hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Turistaadót szedne júliustól a berlini városvezetés

  • MTI

Turistaadó bevezetését javasolja a berlini városvezetés, az idegenforgalmi különadót a tervek szerint júliustól kell majd megfizetni.

A City Tax elnevezésű adó kivetéséhez szükséges a tartományi rangú Berlin parlamentjének hozzájárulása.

A Szenátus - a berlini tartományi kormány - keddi előterjesztése szerint az adót a hotelekben, hostelekben, panziókban, kempingekben és egyéb szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák után kell megfizetni. Az adó alapja a nettó szállásdíj, mértéke egységesen 5 százalék.
   
A súlyosan eladósodott város vezetése évi 20 millió eurót vár az új adótól, a bevételt a turisztikai infrastruktúra fejlesztésére szánják. A kezdeményezést egyebek között azzal indokolták, hogy számos német nagyvárosban, például Kölnben, Hamburgban és Brémában már régen kivetették ezt az adófajtát.
   
A berlini ipari és kereskedelmi kamara (IHK) nem ért egyet az adó bevezetésével, mert attól tart, hogy a szállásköltségek növekedése miatt a turisták kevesebbet költenek majd a városban.
   
A német országos szálloda- és vendéglátóipari szövetség  (Dehoga) már tavaly ősszel tiltakozott, amikor először felmerült az új adó bevezetése. Az érdekvédelmi szervezet szerint a City Tax megkülönböztető és büntető jellegű, és egy olyan ágazatot sújt, amely kiválóan működik és jelentős bevételt termel a városnak. Berlin robbanásszerűen növekvő népszerűségéből profitálnak például a taxisok és a kulturális intézmények is, a különadót mégis kizárólag a szálláshelyek üzemeltetőivel fizettetnék meg - kifogásolta a szervezet. Egyben hangsúlyozta, hogy az ágyadónak is nevezett teher csődbe sodorhatja az ágazat kis- és közepes vállalkozásait, amelyek a nagy piaci verseny miatt nem tudnak árat emelni, és más módon sem tudják kigazdálkodni az új adót.
   
Berlin kiemelkedően népszerű turisztikai célpont. A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma tavaly elérte a 25 milliót, ami minden korábbinál nagyobb szám, és 2,6 millióval meghaladja az egy évvel korábbit. A 3,5 millió lakosú német fővárosban csaknem 800 szálloda, panzió és hostel működik. A 275 ezer embert foglalkoztató idegenforgalom a legfontosabb gazdasági ágazat a számottevő iparral nem rendelkező városban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés vásárlása és elengedés

Pölöskei Pálné

adószakértő

De minimis támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Víz- és áramdíj anyagköltség-e?

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink