adozona.hu
Tovább gyűrűzik a NAV-botrány!
//adozona.hu/altalanos/Tovabb_gyuruzik_a_NAVbotrany_Mit_lep_a_szam_0O2G2T
Tovább gyűrűzik a NAV-botrány!
Több fideszes országgyűlési képviselő, például Varga Mihály jelenlegi nemzetgazdasági miniszter is már azelőtt tudott az adócsalások rendszeréről, hogy Horváth András erről tájékoztatta volna a politikusokat – közölte a volt adóellenőr tegnapi találkozójukon az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága ellenőrző albizottságának ellenzéki tagjaival. Horváth úgy tudja, hogy a Fidesz frakciója 2011 tavaszán egy ülésén foglalkozott is ezzel témával.
Megerősítette azt is, hogy korábban megkereste Rogán Antalt a Fidesz frakcióvezetőjét, valamint Révész Máriusz fideszes képviselőn keresztül megpróbálta eljuttatni az észrevételeit Lázár Jánosnak a Miniszterelnökség vezetőjének és Cséfalvay Zoltánnak a nemzetgazdasági minisztérium államtitkárának is. Hangsúlyozta: nem ő az egyetlen volt adóellenőr, aki megpróbálta erre felhívni a főnökei, vagy a kormánypárti politikusok figyelmét.
Az eredetileg bizottsági ülésnek tervezett tanácskozásra a kormánypárti tagok nem mentek el, így ülést formálisan nem lehetett tartani. Z. Kárpát Dániel a testület elnöke azonban kezdeményezte, hogy "konzultációs jelleggel" mégis hallgassák meg Horváth Andrást.
Az eseményen a volt adóellenőr hangsúlyozta: ez a kérdés igenis a számvevőszéki bizottság hatásköre és a testületnek vizsgálnia kellene az ügyet. Kiemelte: a rendszerszintű korrupció feltárásában nem elég az Állami Számvevőszék (ÁSZ), vagy a ügyészség vizsgálata, hanem mindenkinek, így a politikának is össze kell fognia.
Úgy fogalmazott: az olajügyek sohasem szűntek meg Magyarországon csak átalakultak és "amivé lettek, az teljesen szétzilálta a termelő és kereskedelmi szektort". Elmondása szerint 2007-től alakult ki a nagy értékű adócsalások "védelmi rendszere", amikor az adóhatóságot regionális szintre szervezték, és olyan emberek kerültek magas vezetői pozíciókba, akik "a másik oldalról érkeztek", és akik az alájuk beosztott vezetőket "gyenge, szakmaiatlan" emberekre cserélték le. Szerinte ezen emberek mögött olyan oligarchák állnak, akik érvényesíteni tudják az akaratukat bármely kormánynál, ezért is működhet a rendszer a 2007 óta működő mindhárom kormány alatt. Hozzátette: a legnagyobb kiskereskedelmi láncok és a nagy exportőrök a leginkább érintettek ebben a rendszerben. Ők azok ugyanis, akik a legtöbb áfát visszaigénylik, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pedig vizsgálat nélkül utalja vissza nekik azt.
Horváth András beszélt arról is, hogy az ebben a rendszerben keletkezett pénzek leginkább Hollandiában és Svájcban kötnek ki, de szavai szerint Szlovákia és Románia is érintett, mert ebbe a két országba megy "a fiktív árukivitel nagy része". Bár ezekből az adócsalásokból "óriási magánvagyonok" képződtek, a NAV nem indít vagyonosodási vizsgálatokat az érintettekel szemben – tette hozzá.
A volt adóellenőr a bizottság ellenzéki tagjai előtt felmutatott egy dossziét is, amelyben elmondása szerint céges adatok vannak arról, ahogy például 2011-ben 29 milliárd forinttal "lehúzták a költségvetést". Szerinte ez a rendszer több száz céget érint. Kiemelte: ha az ÁSZ, vagy az ügyészség kéri, akkor átadja az adatokat. Leszögezte ugyanakkor: a nyomozóhatóságoknak nincs gyakorlatuk az ilyen bűncselekmények felderítésére. Szerinte ez nemzetgazdasági kérdés, amely az okozott évi több ezer milliárd forintos kárral az ország alapvető makrogazdasági mutatóit is befolyásolja.
A meghallgatás végén Z. Kárpát Dániel az albizottság elnöke közölte: konzultálni fog a számvevőszéki bizottság elnökével, hogy milyen eszközökkel folytassák az ügy részleteinek megismerését.
Hozzászólások (0)