hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vatikáni korrupció: vizsgálat egyházi személyek és olasz vállalkozók ellen

  • MTI

Már tíz Vatikánban dolgozó egyházi személy és olasz vállalkozó ellen indított vizsgálatot az egymással is együttműködő vatikáni és római ügyészség abban a számítások szerint legalább félmilliárd eurós nemzetközi korrupciós ügyben, amely Angelo Becciu bíboros lemondásához vezetett.

Véletlenszerű egybeesésnek számít, hogy a pénzügyi botránnyal egy időben érkezett meg a Vatikánba az Európa Tanács pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szakértői bizottságának delegációja, amely 2012 óta ötödik alkalommal értékeli a pápai államban a nemzetközi pénzügyi előírások betartását.

Három év után szerdán visszatért a Vatikánba az ausztrál nyugalmazott bíboros, George Pell is, aki 2014 és 2019 között az úgynevezett Gazdasági Titkárságot vezette. A hivatalt Ferenc pápa hozta létre a vatikáni pénzügyek központosított átvilágítására. Pell bíboros 2017-ben pedofíliavádak miatt kényszerült visszatérni hazájába, ahol először elítélték, de később felmentették.

„Pell bíboros a pápa segítségére sietett vissza. Az egyházfőt megrázták a történtek, de nem mondott le feladatáról, mellyel megválasztása előtt megbízta a bíborosi testület, vagyis arról, hogy rendbe tegye a Vatikán pénzügyeit, és addig megy előre, amíg ezt nem teljesíti” – nyilatkozott Walter Kasper német nyugalmazott bíboros az Il Giornale napilapnak.

Részletes sajtóbeszámolók szerint a vatikáni ügyészség tíz személlyel szemben indított vizsgálatot, amire a közvélemény figyelmét Angelo Becciu bíboros lemondásának szeptember 24-ei bejelentése hívta fel. Becciu 2011 és 2018 között a vatikáni kormányként ismert szentszéki államtitkárság harmadik számú vezetőjeként dolgozott. Mandátuma idején vásároltak meg egy több mint 200 millió eurót érő londoni ingatlant, és az ezzel kapcsolatos szövevényes tranzakciók miatt a Vatikán számláiról a számítások szerint legalább 450 millió euró tűnt el. A vizsgálat 2019-ben indult a pápai állam pénzintézete (Ior) és a vatikáni főrevizor jelzései alapján. Tavaly többek között felfüggesztették állásából a szentszéki államtitkárság két vezető beosztású tagját és a Pénzügyi Információs Felügyelet (Aif) vezetőjét is. Idén júniusban a vatikáni csendőrség őrizetbe vette, majd néhány nap fogda után szabadlábra helyezte Gianluigi Torzi olasz brókert.

A London belvárosában található luxusépületet 2014-ben vásárolták meg, ehhez a szentszéki államtitkárság bankhitelt vett fel arra a svájci számlára, amely a Péter-filléreket, vagyis a világ minden részéből a Vatikánba érkező pénzadományokat is tartalmazta. Az üzleten egy pénzügyi elemzés 60 oldalas dokumentációja szerint fejenként akár tízmillió eurót is kerestek.

A vatikáni vizsgálat a volt bíboroson, Angelo Becciun kívül egykori személyi titkárát, Mauro Carlinót érinti, a szentszéki államtitkárság volt adminisztrációs vezetőjét, Alberto Perlascát és munkatársát, Fabrizio Tirabassit, valamint Tommaso di Ruzzát, az Aif volt igazgatóját, aki az államtitkárság minden pénzügyi lépését aláírásával jegyezte.

A La Repubblica című lap információi szerint Becciu és társai még az egyházfő nevével az USB banknál jegyzett húszmillió fontos számlát is kiürítették anélkül, hogy ezt a Vatikánban észrevették volna. A Financial Times úgy tudja, további 110 milliót költöttek más európai és tengerentúli ingatlanok felvásárlására. Becciu lehallgatott telefonhívásai szerint másfajta üzletek is születtek jótékonysági vagy társadalmi cél álcája alatt: anyagi juttatásért egyes cégeknek szereztek egyházi intézményekkel „kötött” szerződéseket. A szálak egészen a camorra dél-olaszországi bűnszervezetéhez vezetnek. Miért választotta a Vatikán a bróker Gianluigi Torzit, akinek neve nemzetközi feketelistán szerepelt, és akit az olasz maffiaellenes nyomozó hatóság is ellenőrzés alatt tartott? – tette fel kérdést a La Repubblica.

A római ügyészség egyelőre a pénzmosással gyanúsított Raffaele Mincionéval szemben indított vizsgálatot, de Angelo Becciu és családja pénzügyeinek átvilágítása is megindult, miután kiderült, hogy Becciu testvérének sörgyárát Antonio Mosquito angolai vállalkozó finanszírozta, aki a londoni tranzakciókban is részt vett.

Angelo Becciu sajtótájékoztatón mondta el: Ferenc pápa személyesen közölte vele, hogy bizalomvesztés miatt megfosztja bíborosi rangjától. A pap ellen még a vatikáni és az olasz ügyészség sem emelt vádat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink