hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabálytalan horgászat miatt bírságoltak a halőrök

  • adozona.hu

Fokozott ellenőrzésekkel indult az április a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) számára. Mivel az ívási időszakban a halak fajfenntartási ösztöne kerül előtérbe a rejtőzködéssel és a biztonsággal szemben, a kis területen nagy számban megjelenő, ívó halfajok védelme számos feladatot ró a halőrökre. Visszaélésekre a Felső-Tisza és az Alsó-Duna térségében egyaránt volt példa. A hatóság által kiszabott bírság együttesen meghaladja a 900 ezer forintot.

A melegedő vizek a tavaszi áradásokkal szerencsésen egybeesve ívásra ösztönzik a hazai halfauna jelentős részét, ezért az évnek ebben a szakaszában megsokszorozódnak a vizekbe rejtett halászeszközök és az engedély nélkül próbálkozó horgászok, halászok.

A Nébih ellenőrei április elején Tiszalúc térségében, az árteret elöntő Takta folyón figyeltek meg egy, a vízben elhelyezett nyakzóhálót. A halőrök az illegálisan használt eszközt felszedték, a halakat élve visszaengedték a vízbe, a 3 elkövetővel szemben pedig a Nébih fejenként 260 ezer forint halvédelmi bírságot szabott ki, továbbá mindegyiküket 3 évre eltiltotta a horgászati-halászati tevékenységtől. Mivel az orvhalászat bűncselekmény, az elkövetőkkel szemben a rendőrség is eljárást folytat.

Rövid időn belül Kesznyéten térségében, a Sajó folyón két, emelőhálóval halászó személyt sikerült rendőrkézre juttatni, a hálóban talált keszegek és paducok pedig visszanyerték a szabadságukat.

Április második hetében a Tokaji Vízirendészeti Rendőrőrs munkatársaival és a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szövetségének halászati őreivel közösen végzett ellenőrzést az ÁHSZ. A Tiszabercel térségében tartott csónakos bejárás során újabb orvhalászokat fogtak el a szakemberek. A felszedett, mintegy 200 méter meslenc hálóból több mint 50 darab nagytestű keszeget – köztük egy 46 cm-es nászruhás dévért és egy 8 kilogrammos nyurgapontyot – helyeztek vissza sértetlenül a Tiszába.

Csobajnál egy kisszerszámos halász a nadrágjába rejtett egy, jelenleg tilalommal védett kősüllőt, amiért a helyszínen bevont halfogásra jogosító okmányaival felelt. A halász a Nébih-től 100 ezer forint halvédelmi bírságot kapott és 2 évre eltiltásra került a halfogási tevékenységtől.

Hasonló sorsra jutott az, a Duna gerjeni szakaszán halászó személy, akinél 16 darab – a fogási naplóba be nem jegyzett, ezáltal szabálytalanul kifogott – keszeget (karikakeszeget, jászkeszeget, dévérkeszeget és szilvaorrú keszeget) találtak a Nébih ÁHSZ munkatársai. Az elkövetőt a Nébih 70 ezer forint halvédelmi bírsággal sújtotta és 18 hónapra eltiltotta a halfogásra jogosító okmányok váltásától.

A Nébih valamennyi jogsértő személlyel szemben eljárást indít.

A Nébih azt kéri, hogy a tapasztalt szabálytalanságot az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen jelezzék!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink