adozona.hu
Törvényjavaslat: hallgatói jogviszony igazolása, családi pótlék megosztása, hivatalból induló gyes
//adozona.hu/altalanos/Torvenyjavaslat_hallgatoi_jogviszony_igazol_5ZRLH7
Törvényjavaslat: hallgatói jogviszony igazolása, családi pótlék megosztása, hivatalból induló gyes
Az Országgyűlés előtt van már a családok ügyintézésének egyszerűsítésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló T/3769. számú törvényjavaslat.
A családokat érintő szabályozások egyszerűsítéseként fő szabályként megszűnik a tanulói, hallgatói jogviszony kötelező igazolása az egyes eljárásokban. A tankötelezettség időtartama alatt, annak a tanévnek a végéig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, a tanulói jogviszony igazolása – törvényben kivétellel – a szülőtől, törvényes képviselőtől, tanulótól nem kérhető. A tankötelezettség lejártát követően a tanuló, hallgató a jogviszonyát érvényes diákigazolvánnyal igazolhatja. Ha a tanulói, hallgatói jogviszony időtartama alatt a jogviszony igazolása bíróság, vagy közigazgatási hatóság eljárásában mégis szükséges – mert kétség merült fel a jogviszony fennállása tekintetében – a bíróság vagy a hatóság megkeresheti a tanulói, hallgatói jogviszony igazolása céljából az Oktatási Hivatalt vagy a szakképzési államigazgatási szervet.
Az eddigi kérelemre induló eljárás helyett a gyermekgondozást segítő ellátás megállapítása (gyes) hivatalból induló eljárás keretében fog történni azon szülő esetében, aki gyermeke után gyermekgondozási díjra volt jogosult, és a gyermekgondozási díjra való jogosultság a gyermek 2. életévének, ikergyermekek esetén a 3. életévének betöltésével szűnt meg.
A javaslat módosítja a családi pótlék 50–50 százalékos megosztásáról szóló szabályozását annak érdekében, hogy a családi pótlék megosztása iránti kérelmet a különélő szülők egyike is benyújthassa.
A módosítással a vér szerinti apa is jogosulttá válhat az anyasági támogatásra, ezáltal megigényelheti az anyasági támogatást abban az esetben, ha az anya az igénylést megelőzően meghal, és az apa gondoskodik a gyermekről.
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény emellett a hozzátartozók közötti erőszakkal szembeni hatékony fellépés fokozása érdekében külön módszertani szervezet kijelölésére ad felhatalmazást.
Hozzászólások (0)