hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több pénz jutott k+f támogatásokra

  • MTI

A korábbi évekhez képest jelentősen nagyobb összegű, 83 milliárd forintos támogatást kaptak 2016-ban a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alaphoz pályázó kutatóhelyek és vállalkozások. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezelésében lévő pénzalapból 2017-ben a keretösszeg további növekedése várható – tájékoztatott az MTI-nek csütörtökön megküldött összefoglalójában a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.

Az idén kifizetett összeg 56,6 százalékkal nagyobb a tavalyi 53 milliárdnál és jóval több mint duplája a 2014-es 35 milliárd forintnak.

Elemzésében a hivatal megjegyzi, hogy az adott évben meghirdetett programok keretösszegéből a kifizetések több év alatt teljesülnek, ezért az idei kifizetések összege és a meghirdetett felhívások keretösszege eltérő.

Az idén meghirdetett felhívások mintegy 36 milliárd forinttal támogatják a vállalatok és a kutatóhelyek együttműködésében megvalósuló programokat, 21 milliárd forinttal pedig a vállalatok önálló kutatásfejlesztési és innovációs tevékenységét. A 2015-ös évhez képest 15 százalékkal megnövelt keretösszeg, 7 milliárd forint volt pályázható a kutatói kezdeményezésű témapályázatra és 1,8 milliárd forint a posztdoktori ösztöndíjakra.

A kormány által 2017-re már elfogadott programstratégia szerint az alapkutatási célú kutatási témapályázatok keretösszege 14  százalékkal, 8 milliárd forintra nő. Az önálló vállalati innovációs programok megvalósítását célzó vissza nem térítendő forrás pedig 30 milliárd forint keretösszeggel lesz elérhető 2017-ben úgy, hogy emellett külön 10 milliárd forint keretösszegű pályázat nyílik meg a vállalkozások exportorientációjú K+F tevékenységének támogatására. További 10 milliárd forint a nemzeti kiválósági programok támogatására, és 17 milliárd forint a versenyképességi és kiválósági együttműködések támogatására szolgál majd, amely elsősorban a vállalati és az egyetemi-akadémiai együttműködésben végzett alkalmazott kutatásokat támogatja – olvasható a tájékoztatóban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink