Vámemelések: ártanak a világgazdaságnak, csökken a befektetők bizalma

  • MTI/Adózóna

Aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok közelmúltbeli vámemeléseinek a globális gazdasági fejlődésre és ipari növekedésre gyakorolt kedvezőtlen hatásai miatt az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete (UNIDO) a honlapján közzétett cikkében. Az amerikai vámintézkedések okozta globális kereskedelmi sokk miatt meredek ívben romlanak a legnagyobb gazdaságok bizalmi indexei.

Az UNIDO (United Nations Industrial Development Organization) véleménye szerint a vámemelések "rossz megközelítést követnek", sem kiszámításuk, sem végrehajtásuk módja nem szolgálja a tervezett eredmények elérését.

A cikk szerint ezek a vámok megnövelik az ipari termelés költségeit, ezáltal aláássák a gazdasági hatékonyságot, csökkentik a kereskedelem előnyeit és gyengítik a versenyképességet. Az UNIDO arra figyelmeztetett, hogy az ilyen politika végső soron világszerte veszélyezteti a munkahelyeket, és a legkiszolgáltatottabb országokat érinti a legsúlyosabban.

Ezenkívül figyelmeztetett arra is, hogy a fokozódó vámok negatív hatásai nemcsak a már most is sebezhető országokat, hanem a vámokat bevezető országokat is érintik, ami fokozza a geopolitikai feszültségeket és a bizonytalanságot.

"Akadályok felállítása helyett az ipari kereskedelem előtt igazságosabb és fenntarthatóbb világgazdaságra kellene törekedni" – mondta Gerd Müller, az UNIDO főigazgatója.

Müller sürgette az Egyesült Államokat és más iparosodott országokat, hogy működjenek együtt a fejlődő országokkal a mindenki számára előnyös helyzet kialakítása érdekében, és igazságosabb és fenntarthatóbb globális gazdaságot építsenek, amely hosszú távon mindenki számára jólétet biztosít.

Romlanak a globális bizalmi indexek

Az amerikai vámintézkedések okozta globális kereskedelmi sokk miatt meredek ívben romlanak a legnagyobb gazdaságok bizalmi indexei a Brookings Institution és a Financial Times közösen vezetett teljesítménymérője szerint.

A tekintélyes nemzetközi gazdaságkutató műhely és a londoni üzleti napilap által kidolgozott Tiger index (Tracking Indexes for the Global Economic Recovery, a világgazdasági kilábalás követésére szolgáló indexcsoport) a Financial Times hétfői ismertetése szerint az év elején mért viszonylag szilárd bizalmi mutatókhoz képest is markáns romlást jelez.

Az FT-Brookings Tiger index az aktuális reálgazdasági aktivitást, valamint a piaci és a befektetői bizalmat veti össze a mutatók történelmi átlagával.

A nullás viszonyítási értékhez mért indexsávon belül a hétfőn ismertetett új Tiger-mérőszám az amerikai gazdaságban jelenleg mínusz 2.

A kimutatás szerint az amerikai bizalmi index az évente kétszer összeállított FT-Brookings mutatók rendszeres közlésének kezdete óta most a legalacsonyabb.

A Brookings által történelmi összehasonlítás céljából közölt távlati visszatekintés szerint az amerikai bizalmi index még a koronavírusjárvány mélypontján, 2020 májusában is csak mínusz 1 volt.

Eswar Prasad, a Brookings vezető közgazdásza az új Tiger-indexet kommentálva úgy fogalmazott, hogy korai lenne még világgazdasági recessziót jósolni, de a globális kereskedelem "lebomlása" és a szakpolitikai bizonytalanságok növekedése markáns visszahúzó erővel hat a növekedésre. Prasad szerint a világgazdaságot "óriási sokk érte", amely "satuba szorítja" a kereskedelemtől függő összes nyitott gazdaságot.

Más nagy elemzőműhelyek is erőteljesen rontott, borúlátó előrejelzéseket adtak a rövid távon várható globális reálgazdasági teljesítményre.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő Londonban bemutatott friss negyedéves világgazdasági prognózisában az amerikai hazai össztermék (GDP) idei egész évi növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal 1,2 százalékra módosította, és az éves átlagon belül az idei negyedik negyedévben alig 0,4 százalékos éves összevetésű amerikai GDP-bővüléssel számol.

A kínai gazdaság idei növekedési ütemére adott becslését a cég szintén 0,5 százalékponttal 3,9 százalékra csökkentette.

A Fitch Ratings az eszkalálódó vámháború miatt 0,4 százalékponttal rontotta a világgazdaság egészére szóló idei növekedési prognózisát, és 2025-re így már csak 1,9 százalékos globális növekedésre számít.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva, osztalékelőleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Csodasövény

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink