hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Uniós figyelmeztetés Magyarországnak

  • MTI

Az Európai Bizottság figyelmeztette Magyarországot és Romániát, amiért a két ország 2017-ben számottevően eltért a középtávú költségvetési cél felé vezető korrekciós pályától, megsértve ezzel a hiánycélhoz való közeledés szabályát.

Az Európai Bizottság minden tavasszal teszi közzé európai szemeszternek nevezett vizsgálatának az eredményét, amely a tagállamoknak korábban megfogalmazott ajánlások teljesítését értékeli.

Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa a vizsgálat ismertetésekor közölte, a két ország tartósan eltér a középtávú költségvetési hiánycéltól, és e tekintetben a legutóbbi jelentés óta nem történt előrelépés.

A bizottság egyebek mellett azt javasolta az Európai Unió Tanácsának, hogy ajánlja Magyarországnak: tegyen idén megfelelő intézkedéseket a középtávú célhoz való közeledés érdekében.    

A biztos elmondása szerint az uniós bizottság javasolja Magyarországnak, 2019-ben biztosítsa, hogy az elsődleges államháztartási kiadások nominális növekedési rátája ne haladja meg a 3,9 százalékot, ami a GDP 0,75 százalékának megfelelő éves strukturális kiigazításnak felel meg.

Ugyancsak ajánlják az adórendszer egyszerűsítésének folytatását, különösen az ágazati különadók csökkentése révén. Javasolják a döntéshozatali folyamatok minőségének és átláthatóságának növelését, hatékony párbeszéddel az érdekelt felekkel, valamint rendszeres és megfelelő hatásvizsgálatokkal. Szorgalmazza a bizottság a korrupcióellenes keretrendszer, az ügyészség munkájának megerősítését, valamint versenyt és az átláthatóság növelését a közbeszerzés terén, többek között azáltal, hogy a nyilvánosság számára hozzáférhetővé teszik az elektronikus közbeszerzési rendszerben keletkezett adatokat. Azt is javasolják, hogy Magyarországon növeljék a versenyt, a szabályozás stabilitását és az átláthatóságot a szolgáltatási és különösen a kiskereskedelmi ágazatban.

Az aktív munkaerőpiaci intézkedések minőségének javításával látja a bizottság elérhetőnek további munkaerő-tartalékok felszabadítását. Szükségesnek tartják az oktatási eredmények javítását, a hátrányos helyzetű csoportok, különösen a romák részvételének növelését a minőségi és befogadó többségi oktatásban. Ugyancsak javíthatónak tartják a szociális ellátásokat és az álláskeresési járadékokat, a támogatottak körét.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, euróért és szociális párbeszédért felelős biztosa elmondta: a bizottság az unió egészére vonatkozóan megállapította, hogy az európai gazdaság az elmúlt évtized leggyorsabb növekedési ütemét produkálja, csúcson van a foglalkoztatás, élénkülőben a beruházások, és javulnak az államháztartási pozíciók. A jelenlegi kedvező feltételeket kamatoztatva meg kell erősíteni és ellenállóbbá kell tenni az európai gazdaságokat és társadalmakat – húzta alá.

A bizottság azt javasolja a tagállamoknak, hogy hajtsanak végre olyan strukturális reformokat, amelyek javítják az üzleti környezetet és a beruházási feltételeket. Ennek első lépését a termék- és szolgáltatáspiaci reformok végrehajtása, az innováció támogatása, a kis- és középvállalkozások forráshoz jutásának javítása és a korrupció elleni küzdelem jelenti. A tagállamoknak a hosszú távú kihívásokra – például a demográfiai tendenciákra, a migrációra és az éghajlatváltozásra – való tekintettel gazdasági ellenálló képességüket is fejleszteniük kell – közölte az uniós biztos.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink