egy egész évre elegendő mennyiséget importált, így a helyi raktárkészletek bőségesek”.

Az új amerikai rézvámok által leginkább érintett országok Chile, Kanada és Mexikó lennének, amelyek az U.S. Census Bureau statisztikai hivatal adatai szerint 2024-ben az Egyesült Államok legnagyobb finomított réz, rézötvözetek és réztermékek szállítói voltak. Mindhárom ország szabadkereskedelmi megállapodást kötött az Egyesült Államokkal. Mexikó gazdasági minisztériuma és Kanada pénzügyminisztériuma nem reagált azonnal a hírre, míg Chile külügyminisztériuma közölte, hogy nem kapott hivatalos értesítést a vámokról.

Megjelent a „Vámok, kereskedelmi szabályok az EU–USA-konfliktus tükrében” című webinárium videófelvétele

Egy nappal azt követően, hogy levélben új vámtarifákat jelentett be 14 kereskedelmi partnerével szemben, közöttük olyan fontos beszállítókra is, mint Dél-Korea és Japán, Trump megismételte fenyegetését, hogy 10 százalékos vámot vet ki Brazília, India és a BRICS-országok csoportjának többi tagjára. A Fehér Ház kabinetülésén Trump azt is elmondta, hogy a kereskedelmi tárgyalások az Európai Unióval (EU) és Kínával jól haladnak, bár hozzátette, hogy csak néhány nap választja el attól, hogy vámtarifa-levelet küldjön az EU-nak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közös költség számlázása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vadászati engedély továbbközvetítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Egészségügyi kiskönyv és kockázatelemzés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink