hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veszélyben a könyvvizsgálók vagyona

  • MTI

A Magyar Könyvvizsgáló Kamara (MKK) nem ért egyet a büntető eljárási törvény keddi módosításával, amely a pénzügyi intézmények könyvvizsgálóinál is lehetővé teszi a vagyon zárolását – mondta Lukács János kamarai elnök sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten. Az MKK elnöksége a jövő heti ülésén dönthet arról, hogy a köztársasági elnökhöz fordul, kérve tőle az alkotmánybírósági kontrollt. Az elnök azzal érvelt álláspontjuk mellett, hogy szerintük a döntési joggal fel nem ruházott személy vagyonának a zárolása alkotmányellenes.

A könyvvizsgálók felelősségének három szintjét határozta meg az elnök. Első az, amikor a könyvvizsgáló részese volt a csalásnak, ez bűncselekmény.

A második esetben a könyvvizsgáló gondatlanul járt el. Ha kicsi a cég, akkor a kamara fegyelmi bizottsága jár el, a közérdeklődésre számot tartó esetekben viszont – ilyenek a mostani bróker ügyek is – a Nemzetgazdasági Minisztérium alá tartozó közfelügyelet vizsgálódik az ügyben.

A harmadik esetkör az, amikor a könyvvizsgáló kellő gondossággal járt el, minden szakmai protokollt betartott, mégis bekövetkezett a csalás. A könyvvizsgáló vagyonának a zárolását ebben az esetben kifogásolja a kamara.

A mostani botrányban érintett brókercégek könyvvizsgálóinál a közfelügyelet minőségellenőrzést végez, a nem ilyen társaságok könyvvizsgálóinál a kamara folytatja le a minőségellenőrzést, amely a protokoll betartásának a vizsgálatát jelenti tette hozzá az elnök.

Lukács János kifejtette: a könyvvizsgálatra nem kötelezett, 300 millió forint alatti árbevételű cégek személyes ráfordítása 29 százalékkal kevesebb, mint az ettől nagyobb, könyvvizsgálatra kötelezett cégeké. A különbség több száz milliárd forint adó- és járulék terhének elkerülését jelenti. A szürke gazdaságra jellemző megoldásokat a könyvvizsgált cégek nem merik alkalmazni – tette hozzá.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamara tagjainak a száma mintegy 5 ezer, ebből 3 ezer aktív. Az éves fegyelmi ügyek száma 300, de ezek többsége a kötelező továbbképzés kihagyása, illetve késedelmes tagdíjfizetés miatt indul. Tavaly – a közfelügyeleti hatóság kezdeményezésére – egy fegyelmi ügy figyelmeztetéssel, 3 pedig pénzbüntetéssel zárult. Idén eddig 1 írásbeli megrovás és 2 pénzbírság kiszabására került sor, a közfelügyelet által kezdeményezett ügyekben - olvasható a tájékoztatón az újságíróknak átadott statisztikában.

Az MKK által lefolytatott fegyelmi eljárásokban 2014-ben 27 figyelmeztetés, 14 írásbeli megrovás és 21 pénzbírság volt a szankció, 5 tagot zártak ki.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink